Öztunç: "Vatandaşlar artık milletvekillerini doktor randevusu alabilmek için arıyorlar"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nde(MHRS) yaşanan aksaklıkların, ALO 182’den muayene randevusu almanın imkânsız hale gelmesinin, yoksulluk sınırının altında ve şiddet sarmalı içerisinde, dünya standartlarından uzak, 5 dakikada 1 hasta bakma mecburiyetinde bırakılan hekimlerin sorunlarının, TBMM çatısı altında araştırılmasını talep etti.

02 Temmuz 2022 Cumartesi 12:52
Öztunç: "Vatandaşlar artık milletvekillerini doktor randevusu alabilmek için arıyorlar"

CHP’li Ali Öztunç, vatandaşı ve hekimleri mağdur eden sağlık sistemindeki sorunların çözümü adına Meclis araştırması talebinde bulundu.

Sağlık sisteminin çökmek üzere olduğu uyarısını yapan Ali Öztunç, “Sağlık Bakanlığı MHRS sistemi çöküyor, vatandaş randevu alamıyor, ameliyatlar yapılamıyor, ilaç bulunamıyor, hekim sayısı yetersiz, hekimler çalışma koşulları ve sosyal hakların yetersizliğinden istifa edip yurtdışına gidiyor. Bir an önce gerekli tedbirler alınmaz ise sağlık sistemimiz iflas edecektir.” Tespitinde bulundu.

Öztunç önergesinde, “Vatandaşlarımızın daha kaliteli sağlık hizmeti alabilmesi ve MHRS uygulamasında oluşan aksaklıkların giderilmesi, hastaların muayene randevusu almakta yaşadıkları zorlukların önüne geçilmesi amacıyla alınacak tedbirlerin belirlenmesi ve çözüm yollarının araştırılması için Anayasanın 98’inci, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis araştırması açılmasını arz ederiz.” İfadelerini kullandı.

Öztunç, Meclis araştırması talebinin gerekçesinde şu görüşlere yer verdi:

“RANDEVU BULAMAYAN VATANDAŞLAR, ÖZEL HASTANELERE MAHKÛM BIRAKILIYOR”

“Son yıllarda kamu hastanelerindeki sağlık hizmetleri konusunda ve vatandaşın muayene randevusu almadaki karşılaştıkları zorluklar konusunda şikâyetler giderek artmaktadır. Halk, bu sistemde doktor bulamadıklarını veya buldukları doktordan ise ancak haftalar veya aylar sonrasına randevu alabildiklerini ileri sürüyor.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve ALO 182'den randevu alamayan veya randevusu aylar sonrasına verilen vatandaşlar özel hastanelere mahkûm bırakılmaktadır. Vatandaş artık kamu hastanelerinden hizmet alamaz duruma getirilmiştir. Artık öyle bir duruma gelindi ki vatandaşlar Milletvekili makamlarını doktor randevusu almak için aramaktadırlar.”

“HEKİMLERİN EMEĞİ DEĞERSİZLEŞTİRİLDİ, HEKİMLERİN GİDİŞİNİ ENGELLEYECEK ADIMLAR ATILMALI”

“Randevu bulunamamasının diğer bir sebebi doktor yetersizliğidir. Doktorların İnsanca yaşayabilecekleri ücretleri alamamaları, Sağlıkta şiddeti çözmek için somut adımların atılmaması, hekimlerin gidişini önleyecek, onların çalışma koşullarını iyileştirecek adımların atılmaması hekimlerimizin yurtdışına gidişini hızlandırmaktadır. Haklarını vermezseniz, bu çalışma koşullarına zorunlu tutarsanız hekimleri yitirirsiniz, bir süre sonra sağlık hizmeti sunacak hekim bulamazsınız. Hekimlerin yükünü daha da artıran, hekimlerin emeğini değersizleştiren, 5 dakikada 1 randevu’ sisteminin bir an önce kaldırılması gerekmektedir. “

“5 DAKİKA MUAYENE STANDARTLARDAN UZAK, YETERSİZ DEĞERLENDİRİLDİĞİNİ DÜŞÜNEN HASTALAR HEKİMLERİN CANINA KAST ETMEYE KADAR VARAN DAVRANIŞLAR SERGİLEYEBİLİYOR”

“Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) muayene süresini 20 dakika olarak öngörmektedir. Bir hekimin 5 dakikada 1 hastaya herhangi bir değerlendirme yapabilme olanağı yok. Bunlar olmayınca hasta kendisinin yetersiz değerlendirildiğini, yeterince zaman ayrılmadığını, derdini anlatamadığını düşünmektedir. Bu aynı zamanda sağlıkta şiddeti de arttırmaktadır. Hal böyle olunca hasta yakınları ve hastalar, hekimin sorumlu olduğunu düşünerek hekimin canına kastetmeye kadar uzanan davranışlar sergilemektedir.”

“VATANDAŞ MAĞDUR, SAĞLIK ÇALIŞANLARI TÜKENME NOKTASINDA, YURTDIŞINA YERLEŞME BAŞVURULARI ARTTI”

“Sadece 2021 yılı içinde 1405 doktor yurtdışına yerleşmek için Türk Tabipler Birliği’ne iyi hal belgesi başvurusu yapmıştır. Türkiye’de vatandaşı mağdur eden ve sağlık çalışanlarını tükenme noktasına getiren sağlık sisteminin iyileştirilmesi yönünde yapıcı adımlar bir an önce atılmalıdır.”

Son Güncelleme: 02.07.2022 13:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.