Çavuşoğlu, Kahire'de Mısır Dışişleri Bakanı Şükrü ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kahire’deki Tahrir Sarayı’nda, Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü ile bir araya geldi. Çavuşoğlu, görüşmelerinin ardından Şükrü ile birlikte yaptıkları açıklamada; “Sayın Cumhurbaşkanlarının bir araya gelmesi için biz gerekli hazırlıkları yapacağız. Belki seçimden hemen sonra, Sayın Cumhurbaşkanımız ile Cumhurbaşkanı Sisi, bir araya geleceklerdir. Onun zamanlamasına kendileri karar verir. Ama hazırlığını yapmak da bize düşer” dedi.

18 Mart 2023 Cumartesi 16:22
Çavuşoğlu, Kahire'de Mısır Dışişleri Bakanı Şükrü ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kahire’deki Tahrir Sarayı’nda, Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü ile bir araya geldi. Çavuşoğlu, görüşmelerinin ardından Şükrü ile birlikte yaptıkları açıklamada; “Sayın Cumhurbaşkanlarının bir araya gelmesi için biz gerekli hazırlıkları yapacağız. Belki seçimden hemen sonra, Sayın Cumhurbaşkanımız ile Cumhurbaşkanı Sisi, bir araya geleceklerdir. Onun zamanlamasına kendileri karar verir. Ama hazırlığını yapmak da bize düşer” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü ile Kahire'deki Tahrir Sarayı'nda yaptıkları baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından, ortak açıklama yaptı.

ŞÜKRÜ: “YENİ BİR SÜRECİN BAŞLAMASI BİZLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Şükrü, “Deprem dolayısıyla baş sağlığı dilemek istiyorum. İki halk arasında çok köklü ilişkiler söz konusu. Tarihsel bir boyutu var. Bundan her zaman gurur ve onur duymaktayız. Süreç çok önemli. İlişkilerin normalleşmesi için iki ülke arasında, her alanda yapılması önemli. Yeni bir sürecin başlaması bizler için çok önemli” dedi.

Çavuşoğlu ile değişik konuları ele aldıklarını dile getiren Şukri, “Geçirmiş olduğumuz yılların telafisi için de bir bakış açımız vardır. İletişimimizin devamını dileriz. Yeni iletişim kanallarının açılması çok önemli” diye konuştu.

“İLİŞKİLERİMİZİN BÜYÜKELÇİLER DÜZEYİNDE ÇIKARILMASI YÖNÜNDE ÇALIŞMALARIMIZ SÖZ KONUSU”

Şükrü, “İlişkilerimizin büyükelçiler düzeyine çıkarılması yönünde, sadece büyükelçiler konusunda değil, birçok düzeyde de aslında çalışmalarımız söz konusu. Her alanda… Tabii ki şimdiye kadar diplomatik ilişkilerimiz hep vardı. Biz, bu ilişkilerimizin tekrar büyükelçiler düzeyinde tekrarlanması yönünde… Ele almış olduk. Uygun olacak zamanda buna varacağımıza da inanmaktayız. Nitekim, bu sürecin ortaya koymuş olduğu olumlu neticelerle birlikte bu aşamaya geleceğiz” değerlendirmesini yaptı.

ÇAVUŞOĞLU: “MISIR’I İLK GELİŞİM, BU DA BENİM AYIBIM”

Çavuşoğlu ise şunları söyledi:

“Bu benim aslında Mısır’a ilk gelişim. Bu da benim ayıbım tabii. Sadece dışişleri bakanı olarak değil, bugüne kadar hiç gelmek nasip olmamıştı. Ama bundan sonra daha sık birbirimizi ziyaret edeceğiz…

Depremden sonra bize verdikleri destek için Mısır Hükümetine ve kardeş Mısır halkına bir kere daha teşekkür etmek istiyorum…

Kardeşlik bağlarımızı yeniden güçlendirmek için liderlerimiz bir irade ortaya koydular. Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Sisi’nin, Doha’daki görüşmesinden sonra, bundan sonra ilişkilerimizi geliştirme konusunda ve iki Cumhurbaşkanı’nın tekrar bir araya gelmesi konusunda bizleri görevlendirdiler.

Mısır önemli bir ülkedir. Bunu her zaman söylüyorduk. İlişkilerimizin koptuğu dönemde de özellikle söylüyorduk. Hepimiz için önemli bir ülkedir. Filistin konusunda Mısır’ın oynadığı rolü de takdirle karşıladığımızı söylemek isterim.

“NE OLURSA, BU BAĞI BİR DAHA KOPARMAMAK İÇİN DE ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ”

Bölgemizin huzura ihtiyacı var. Bölgemizin huzuru ve bekası için birlikte çalışmamız lazım. İlişkilerimizde bir kopukluk oldu. Sanırım bundan alacağımız dersler de var. Bundan sonraki süreçte de görüş ayrılıklarımız olacaktır elbette, bu doğaldır, kardeşler arasında da olur. Ama ne olursa, bu bağı bir daha koparmamak için de üzerimize düşeni yapacağız.

Bugün, aslında birçok konuda çok da görüş ayrılığımızın olmadığını gördük. Ama bu diyalog eksikliğinden kaynaklanan yanlış anlaşmaları gidereceğiz… İkili ilişkileri her alanda geliştirmemiz lazım. Ekonomi, ticaret, ulaştırma alanlarında atacağımız adımlar var. Mısır’ın en çok ihracat yaptığı ülke Türkiye’dir, bundan da memnuniyet duyuyoruz. Vatandaşlarımız arasında diyaloğu geliştirmemiz lazım. Bunun en iyi yöntemi turizmi teşvik etmek. Geçen sene rekor sayıda Mısır’dan Türkiye’ye turist geldi. Beşeri alanda da ilişkilerimizi geliştireceğiz.

“ÇOK POTANSİYEL VAR, AMA YAKLAŞIK DOKUZ YILLIK DA BİR BOŞLUK VAR”

Çok potansiyel var, ama yaklaşık dokuz yıllık da bir boşluk var. Bu boşluğu doldurmak için, bu arayı kapatmak için bizim her zamankinden daha fazla çalışmamız lazım. Daha yoğun çalışmamız gerekiyor. Kardeşim Semih Şükrü, büyükelçilerin yeniden atanması ile ilgili ne yapabileceğimizi görüştüğümüzü söyledi. Eminim en kısa sürede diplomatik ilişkilerimizi de en üst düzeye çıkarma imkânımız olacaktır.”

İki bakan açıklamalarının ardından, toplantıyı takip eden gazetecilerin sorularını yanıtladı. Mısırlı bir gazetecinin normalleşme adına hangi adımların atılabileceği ile ilgili soruya yanıt olarak Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Aslında söyledik. Hangi alanlara önem verdiğimizi da aslında vurgulamış olduk… Bölgesel konularda istişarelerimizi canlandırmak istiyoruz. Askeri alanda da canlandırılması gereken konular var… Her alanda atmamız gereken adımlar var. Burada en önemli şey, her iki tarafta da olan güçlü siyasi irade ve kararlılık.”

Çavuşoğlu yine bir soru üzerine, şu açıklamaları yaptı:

“Doha’da görüşmede, Sayın Cumhurbaşkanımız kendilerinin tekrar bir araya gelmesi için bunun hazırlığını yapmamızı istemişlerdi. O gündür, bugündür; biz de çabalarımızı sürdürüyoruz. Bir taraftan istihbaratlar arasında güvenlik ile ilgili konular devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanlarının bir araya gelmesi için biz gerekli hazırlıkları yapacağız. Şu anda Türkiye’de bir seçim süreci başlamış durumda. Belki seçimden hemen sonra, Sayın Cumhurbaşkanımız ile Cumhurbaşkanı Sisi, bir araya geleceklerdir. Onun zamanlamasına kendileri karar verir. Ama hazırlığını yapmak da bize düşer.”

Anka

Son Güncelleme: 18.03.2023 18:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner15