CHP’li Erdem: "İktidar Belediyelerimizi Ekonomik Olarak da Bir Kuşatmaya Almaya Çalışıyor"

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Mustafa Erdem, 31 Mart Yerel Seçimlerinde büyük bir hezimet yaşayan AKP iktidarının belediyelere karşı topyekün bir kuşatma başlattığını, özellikle CHP’ li belediyeleri çalıştırmamak ve zor duruma düşürmek üzerine bir politika belirlediğini dile getirdi.

11 Temmuz 2024 Perşembe 14:52
CHP’li Erdem: "İktidar Belediyelerimizi Ekonomik Olarak da Bir Kuşatmaya Almaya Çalışıyor"

Belediyelerin halk hizmette en ön sırada yer aldığını söyleyen Erdem, bunun en önemli örneklerini pandemi ve yaşanan ekonomik kriz sürecinde verilen sosyal yardımlarda gördüklerini, vatandaşın da yerel seçimlerde bunun karşılığını vererek CHP’ ni yerel seçimlerde 1. Parti yaptığını vurguladı.

Seçimler sonrası özellikle partimizin kazandığı belediyelere dönük bir kuşatmanın olduğunu söyleyen Erdem; “vatandaşa hizmet üreten belediyelerimiz siyasi bir hesaplaşmanın alanı olamaz, belediyeleri cezalandırmak halkı cezalandırmaktır ve biz buna asla müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

BAMBUS’ A SAHİP ÇIKTI, ÖZHASEKİ’ NİN SÖZLERİNİ HATIRLATTI

Antalya’nın falez sahil bandında yer alan Bambus plajı ile ilgili yaşanan tartışmalara da değinen Erdem şunları söyledi;

“Doğal Koruma Alanı' statüsünde olan plaj, daha önce kaçak yapılarla gündeme geldi.
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, plajı 8 Kasım 2022’de ihaleye çıkardı. Özel bir şirket ihaleyi alarak burada işe başladı.
Muratpaşa Belediyemiz, ihalenin iptali için açtığı davada Bambus’un koruma statüsüne sahip bir alan olduğunu ve ihale şartnamesinin Kıyı Kanunu’na aykırı olduğunu savundu. İhalenin kıyıların kamu yararına kullanılması amacını ortadan kaldırdığını vurguladı. Ankara 6. İdare Mahkemesi, ihaleyi iptal etti.

Yani mahkeme dedi ki bu kıyılar halkındır, sen halkın kullanımına kapatamazsın. Başka kim demişti bunu daha 1 ay önce? Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki. “Halka ait kıyıları işgal edip şezlong ve giriş ücreti adı altında fahiş fiyat uygulayanlara, kaçak yapılaşmalara, gözlerinin yaşına bakmayacağız” dedi.

Şimdi Muratpaşa Belediye’ miz plajı halkın kullanacağı şekilde düzenliyor ama iktidara yakınlığı ile bilinen şirket her gün belediye çalışmalarını engellemeye kalkıyor. Hukuk devletinde böyle bir şey olmaz. Burası halkındır ve sonuna kadar Muratpaşa Belediyemizin yanındayız. Buranın güvenliği için yetkili makamları göreve davet ediyorum”

FİNİKE’ NİN ARSALARI TOKİ’ YE

Finike’de bulunan Milli Emlak arazilerinin TOKİ’ye devredilmesini hatırlatan Antalya Milletvekili Mustafa Erdem, İlçede bulunan 131 milyonu aşkın bedelli hazine arazilerinin TOKİ’ye devredilmesinden dolayı ilçe belediyesinin büyük zarar gördüğünü söyledi. Erdem, “Bu devirle Finike Belediyemiz 53 milyon liralık bir gelirden oldu. Bu paranın belediyemize gelmemesi, ilçemizde yaşayan 50 bini aşkın vatandaşımızın haklarının elinden alınması demek. Belediyelerimiz, vatandaşlarımıza daha iyi hizmet ulaştırmaya çalışırken, bu yapılan ilçemizde yaşayan insanlarımızın hakkının yenmesidir” dedi.

BELEDİYELERE AYDINLATMA YÜKÜ KOMİSYONDA ÇEKİLDİ

En son getirilen torba yasayla belediyelere ölçüsüz bir aydınlatma gideri yükünün de getirilmeye çalışıldığını belirten Erdem, bu maddenin CHP’ li komisyon üyelerinin mücadelesi ile Plan ve Bütçe Komisyonu’ nda geri çekildiğini söyledi.

Erdem, iktidar belediyelerimizi ekonomik olarak da bir kuşatmaya almaya çalışıyor. Bu doğru bir yaklaşım değil dedi.

Erdem sözlerini şöyle sürdürdü; “ Getirilen torba yasa’ da sokak aydınlatmalarında belediyelerimizin yükü artırılmaya çalışıldı. Genel aydınlatma giderleri için belediyelerin genel bütçe vergi gelirleri payından yapılacak kesinti, büyükşehir belediyeleri ve mücavir alanlarındaki belediyelerde aydınlatma giderlerinin %10’u iken teklifle %30’una, diğer belediyelerde %5’i iken %15’ine çıkarılmak istendi. Cumhurbaşkanı, Kanundaki bu oranları “2 katına kadar artırma” yetkisini kullanarak daha önce bu oranları 2014 yılında zaten %10’dan %20’ye; %5’ten %10’a çıkarmıştı.

-Dolayısıyla kesintiler 10 yıldır “büyükşehir belediyeleri ve mücavir alanlarındaki belediyeler” de %10 yerine %20 olarak; “diğer belediyeler ve mücavir alanlar” da %5 yerine %10 olarak; bu sınırlar dışındaki il özel idarelerinde ise 10 yıldır %10 yerine %20 olarak uygulanmaktadır. Teklifle bu kesintiler %30’a ve %15’e çıkarılıyor. Ayrıca Cumhurbaşkanı bu oranı bir kez daha 2 katına kadar artırma yetkisini koruyordu. Bu durumda, belediyelerin uygulamada sanki “%50 artıyor gibi” görünen pay kesintileri, Cumhurbaşkanının Kanunda devam eden 2 katına artırma yetkisi nedeniyle, Cumhurbaşkanı istediği zaman %30’dan %60’a ve üstüne çıkarılabilecekti.”

Verdikleri önergeyle kanun teklifinin Plan ve Bütçe Komisyonu’ nda çekildiğini söyleyen Erdem, iktidara seslenerek “Belediyeler halka hizmette öncelikli kamu kurumlarıdır, bu ve benzeri uygulamalar ile belediyelerimizi sıkıntı içerisine düşürmenize izin vermeyeceğiz” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.