AKP’nin Yüksek Faiz Politikası Vatandaşı Kredi Kartı Bataklığına Sürüklüyor!

“AKP Hükümeti, Kredi Kartı ve Kredi Faizlerindeki Yüksek Faiz Politikası ile Dar Gelirli Vatandaşın Alın Terini Bankalara ve Faiz Lobisine Aktarıyor! Hükümetin yüksek faiz politikası yüzünden yılbaşından bu yana batık kredi kartı borçlarında yüzde 96,1, batık bireysel kredi borçlarında ise yüzde 27 oranında artış oldu!”

11 Temmuz 2024 Perşembe 14:23
AKP’nin Yüksek Faiz Politikası Vatandaşı Kredi Kartı Bataklığına Sürüklüyor!

“Son dönemlerde hükümet tarafından astronomik oranlarda artırılan kredi kartı ve kredi faiz oranları, dar gelirli vatandaşlarımız için büyük bir mali yük haline gelmiştir” diyen CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i bu yüksek faizler konusunda uyararak; Vatandaşın zorunlu olarak kullanmakta olduğu kredi kartı ve tüketici kredilerindeki yüksek faizlerle ilgili acilen bir düzenleme yapılması gerektiğinin altını çizdi.

“Ülkedeki bu yüksek faiz ortamında zor durumda olan vatandaşların kredi kart borçları biran önce daha uygu faiz oranlarıyla yapılandırılmalı” çağrısında bulunan Kanko, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şu ifadelere verdi;

“22 yıldır iktidarda olan AKP hükümetleri ekonomik beceriksizliğin bedelini dar gelirli vatandaşlara ödeterek, sosyal adalet dengesini bozarak vatandaşı borç bataklığına sürüklemektedir.

Son dönemlerde hükümet tarafından astronomik oranlarda artırılan kredi kartı ve kredi faizleri, dar gelirli vatandaşlarımız için büyük bir mali yük haline gelmiştir. Hükümetin uyguladığı ekonomik politikaların bedelini vatandaşlarımıza faiz yükü olarak yansıtması, faiz lobisini ve bankaları güçlendirdiği gibi toplumun geniş kesimlerini borç bataklığına sürüklemektedir. Bankalar ve faiz lobileri milyarlarca lira kar elde ederken bu durum dar gelirli vatandaşa olumsuz yansımakta, sosyal adalet ve ekonomik istikrar açısından ciddi sorunlara yol açmaktadır.

Temel ihtiyaçlarını karşılamak için kredi kartı ve tüketici kredisi kullanmak zorunda kalan dar gelirli vatandaş, yüksek faiz oranları karşısında borçlarını ödeyemez hale gelmektedir. Borçların artması, aile bütçelerinde büyük gedikler açmakta ve yaşam kalitesini düşürmektedir.

Faiz oranlarının yükselmesi, yalnızca bireysel ekonomik sorunlara yol açmakla kalmamakta, aynı zamanda makroekonomik dengeleri de olumsuz etkilemektedir. Artan borç yükü, tüketici harcamalarını azaltmakta ve ekonomik büyümeyi yavaşlatmaktadır. Bu kısır döngü, uzun vadede ekonomik durgunluğa ve işsizliğe yol açtığı gibi sosyal huzursuzlukları artıracaktır.

Kredi kartı ve kredi faizlerinin yükselmesiyle mücadele etmek ve vatandaşları borç bataklığından kurtarmak için hükümet kredi kartı borçlarında ve tüketici kredilerinde yeniden yapılandırmaya gitmelidir.

Dar gelirli vatandaşların mevcut borçlarının yeniden yapılandırılması, ödeme koşullarının hafifletilmesi ve faiz oranlarının düşürülmesi sağlanmalıdır. Bu tür düzenlemeler, borçlu vatandaşların bir nebze olsa nefes almasını sağlayacaktır” dedi.

Faiz Oranlarının Yüksekliği Vatandaşların Borçlarını Geri Ödemelerini Zorlaştırıyor!

Kanko, “Tüketicilerin bankalara olan borçları 2024 yılı başından bu yana 492 milyar lira (yüzde 18,1 oranında) arttı. Bu dönemde bireysel kredilerin bakiyesi 198 milyar lira kredi kartı borç bakiyesi ise 295 milyar lira artış kaydetti.

Yılbaşından bu yana batık kredi kartı borçlarında yüzde 96,1, batık bireysel kredi borçlarında ise yüzde 27 oranında artış oldu. Faiz oranlarında yaşanan yüksek seyir ve yüksek enflasyon vatandaşların borçlarını geri ödemelerini zorlaştırıyor.

Hükümetin, faiz oranlarını düşürmek, borç yapılandırma programları oluşturmak ve sosyal destek programlarını genişletmek gibi önlemlerle vatandaşları borç bataklığından kurtarması gerekmektedir. Ekonomik politikaların, toplumun tüm kesimlerini kapsayacak şekilde adil ve dengeli bir biçimde uygulanması, uzun vadeli ekonomik istikrar ve sosyal huzur için elzemdir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.