Kaftancıoğlu: 44 Üniversite Öğrencisine Sadece 1 Tane Yurt Yatağı Düşüyor

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, "Tek adam rejiminin ülkemizi içine soktuğu çok yönlü krizin ağır sonuçlarını yaşadığımız alanların başında eğitim gelmektedir. 19 yıllık AKP iktidarı süresince liyakatten uzak ideolojik saiklerle yapboz haline getirilen eğitim sistemimizin yapısal sorunları, iktidarın yönetemediği Covid-19 salgını süresince daha da derinleşmiş ve iyice gün yüzüne çıkmış durumdadır" dedi.

27 Eylül 2021 Pazartesi 15:05
Kaftancıoğlu: 44 Üniversite Öğrencisine Sadece 1 Tane Yurt Yatağı Düşüyor

Canan Kaftancıoğlu ve CHP il örgütü, eğitim sisteminin derinleşen sorunlarına dikkat çekmek için 81 ille eş zamanlı olarak, Beşiktaş Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu önünde bir basın açıklaması yaptı. Kaftancıoğlu'nun, CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yüksel Taşkın ve İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir'in de eşlik ettiği basın açıklamasında yaptığı konuşmanın satış başlarıyla şöyle:

ÇOK BÜYÜK BİR ÖĞRENİM KAYBIYLA KARŞI KARŞIYA OYLDUĞUMUZ AÇIKTIR: Tek adam rejiminin ülkemizi içine soktuğu çok yönlü krizin ağır sonuçlarını yaşadığımız alanların başında eğitim gelmektedir. 19 yıllık AKP iktidarı süresince liyakatten uzak ideolojik saiklerle yapboz haline getirilen eğitim sistemimizin yapısal sorunları, iktidarın yönetemediği Covid-19 salgını süresince daha da derinleşmiş ve iyice gün yüzüne çıkmış durumdadır. Covid-19 salgını boyunca okulların kapalı kaldığı uzun süre boyunca 2 milyon 316 bin öğrenci, uzaktan eğitimin yürütüldüğü EBA sistemine ulaşamamıştır. 1 milyon 459 bin öğrenci ise internet erişimine sahip değildir. Bu yetersizliklerle beraber, uzaktan eğitimden bir şekilde yararlanabilen öğrencilerimiz de dahil olmak üzere çok büyük bir öğrenim kaybıyla karşı karşıya olduğumuz açıktır. İktidarın salgın döneminde eğitim alanında ortaya koyduğu tercihler, var olan fırsat eşitsizliklerinin daha da derinleşmesine yol açmıştır. Millî Eğitim Bakanlığı’nın salgın süresince ortaya çıkan öğrenme kaybının boyutlarını ölçme ve bu kaybın telafisi için derhal gerekli bilimsel çalışmaları başlatması gerekmektedir.

DERİN KAYGILAR ORTAYA ÇIKTI: 6 Eylül 2021’de yüz yüze eğitim tekrar başlamış, öğretmenlerimiz ve çocuklarımız okullarına kavuşmuşlardır. Uzun bir aradan sonra yüz yüze eğitime dönüşün büyük bir mutluluk yaratması gerekirken yetersizlikler nedeniyle eğitimin tüm paydaşlarında derin kaygılar ortaya çıkmıştır. Okullarda ihtiyaç duyulan 101 bin yardımcı hizmet personeli hala atanmamıştır. Okullarımızda hijyenin korunmasını sağlayacak bu atamaların derhal gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Gerekirse Millî Eğitim Bakanlığı’na ek kaynak aktarımı yapılabilir.

43 BİN 627 DERSLİK İHTİYACI VAR: Haftalardır birçok kentte sınıflarda vakalar ortaya çıkmakta ve yayılmaktadır. Sosyal mesafenin korunabilmesi için sınıfların seyreltilmesi gerekirken birçok okulda öğrenciler kalabalık sınıflarda derslere girmektedirler. Bazı okullarda farklı düzeylerde sınıfların aynı dersliklerde eğitim gördüğü bilinmektedir. Bunun en büyük sebebi, 43 bin 627 derslik ihtiyacıdır. Yandaşlara, beşli çeteye, Saray beslemelerine kaynak ayıran iktidar, çocuklarımızın sağlığı, eğitimi ve geleceği için gereken bu ihtiyacı karşılamamaktadır.

İHTİYAÇ DUYULAN DERSLİKLER İÇİN HAREKET GEÇMEYE HAZIRIZ: CHP olarak, buradan bir kez daha ilan ediyoruz: Sayın Genel Başkanımızın da belirttiği gibi biz, çocuklarımızın eğitimi için bu ihtiyacı karşılamaya hazırız. Gerekli sayıda derslik ve okulu, ihtiyaç duyulan yerlerde belediyelerimiz eliyle inşa etmeye hazırız. Arsa gösterildiği anda belediyelerimiz gerekli çalışmayı başlatacak ve en kısa sürede ihtiyaç duyulan derslikleri eğitim ve öğretime hazır hale getireceklerdir. Aynı şekilde, tamirata ve onarıma ihtiyaç duyan derslik ve okullar için de partimiz ve belediyelerimiz harekete geçmeye hazırdır.

İKTİDARIMIZDA ATANAMAYAN ÖĞRETMEN SORUNU KALMAYACAK: Eğitim sistemimizin en acil ihtiyaçlarından bir diğeri de geleceğimizi yetiştiren öğretmenlerin temel sorunlarının çözülmesidir. İlk olarak öğretmen açığının kapatılması gerekmektedir. Sayıştay raporlarına göre 138 bin, MEB’in raporuna göre 107 bin öğretmen ihtiyacı vardır. Şu ana kadar yalnızca 20 bin atama yapılmış, öğretmenlerden gelen tepkiler üzerine Erdoğan, 15 bin ilave atamayı müjdeymiş gibi duyurmuştur. Bu atamaları gerçekleştirmemek ise Saray’ın bilinçli tercihidir. Biz bu tercihleri değiştireceğiz. CHP iktidarında Türkiye’nin atanamayan öğretmenler diye bir sorunu kalmayacak. Bizim tercihlerimiz açık ve nettir: Toplumdaki en önemli meslek gruplarından birini öğretmenlerin oluşturduğunun farkındayız. Öğretmenlerin haklarını ve çalışma koşullarını yasal güvenceye kavuşturacak Öğretmenler Meslek Kanunu’nu çıkaracağız. Bununla birlikte, hak kayıplarının önüne geçmek için sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen gibi garabetleri ortadan kaldıracak, kamuda çalışan tüm öğretmenlerin insanca koşullarda eşit şartlarda ücret almalarını ve özlük haklarına sahip olmasını sağlayacağız. Öğretmenlerin 3600 ek gösterge hakkını teslim edeceğiz.

SARAY REJİMİNİN EĞİTİM POLİTİKASI CUMHURİYETİN GERİSİNDE: CHP olarak, bir toplumun geleceğinin eğitime bağlı olduğunun bilincindeyiz. Cumhuriyetimizin ve partimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadeleriyle 'Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder'. Bugün maalesef Saray rejiminin elinde devletin eğitim politikası, 100 yıl önce inşa edilen Cumhuriyetin eğitim felsefesinin gerisine düşmüştür. Bu nedenle eğitim üzerine konuşurken teknolojiden, bilim insanı yetiştirebilmekten, çağın gereklerinden bahsetmek yerine çok temel sorunlar üzerine mücadele vermek durumunda kalıyoruz. Ancak buna mecbur olmadığımızın farkındayız. CHP iktidarında, rantı yandaşlara harcamak yerine geleceğimize ayıracağımız kaynaklarla eğitimin tüm paydaşlarının ihtiyaçlarının karşılandığı, tüm çocuklarımızın nitelikli eğitime ulaşabildiği, hiçbir ailenin çocuklarının geleceğinden endişe duymadığı, öğretmenlerin güvenle yeni nesilleri yetiştirdiği eşit ve adil bir eğitim sistemini inşa edeceğiz. O gün gelene kadar, imkânlarımız doğrultusunda çocuklarımızın eğitimi için elimizi taşın altına koymaya hazırız.”

İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Beşiktaş Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu önündeki basın açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"İSTANBUL’DA 44 ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNE SADECE 1 TANE YURT YATAĞI DÜŞÜYOR"

Kaftancıoğlu, günlerdir sokaklarda ve parklarda sabahlayarak yurt ve barınma sorunlarını dile getirmeye çalışan üniversite öğrencileriyle ilgili soruya şu yanıtı verdi:

"Öğrencilerin barınma sorunu, yurt meselesiyle ilgili öncelikle şunu şöyleyim: CHP İstanbul Örgütü olarak bizler İstanbul’da, vekillerimiz Meclis’te ve Türkiye’nin her yerinde vatandaşla, veli, öğrenci ile birebir temas ettiğinde görüyoruz ki bu soruna yok diyenler sokağa çıksınlar, sorun olup olmadığını kendileri görecekler. İstanbul özelinde şu bilgiyi vereyim size: İstanbul’da 44 üniversite öğrencisine sadece bir tane yurt yatağı düşüyor. Sorunlu olduğunun tipik öğreneğidir. Hatta yoktur diyenlerin de Gaziosmanpaşa’da bir devlet yurduna pandemi koşullarında ek yatak taşıdıklarını görüyoruz. ‘Madem böyle bir sorun yoktu niçin yurtlara ek yatak taşımak zorunda kalıyorlar’ sorusu da sorunuzun net cevabıdır."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.