''AKP'nin İBB Üzerinden Arsa Oyunu''

AKP’ye yakınlığı ile bilinen bir şirket ile Başakşehir Belediyesi'nin İBB üzerinden arsa spekülasyonu yaptığı ileri sürüldü. İBB Meclisi’nde konu gündeme geldiğinde söz alan Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, arazinin yeşil alan olması gerektiğini söyleyerek İmamoğlu yönetimini suçlamış ve “Kültürel tesis alanı KİPTAŞ’a ait. Maalesef orayı da satacaklar” demişti. Ancak ortaya çıkan belgeler durumun öyle olmadığını ortaya koydu. CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Ekrem İmamoğlu başkan olunca AKP’nin planları bozulduğu için arsaları yeşil alan ilan ettiğini belirterek, “Tüyü bitmemiş yetimin hakkını kimseye yedirmeyeceğiz” dedi. İBB Meclis Üyesi Hayrettin Özbakır da “İstanbul halkının, İBB’nin, KİPTAŞ’ın mallarını bunlara yağmalattırmayacağız. Hep birlikte mücadeleye devam ediyoruz” diye konuştu.

15 Ekim 2020 Perşembe 15:04
''AKP'nin İBB Üzerinden Arsa Oyunu''

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, seçimlerde bayrağı Ekrem İmamoğlu’na devreden Mevlüt Uysal’ın eski Başakşehir Belediye Başkanı olduğunu anımsatarak, onun döneminde Habitat ödüllü Bahçeşehir Göletinin, Atmaca Grup tarafından beton yığınına dönüştürüldüğünü söyledi. Karabat, aynı şirketin Hoşdere Mahallesi 1. Kısım 659 Ada 1 Parsel ve 660 Ada 2 Parsel’de satın aldığı iki arsayı Mevlüt Uysal İBB Başkanı olunca KİPTAŞ’a 300 milyon TL karşılığında sattığını belirterek, KİPTAŞ’ın arsa üzerinde proje geliştirdiğini, maketleri oluşturup, ruhsat başvurusu yaptığını anımsattı. Karabat, bu işlemler için de 18 milyon TL harcandığını ifade ederek, 2018 yılındaki büyükşehir belediyesi seçimi arifesinde, KİPTAŞ’ın arsayı İBB’nin şirketi İmar A.Ş.’ye 315 milyon TL’ye sattığını ve satış harcı olan 6 milyon TL’nin de KİPTAŞ’a ödettirildiğini aktardı. Karabat’ın iddiasına göre; KİPTAŞ paranın tümünü, alacaklı olmasına rağmen İBB’nin kasasına devretti. Ekrem İmamoğlu seçimi kazanınca, arsada yapılması planlanan ev projeleri iptal oldu. AKP’li Başakşehir Belediyesi ve İBB Meclisi’ndeki AKP’li üyeler, milyonlar ödenen arsayı yeşil alan ilan etti. Böylece arsanın alınıp satılmasıyla KİPTAŞ, yeşil alan ilan edilmesiyle İBB zarara uğratılmış oldu.

“TEK VUKUAT DEĞİL”

Karabat, “AKP’li Başakşehir Belediyesi, AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’den KİPTAŞ’ın takas yoluyla aldığı bir arsayı da yeşil alana çevirmek için önerge verdi. İBB Meclisi’nde konu gündeme geldiğinde söz alan Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, arazinin yeşil alan olması gerektiğini söyleyerek İmamoğlu yönetimini suçladı ve ‘Kültürel tesis alanı KİPTAŞ’a ait. Maalesef orayı da satacaklar’ demişti. Ancak ortaya çıkan belgeler durumun öyle olmadığını ortaya koydu” dedi.

"TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN HAKKI"

CHP Milletvekili Karabat, halkın parasının har vurup harman savurulduğunu belirterek  arsa olayını şöyle anlattı:

"Hepimizin bildiği gibi 2 ay önce İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AKP’li büyükşehir belediye meclis üyelerinin teklif önerisiyle bu alan, yeşil alan ilan edildi. Aslında bu alan İBB’nin iştiraki olan ve özel ticaret hukukuna tabii olan, özel mülkiyet hukukuna da tabi olan bir alandı. KİPTAŞ'ın alanıydı. Peki, nereden geldi burası? Aslında daha önce AKP döneminde, AKP'ye yakın bir holdingi kurtarmak için o günün parasıyla 22 milyon TL’ye KİPTAŞ'a satılan, sosyal fonksiyonları olan kısmen de ticari fonksiyonu olan bir alandı. O gün Başakşehir Belediye Başkanı’nın mecliste yaptığı konuşmada burayı İBB’nin satacağını, dolayısıyla yeşil alana çevirdiklerini söyledi. ‘CHP’liler yeşil istiyor, biz de yeşil yaptık’ dedi kendisi. 

Burası aslında kendilerindeyken, 22 milyon TL’ye KİPTAŞ’a satılan ve kendi mantıklarıyla ticari alan olarak kurguladıkları bir yerken, İBB’ye gelince değersiz hale getirilen bir yer. Ama yine geçen hafta Başakşehir Belediyesi’nde, Başakşehir Belediye Meclisi bir karar aldı. 2 farklı alanda toplamda 35 buçuk dönümlük bir alanı satış kararı aldı. Yani Başakşehir Belediye Başkanı İBB’ye gelince yeşil yapalım diyor, ama kendisine gelince satma kararı alıyor.

İBB’nin KİPTAŞ’ına Başakşehir Belediye Başkanlığı operasyonuyla, Mevlüt Uysal döneminde 300 milyon TL’ye alınmış, bakın 300 milyon diyorum, dolara vurduğumuzda bugün 1 milyarı aşan bir rakamla satın alınmış bir yer. Yasin Kartoğlu’nun uygulamasıyla yeşil alan ilan edildi. Üstelik bu alan 300 milyon TL’den daha ucuza alınabilirdi. Önce Atmaca Holding’e, göleti pazarladıkları Atmaca’ya sattılar, sonra Atmaca’dan da oraya aldılar. Mevcut yeşil alanın hemen yüz düşümü 1 km aşağısında gölet parkının olduğunu biliyoruz ve AKP tarafından oranın nasıl ranta açıldığını da biliyoruz. Yukarıdaki alanı yeşil alan yapmayı tercih ettiler ama aşağıdaki yeşil alanı yok ederek. Ve hemen ilerisinde de başka bir alanı bugün satma kararı aldılar. Bu çelişkileri ve kamu zararını toplumun gündemine sunmakla beraber Başakşehir Belediye meclis üyelerimiz ve TBMM ile birlikte hukuki ve siyasi takibini yapacağımızı, tüyü bitmemiş yetimin hakkını da kimseye yedirmeyeceğimizi buradan bildiriyoruz. Mevlüt Uysal ve Yasin Kartoğlu’nun bugünkü uygulamalarının Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden yapmış olduğu konuşmaya bakarak, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu dedirttiğini de söylemek istiyorum.

"AMAÇ ZORDA BIRAKMAK"

Başakşehir Belediye meclis üyeleri, büyükşehirdeki bir teklif kararla daha önce kendilerinin proje için harç aldığı bir arsayı yeşil alan haline getirip, değerini sıfırlayıp, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ve onun iştiraki KİPTAŞ’ı zor durumda bırakmak istediler. Onlar CHP yeşil istiyor, biz yeşil yaptık dediler ama niyetleri çok belli ki diğer uygulamalarda olduğu gibi Cumhuriyet Halk Partili Büyükşehir Belediyesi’ni zorda bırakmaktı. Çok açık bir şekilde belli ki kendilerine geldiği zaman ham, hamam, arazi ama CHP’li belediyelere geldiği zaman ahlak, terazi… Anlayışları ne yazık ki bu.”

“İBB’NİN MALLARINI BUNLARA YAĞMALLATIRMAYACAĞIZ”

CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hayrettin Özbakır ise arsa spekülasyonlarıyla ilgili şunları söyledi:

“Bu gördüğünüz alan, zamanında Kiler Holding’e ait olan bir alan. Burayı İBB ile takas yapılıp, burası İBB’ye geçen bir alan. Daha sonra Kiler Holding’e verilen diğer açık alan ileride. AK Partili Başakşehir İBB meclis üyelerinin vermiş oldukları önerge ile bu alanı bir yağmacı mantıyla İBB’deki kendi çoğunluklarına güvenerek, bu alanı İstanbul halkının, KİPTAŞ’ın, İBB’nin elinden alıp, kendi yandaşlarına demeyeyim de İBB’nin yapacağı hizmetlere kilit vurmak için, yok etmek için bu alanı alıp yeşil alana çevirdiler. Biz bu alanı zaten İstanbul halkının yararına nasıl bir proje yaparız diye onun üzerine çalışıyorduk. Ne yazık ki Başakşehir Belediyesi yönetimi, bu alanı yeşil alana çevirmiş bulunmakta. Başakşehir Belediyesi bence ekoloji ve yeşil alan konusunda konuşabilecek en son birimdir. Çünkü Habitat ödüllü bir Bahçeşehir Göleti betona gömen, eğitim alanı olan bir yeri Mall of AVM’ye çeviren, sağlık alanı olan bir yeri de konut-iş yerine çeviren, Sazlıdere Baraj Havzası’nda ağaçları keserek, oraya kaçak kurban kesim alanı yapan bir zihniyetle karşı karşıyayız ama tabi bunu hep birlikte mücadele ediyoruz. İstanbul halkının, İBB’nin, Kiptaş’ın mallarını bunlara yağmalattırmayacağız. Hep birlikte mücadeleye devam ediyoruz.”

(Anka)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.