Erdoğan: Faiz Artırımı Acı Reçetedir!

18. MÜSİAD Expo Fuarı'nın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faizden, yeni yargı paketine kadar pek çok konuda açıklamalar yaptı. Erdoğan, "Bu aşamada bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin farkındayız. Dünkü yapılan faiz artırımı kararını bu çerçevede değerlendiriyorum” dedi.

20 Kasım 2020 Cuma 14:41
Erdoğan: Faiz Artırımı Acı Reçetedir!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18. MÜSİAD Expo Fuarı'nın açılışında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülke olarak hem milletimizin sağlığını korumaya hem üretimin ve istihdamın aksamadan yürümeye devam etmesini sağlamaya çalışıyoruz. Bu ikisini birlikte başarıp salgın sürecinden güçlenerek çıkabileceğimize inanıyorum. Böyle zor bir dönemde böyle büyük bir organizasyonun yapılmasının ve bizim de bizzat iştirak etmemizin sebebi işte budur. Bugün atacağımız adımların yarın vereceği meyveleri toplamak için elimizdeki tüm imkanları kullanmamız gereken bir dönemden geçiyoruz” dedi. Erdoğan, “Şartları en doğru şekilde değerlendirerek bu süreci fırsata dönüştürme konusunda kararlıyız. Salgınla mücadele konusunda gereken her şeyi yapıyor, bilim insanlarının tavsiyeleri doğrultusunda atılması gereken adımları atıyoruz. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin bile çaresiz kaldığı salgın döneminde Türkiye pozitif yönde ayrışarak alt yapısının gücünü ortaya koymuştur” diye konuştu.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Salgının ikinci dalgasının tüm dünyayı kasıp kavurduğu bir dönemde de nispeten daha iyi bir görünüme sahibiz. Devlet olarak tüm imkanları seferber ederek üretimi, ihracatı, ticareti, istihdamı ayakta tutuyoruz. Bu anlayışla iş dünyamızdan esnaflarımıza, işçilerimizden yardıma muhtaç vatandaşlarımıza kadar her kesime el uzattık, kaynak aktardır. Müsiad'ın da kurduğu Karz-ı Hasen fonu vasıtasıyla kendi üyeleri arasında benzer dayanışma mekanizmaları oluşturmasından memnuniyet duydum. Hem salgının yol açtığı sorunları hem ekonomimizin karşı kaşıya bulunduğu sıkıntıları 83 milyon hep birlikte ortaya koyacağımız iş birliği ve dayanışma ile aşarak hedeflerimize ulaşabiliriz.”

“MİLLETİMİZİN GÜNLÜK HAYATINDA RAHATLAMAYA YOL AÇACAK HAZIRLIKLAR İÇERİSİNDEYİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası ve diğer kamu kurumları ile özel sektörün bundan sonra daha güçlü şekilde birlikte çalışacaktır. Hem ekonomi politikalarını tahkim edecek hem demokrasimizin ve özgürlerimizin çıtasını yükseltecek, hem milletimizin günlük hayatında rahatlamaya yol açacak hazırlıklar içerisindeyiz” dedi.

 "REFORMLARA HİÇ ARA VERMEDİK" 

“Geçtiğimiz 18 yıl boyunca yaptığımız her reformun gerçekleştirilen her başaranının altında bizim imzamız vardır” ifadesini kullanan Erdoğan anayasa çalışmasıyla ilgili ise şunları söyledi:

“Tümüyle yeni bir anayasa yapmak için kolları sıvadık. Ancak CHP'nin oyunbozanlığı sebebiyle neticeye ulaşamadık. Bizimle birlikte yeni bir anayasa hazırlamaktan kaçanların, daha sonra karanlık mahfillerde başka gayretler içerisine girdikleri ortaya çıktı. Böylece bizim başlattığımız yeni anayasa çalışmasının niçin akamete uğradığı da aleniyet kazandı. Bunun yanında temel kanunların tamamını yenileyerek adalet sistemimizin altyapısını ve insan kaynağını güçlendirerek ülkemizde hukuka erişimi kolaylaştırdık. Hak ve özgürlük alanlarını olabildiği kadar genişleterek milli birlik ve beraberliğimizi tahkim ettik. Ekonomi alanında da pek çok reformu hayata geçirerek ülkemizin makroekonomik görünümünü çok ilerilere taşıdık. Velhasıl biz reformlara hiç ara vermedik. Değişim iradesini hiç elden bırakmadık.”

"YENİ YARGI PAKETLERİ İLE İLGİLİ HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR"

“Burada sadece, son iki yılda hukukta ve ekonomide gerçekleştirdiğimiz iki büyük atılımı örnek vermek istiyorum. Kapsamlı bir yargı reformu strateji belgesi hazırladık. Meclisimiz üç ayrı reform paketini hayata geçirdi. Ekonomide ise yaptığımız kapsamlı düzenlemeler ile ülkemizin iş yapma kolaylığı endeksinde 27 sıra birden yükselerek 190 ülke arasında 33'üncü sıraya çıkmasını sağladık. Şimdi de yeni reformlar ve atılımlar için hazırlıklar yapıyoruz. Ülkemizi yeni bir yükseliş dönemine sokmakta kararlıyız” diyen Erdoğan yeni yargı paketini en kısa sürede Meclis gündemine getireceklerini ifade etti. Erdoğan, “Yeni yargı paketleriyle ilgili hazırlıklar sürüyor. En kısa sürede Meclis gündemine getireceğiz. İnsan Hakları Eylem Planı'nı da iş dünyası ve azınlıklar dahil çok daha geniş bir istişare ile neticelendirip hayata geçireceğiz” dedi.

"FAİZ ARTIRIMI ACI REÇETE"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Merkez Bankası tarafından faizin yüzde 15'e çıkarılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Gerekirse bu aşamada bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin farkındayız. Dünkü yapılan faiz artırımı kararını bu çerçevede değerlendiriyorum" diyen Erdoğan, “Ekonomide ve demokraside ülkemizi yeni bir yükseliş dönemine sokmakta kararlıyız” diye konuştu. Erdoğan, “Türkiye'yi faiz, enflasyon, kur sarmalından çıkarmamız şarttır. Faiz sebeptir. Enflasyon neticedir. Bunu böyle bilelim” dedi. “Hedefimiz enflasyonu en kısa sürede önce tek haneli rakamlara ardından orta vadeli hedeflerimizdeki seviyeye düşürerek faizlerin de buna uygun şekilde aşağı inmeye temin etmektir. Türkiye'yi faiz, enflasyon, kur sarmalından çıkarmamız şarttır” şeklinde konuşan Erdoğan, “Her şeyden önce yurt dışındaki tasarruflarımızı mutlaka ülkemize getirmeliyiz” ifadesini kullandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.