227 Terörle Mücadele Gazisinin Emekli Maaşı Neden Kesildi!

17 Aralık 2019 itibarı ile Sosyal Güvenlik Kurumu Türkiye genelinde 227 terörle Mücadele Gazisinin Emekli Maaşlarını kesti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Konya Şube Başkanı Süleyman Ege, "SGK yetkilileri 2013 den 2019 yılına kadar %40 üzeri raporlu olan ve engelli statüsünde emekli olabilirsiniz denilip tazminat ödenen ve maaş bağlanan gazilerimize nasıl maaş verdiğinizi, bundan sonra vermeme nedeninizi lütfen açıklayınız" dedi.

20 Aralık 2019 Cuma 16:01
227 Terörle Mücadele Gazisinin Emekli Maaşı Neden Kesildi!

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Konya Şube Başkanı Süleyman Ege, gazilerin emekli maaşları ve SGK tarafından emekli maaşı kesilen 227 terörle mücadele gazisiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ege, "17 Aralık 2019 itibarı ile Sosyal Güvenlik Kurumu Türkiye genelinde 227 terörle Mücadele Gazisinin Emekli Maaşlarını kesmiştir" dedi. 

"TORBA KANUN İLE GAZİLERİN ENGELLİ HAKLARINDAN EMEKLİ OLMASININ ÖNÜ KESİLDİ"

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Konya Şube Başkanı Süleyman Ege'nin açıklamaları şöyle: 

"Vatani Görevini yapmakta iken Terörle Mücadelede yaralanarak tedavisi bittikten sonra Devletin Gazi maaşı bağladığı her gazi aynı zamanda Özürlü bir vatandaş olmuştur. Tedavi sonucu özrün kalmazsa zaten gazi de olamazsın. Gazi olanlardan çalışabilir durumda olanlara Rehabilitasyon amaçlı devlet kurumlarında çalıştırmak üzere 1 istihdam hakkı verilmektedir. Ya da bu gaziler kamunun özürlü alım sınavlarına girerek veya özel sektörde özürlü kadrolarında çalışarak her özürlü vatandaş gibi; 2013 öncesi gazilerimiz özür oranlarına göre devletimizin engelli vatandaşlara sağladığı emeklilik haklarından yararlanmakta idi. Ta ki 5510 sayılı kanunun 38’nci Maddesi ve 6495 sayılı torba kanunun 80. Maddesi çıkana kadar. Bu kanunlar çıktıktan sonra gazilerin engelli haklarından yararlanarak emekli olmasının önü kesildi. Bu kanunlar devreye girdiğinden itibaren Gazilerin;

1- Askerlik yani Gazi olmadan önceki sigorta giriş ve primleri silindi.

2- Devletimizin 5510 sayılı kanunun 28’nci maddesi ile engelli vatandaşlara sağladığı emeklilik hakları gazilerin elinden alınmıştır.

"SGK, 'BEN HATA YAPTIM, YENİ FARK ETTİM' DİYEREK MAAŞLARI KESTİ
Bu sebepten gazilerin emeklilik durumları ne kadar uzuv kaybı olursa olsun kolu bacağı olmasa da mecburi olarak 60’lı 65’li yaşlara kalmıştır.
227 gazinin emekli maaşının kesilmesi sebebi ise; Sosyal Güvenlik Kurumunun bu 2008 ve 2013 yılında çıkan kanun maddelerini bilmeyerek özürlülükten dolayı günü dolup müracaat eden gazilere maaş bağlaması, şimdi ise ben hata yaptım hatamı yeni fark ettim şimdi maaşlarınızı kestim demesi.

"MECLİS VE SGK SORUMLUDUR"
Madem bu kişiler emekliliği hak etmiyordu Sosyal Güvenlik Kurumu neden bu kişilere emekli maaşı bağladı? Sosyal Güvenlik Kurumu kendini kurtarmak için 7 Aralık 2019 Tarihli 7194 Sayılı Kanunun 48. Maddesi ile 5510 sayılı kanuna eklenen geçici 79. madde ile Bu kişilere 6 yıldır ödenen maaşları geri istememek için bir kanun çıkardı. Çıkarır çıkarmaz 10 gün içinde gazilerin maaşları kesildi.

Bu gaziler sehven emekli edildiler bahanesiyle. Gaziler hem işlerinden olmuşlar hem de bağlanan emekli maaşları kesilerek mağdur edilmişlerdir.
Gazilerin maaşlarının kesilmesinin 2 Temel sorumlusu vardır. Birincisi TBMM’dir. Engelli bir vatandaş gibi emekli olmasının önünü kesmesi ve askerlik öncesi sigorta giriş ve prim günlerini yakmasıdır.
İkinci sorumlu ise Sosyal Güvenlik Kurumudur. Kanun bilmez, çıkan kanunları takip etmez, Sosyal Güvenlik Kurumu Bu kanun yürürlüğe girdiği halde kanundan haberi olmadığından, Gazileri emekli edip 6 yıl maaş ödedikten sonra şimdide ben yeni fark ettim diyerek maaşlarını kesmiştir.

SGK yetkilileri 2013 den 2019 yılına kadar %40 üzeri raporlu olan ve engelli statüsünde emekli olabilirsiniz denilip tazminat ödenen ve maaş bağlanan gazilerimize nasıl maaş verdiğinizi, bundan sonra vermeme nedeninizi lütfen açıklayınız, bekliyoruz. Pardon deyip geçiştirecek misiniz, yoksa sadece 227 gazinin değil 4500'e yakın ve emeklilik bekleyen gazilerin sorununa bir çözüm mü bulacaksınız. Bu sorumlu iki kurumu göreve davet ediyoruz. Anayasamızın 10 maddesinde “Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz.” ifadesi yer alır. 61. Maddesinde "Devlet, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malûl ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar." hükmü bulunmaktadır. Bu kurumların yaptıkları işler anayasaya da aykırıdır. Bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz. Biz siyasetin ve belli bir gurubun değil Yüce Türk Milletinin gazileriyiz" 

Son Güncelleme: 20.12.2019 16:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner15