SİYASET Haberleri
Engin Altay: "Türkiye'nin hak ve menfaatleri için değil, Putin'in önceliği olduğu için Suriye ile yakınlaşacaksın, vah ki ne vah"
Engin Altay: "Türkiye'nin hak ve menfaatleri için değil, Putin'in önceliği olduğu için Suriye ile yakınlaşacaksın, vah ki ne vah"
24 Kasım 2022, 16:14
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye yönetimi ile görüşmeye ilişkin açıklamalarını, "Ne diyor Rus Dışişleri Bakanlığı Suriye Özel Temsilcisi, 'Türkiye Suriye yakınlaşması Putin için öncelik' imiş. Bak bak bak. Beyefendinin birkaç gündür de 'gideriz, görüşürüz, ebedi küslük olmaz' laflarının niye söylendiğini anlıyoruz. Bay Kemal sana 10 yıldır Suriye merkezi yönetimi ile diyalog kurmadan bu işi çözemezsiz, 900 kilometre uzunluğundaki sınırı Türkiye için bir tehdit olmasını önleyemezsin diyordu. Elinin tersi ile itiyordun. Şimdi ne oldu, Putin için öncelikmiş Erdoğan, Esad diyaloğu. Hadi hayırlı olsun. Putin için önemli ise Erdoğan yapar onu" sözleri ile değerlendirdi. Altay, Erdoğan'a, "Sen Türkiye'nin hak ve menfaatleri için değil Putin'in önceliği olduğu için Suriye ile yakınlaşacaksan vah ki vah. Biz 10 yıl önce söylediğimiz yerdeyiz. 10 yıl önce Bay Kemal dedi ki Suriye merkezi yönetimi ile görüş kardeşim. Ama bunu Putin'in önceliği olduğu için değil, Türkiye'nin hak ve menfaatleri olduğu için; ocaklara, evlere ateş düşmesin diye. 4 buçuk milyon Suriyeli sığınmacı sayısı 6 milyona çıkmasın diye. Harcadığımız 45 milyar dolar 60 milyar dolara çıkmasın diye yap" dedi.