Beştaş'tan Avukatların Hususi Pasaport Alması İçin Teklif

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş: Pasaport Kanunu’nda kamu görevlilerinin hususi pasaport almalarına ilişkin düzenlemede avukatlar yer almamaktadır. Ancak Avukatlık Kanunu’nda da yer aldığı üzere avukatlık mesleği kamu hizmetidir ve çeşitli yasalarda buna atıf yapılmaktadır. Bu nedenle Pasaport Kanunu’nda bir değişiklik yapılması ve avukatların da hususi pasaport hakkından yararlandırılması aynı zamanda yasal bir zorunluluk olarak da kendini dayatmaktadır. Beştaş'ın konu hakkında TBMM Başkanlığı’na sunmuş olduğu kanun teklifi şöyle:

26 Ekim 2018 Cuma 14:22
Beştaş'tan Avukatların Hususi Pasaport Alması İçin Teklif

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

15.07.1950 tarihli ve 5682 Sayılı Pasaport Kanunu’na dair Kanun Değişiklik Teklifi gerekçesiyle birlikte ektedir.

Gereğini arz ederim.

                                                                                                      Meral DANIŞ BEŞTAŞ

                                                                                                      HDP Siirt Milletvekili

GENEL GEREKÇE

          15.07.1950 gün ve 5682 Sayılı Pasaport Kanunu’nda “Hususi Damgalı Pasaport” alma hakları olanlar sayılmış olup kanunda çeşitli kereler yapılan düzenlemelere rağmen avukatlar bu kapsama alınmamıştır. Bu kapsamda yer alan hak sahipleri arasında çeşitli derece ve kademelerde hizmet ifa eden kamu görevlileri yer almaktadır. Ancak buna karşın yargının kurucu unsurlarından olan ve gördükleri hizmetin kamusal niteliği haiz olmasına rağmen avukatların hususi damgalı pasaport alma hakkına ilişkin düzenlemede yer almıyor oluşunun biz izahı yoktur.

          Oysa 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu’nda da açıkça yazıldığı üzere "avukatlık kamu hizmeti ve serbest bir meslektir." Nitekim Danıştay 1. Dairesinin E.No:1987/236, K.No:1987/250 sayılı iştişari kararında 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 1.maddesi gereğince Avukatlık hizmetlerinin de kamu hizmetlerinden sayıldığıibaresi mevcuttur. Yine 1136 sayılı Avukatlık Yasası'nın 57. maddesinde; "Görev sırasında veya yaptığı görevden dolayı avukata karşı işlenen suçlar hakkında bu suçların hâkimlere karşı işlenmesine ilişkin hükümler uygulanır." kuralı yer almaktadır. Bu düzenlemelere göre avukatların, TCK'nin 6/3 hükmüne göre de  "memur" kavramına dâhil olduğu açıktır. Öte yandan yargılama olarak adlandırdığımız faaliyetlerin amacı hukuk düzeninin korunması ve adaletin gerçekleştirilmesidir. Bu da kuşkusuz, bir kamu hizmetidir. Bu sebeple avukatın faaliyetinin de, söz konusu amacın gerçekleştirilmesine katkıda bulunan hâkim ve savcı gibi en geniş anlamda kamu hizmeti sayılacağına kuşku bulunmamaktadır. Bu durumda avukatların bu kanun kapsamında yer alması hem kanunun hem de Avukatlık Kanunun amacına uygun olacaktır.

            İzah etmiş olduğum hususlar doğrultusunda avukatlara hususi damgalı pasaport verilmesinin kamusal bir faydaya hizmet edeceği açıktır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE-1 Yapılan değişiklik ile yargının kurucu unsurlarından olan avukatların gördüğü hizmetin kamusal nitelikte olmasından ötürü diğer kamu görevlileri için öngörülen haklardan yararlanmaları ve eşitliğin sağlanması amaçlanmıştır.

MADDE-2 Bu hüküm yürürlük maddesidir.

MADDE-3 Bu hüküm yürütme maddesidir.

PASAPORT KANUNU’NDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA

DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE-1 17.07.1950 gün ve 5682 Sayılı Pasaport Kanunu’nun 14 üncü maddesinin (A) bendinin 1 inci fıkrasına “Devlet memurları ile diğer kamu görevlileri” ibaresinden sonra gelmek üzere “meslekte 10 yılını doldurmuş olan avukatlar” ibaresi eklenmiştir.

MADDE-2 Bu Kanunun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE-3 Bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.