CHP'li Murat Bakan: "ROKETSAN personel ulaşım hizmetinin, FETÖ ile ilişkili şirkete verilmesi yeniden anlaşma sürecine katkı mı sunuyor?"

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Türkiye’nin kritik savunma kurumlarından ROKETSAN’ın personel ulaşım hizmetinin, MASAK raporunda “FETÖ ile ilişkili” olarak kayıtlara geçen Kaya Seyahat Turizm şirketine verildiğini belirterek, konuyu TBMM gündemine taşıdı. Bakan, "FETÖ Borsası, FETÖ’ye yakın kişilerin korunup kollanması, U dönüşü, yeniden anlaşma, barışma' diye kamuoyunda tartışılan durum düşünüldüğünde yapılan bu işlem sürece katkı mı sunuyor?" sorusunu yöneltti.

18 Eylül 2021 Cumartesi 13:28
CHP'li Murat Bakan: "ROKETSAN personel ulaşım hizmetinin, FETÖ ile ilişkili şirkete verilmesi yeniden anlaşma sürecine katkı mı sunuyor?"

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Türkiye’nin kritik savunma kurumlarından ROKETSAN’ın personel ulaşım hizmetinin, MASAK raporunda “FETÖ ile ilişkili” olarak kayıtlara geçen Kaya Seyahat Turizm şirketine verildiğini belirterek, konuyu TBMM gündemine taşıdı. Bakan, "FETÖ Borsası, FETÖ’ye yakın kişilerin korunup kollanması, U dönüşü, yeniden anlaşma, barışma' diye kamuoyunda tartışılan durum düşünüldüğünde yapılan bu işlem sürece katkı mı sunuyor?" sorusunu yöneltti.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Savunma Sanayii İcra Komitesi tarafından ulusal roket ve füze araştırma ve üretim programlarına önderlik yapması amacıyla kurulan ROKETSAN'ın personel ulaşım hizmetinin FETÖ ile ilişkili Kaya Seyahat Turizm şirketine verildiğini söyledi.

Söz konusu şirketin Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporunda FETÖ ile ilişkili” olarak kayıtlara geçtiğini ve 2017 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün “terör örgütleri ile aidiyeti, iltisakı veya irtibatının bulunması nedeniyle” ihale dışı bırakıldığını belirten CHP'li Murat Bakan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi verdi.

"PARA AKTARIMLARI YAPILMIŞ"

MASAK raporlarında “FETÖ ilişkisi olduğu” belirtildiği ve şirketin sahiplerinin, FETÖ ile ilişkisi tespit edilen Şen-Dem Turizm adlı bir başka şirketin kurucuları ile de akraba ilişkisinde olduğunu belirten Murat Bakan, Kamu İhale Kurumu’nun 4 Ocak 2017 tarihli ve 2017/UH.III-64 karar numaralı yazısını şöyle aktardı:

“Kaya Seyahat Turizm Şirketi’ne, Şen-Dem Turizm Oto. Nak. Taah. Tic. Ltd. Şti. tarafından 2013-2016 döneminde 19 milyon 9 bin 885 TL havale gönderildiği, 2014-2016 döneminde 9 işlemde 673 bin 689.50 TL EFT gönderildiği görülmüştür. İki şirket arasında kurucular arasındaki kişilerin baba-oğul-eş oldukları, para transferleri ile de hukuki fiili ve ekonomik bağlantılarının bulunduğu dosyaya gelen bilgi ve belgelere göre Şen-Dem Turizm Oto. Nak. Taah. Tic. Ltd. Şti’nin FETÖ/PDY örgütü ile irtibatlı ve iltisaklı olduğu hususunda yeterli delil bulunduğu anlaşılmıştır.” 

"HATANIN ÖTESİNDE BİR ANLAM TAŞIYOR"

Kaya Seyahat Turizm şirketinin daha önce birçok kamu kurumundan ihale almaya çalıştığı ancak yine FETÖ ilişkisi nedeniyle reddedildiğini öne süren CHP’li Bakan yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

"2017 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün `terör örgütleri ile aidiyeti, iltisakı veya irtibatının bulunması nedeniyle` ihale dışı bıraktığı bir şirketin Türkiye’nin kritik savunma kurumlarından ROKETSAN’ın ihalesine katılabilmesi büyük bir skandal. MASAK raporları ile `terör örgütleri ile aidiyeti, iltisakı veya irtibatının bulunduğu` belirtilen şirketlerin böylesine önemli ve stratejik savunma kurumlarının ihalesine katılabilmesi basit bir hatanın ötesinde anlam taşıyor. Söz konusu şirket hakkında ROKETSAN’ın personel ulaşım ihalesine katılmadan önce gerekli inceleme yapıldıysa ihaleye katılmasına nasıl izin verilmiştir? Gerekli inceleme yapılmadıysa bunun gerekçesi nedir, gibi soruların cevaplanması gerekiyor.  FETÖ ile gerçekten mücadele ediliyor mu yoksa son dönemde kamuoyunda yoğun biçimde tartışılan `FETÖ Borsası, FETÖ’ye yakın kişilerin korunup kollanması, U dönüşü, yeniden anlaşma, barışma` diye kamuoyunda adlandırılan durum birlikte düşünüldüğünde yapılan bu işlemin söz konusu sürece katkı sunma anlamı mı taşıyor.” 

CHP’li Bakan TBMM'ye verdiği önergede Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay`a şu soruları sordu:

“1- 2017 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ‘terör örgütleri ile aidiyeti, iltisakı veya irtibatının bulunması nedeniyle’ ihale dışı bıraktığı Kaya Seyahat Turizm Şirketi Türkiye’nin kritik savunma kurumlarından ROKETSAN’ın personel ulaşım ihalesine nasıl katılmıştır? 

2- Söz konusu şirket hakkında ROKETSAN’ın personel ulaşım ihalesine katılmadan önce gerekli inceleme yapılmış mıdır? Yapıldıysa ihaleye katılmasına nasıl izin verilmiştir? Gerekli inceleme yapılmadıysa bunun gerekçesi nedir? 

3- Söz konusu duruma neden olan kimdir, kimlerdir? Haklarında hangi işlemler yapılmıştır ya da yapılacaktır? 

4- MASAK raporları ile, ‘terör örgütleri ile aidiyeti, iltisakı veya irtibatının bulunduğu’ belirtilen şirketler böylesine önemli ve stratejik savunma kurumlarının ihalesine nasıl katılabilmektedir? 

5- Benzer şekilde MASAK raporları ile, “terör örgütleri ile aidiyeti, iltisakı veya irtibatının bulunduğu” gerekçesiyle kamu kurumlarının ihalesine katılamayan şirketler, savunma sanayinden nasıl ihale alabilmektedir? 

6- MASAK raporları ile, ‘terör örgütleri ile aidiyeti, iltisakı veya irtibatının bulunduğu’ belirtilen şirketlerin ASELSAN, TAİ-TUSAŞ-TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİ AŞ, HAVELSAN gibi diğer savunma şirketlerinde aldığı başka ihaleler bulunuyor mu? 

7- FETÖ ile iltisaklı olduğu iddia edilen şirketlerin ihale alabilmeleri için bir yerden talimat mı verilmiştir? Bu konuda bir araştırma bulunmakta mıdır? 

8- Son dönemde kamuoyunda yoğun biçimde tartışılan ‘FETÖ Borsası, FETÖ’ye yakın kişilerin korunup kollanması, U dönüşü, yeniden anlaşma, barışma’ diye kamuoyunda adlandırılan durum birlikte düşünüldüğünde yapılan bu işlemin söz konusu sürece katkı sunma anlamı mı bulunmaktadır?”

Son Güncelleme: 18.09.2021 13:30
Anahtar Kelimeler:
ChpMurat BakanFETÖROKETSAN
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.