Rızvanoğlu: Bakan Özhaseki’ye Kıyıların İşgallerini Sordu

DEVA Partili Millletvekili Evrim Rızvanoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye sordu: Son beş yılda Kıyı Kanunu ve bu kanuna göre kıyı kenar çizgisi uygulamalarını ihlal eden işgallerin sayısı kaçtır?

13 Haziran 2024 Perşembe 12:24
Rızvanoğlu: Bakan Özhaseki’ye Kıyıların İşgallerini Sordu

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Evrim Rızvanoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye yapay zekâ kullanılarak kıyı işgallerinin tespiti daha kolay hale geldiğini hatırlatarak yanıtlamasıyla talebiyle kıyıların fuzuli işgallerine ilişkin soru önergesi verdi.

“Kıyılardaki fuzuli işgallerin tespiti kamu idaresinin sorumluluğunda”

TBMM’ye sunduğu önergesinde Rızvanoğlu şunları söyledi: “Kıyı alanlarının korunması ve kamuya açık tutulması Anayasa ve kanunlarla güvence altına alınmıştır. Ancak son yıllarda kıyılarımızda yaşanan işgaller ve bu işgallerin yeterince denetlenememesi, kamu yararını zedelemekte ve çevresel sorunlara yol açmaktadır. Ayrıca yaşanan işgaller, kamu yararını gözeten yasal düzenlemelerin etkisiz kalmasına neden olmakla birlikte, vatandaşların kıyılardan eşit ve adil faydalanmasını da engellemektedir. Kıyılardaki fuzuli işgallerin tespiti ve ecrimisil uygulamaları, kamu idaresinin sorumluluğunda olup, işgallerin derhal sonlandırılması ve kamuya ait alanların geri kazanılması gerekmektedir.” dedi.

“Yapay zekâ kullanılarak kıyı işgallerinin tespiti daha kolay hale geldi”

Rızvanoğlu kıyı işgallerinin yeni nesil teknolojilerle tespitinin sağlanabileceğini belirterek, “Bakanlığınız tarafından da kıyı işgallerinin tespiti için WhatsApp ihbar hattı kurulduğu kamuoyuna yansımıştır. Bu girişim, vatandaşların ihbarlarını kolayca iletebilmeleri açısından önemli bir adım olmakla birlikte, yeterli değildir. Teknolojik imkanların artmasıyla birlikte, dronelar marifetiyle ve yapay zekâ kullanılarak bu işgallerin tespiti daha kolay hale gelmiştir. Bu teknolojiler, geniş kıyı şeritlerinde anlık ve detaylı veri sağlayarak, yasadışı işgalleri hızla tespit edebilir. Buna rağmen, kıyı işgallerine göz yumulması ve sadece ihbarlar üzerinden işlem yapılması kabul edilemez bir durumdur. Kamu idaresinin bu teknolojileri aktif olarak kullanarak denetim ve müdahale kapasitesini artırması gerekmektedir. Bu nedenle, son beş yılda kıyı işgallerinin durumu, alınan önlemler ve elde edilen gelirlerin incelenmesi, kamuoyunu bilgilendirmek ve kamu yararını korumak adına büyük önem taşımaktadır.” ifadesinde bulundu.

Rızvanoğlu’nun önergesinde şu sorular yer aldı:

Son beş yılda Kıyı Kanunu ve bu kanuna göre kıyı kenar çizgisi uygulamalarını ihlal eden işgallerin sayısı kaçtır? Bu işgallerin illere göre dağılımı nedir?

Son beş yıl içinde kıyı işgalleri sonucunda kamu kurumları tarafından tespit edilen fuzuli işgallerin kaçının işgaline son verilmiştir?

Kıyı işgallerinde işgalciye uygulanan ecrimisil tahakkukları sonrasında işgalin derhal sonlandırılması gerektiği halde, işgale devam eden yerler bulunmakta mıdır?

İşgali sonlandırılmayan fuzuli işgallerle yapılan kira sözleşmeleri sonucunda ne kadar gelir elde edilmiştir?

Kıyıların işgali konusunda WhatsApp ihbar hattınıza ulaşan şikâyet sayısı kaçtır? Bu şikâyetler ve yapmış olduğunuz incelemeler sonucunda nasıl bir yol haritası izlenmektedir?

WhatsApp ihbar hattı dışında kıyı işgallerinin tespiti için hangi yeni nesil teknolojilerden faydalanılmaktadır?

Dronelar ve yapay zekâ teknolojileri kullanılarak kıyı işgallerinin tespit edilmesi daha kolay hale gelmişken, hala işgallere göz yumulmasının sebepleri nelerdir?

Teknolojik imkânlar varken kıyı işgallerinin devam etmesi, denetim ve müdahale mekanizmalarındaki eksiklikleri göstermektedir. Bu konuda Bakanlığınız aldığı tedbirler nelerdir?

Ecrimisil tahakkuk ettirildikten sonra bu tahakkuklara karşı açılan davaların sonucunda idare davaların ne kadarını kazanmıştır ya da kaybetmiştir?

Tahakkuk ettirilen ecrimisil tutarlarından tahsili geçmiş alacak tutarı ne kadardır? Bu tutarların ne kadarı affa uğramıştır?

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.