CHP’li Taşkent: "Milli Eğitim Bakanı Tarikatlarla İş Birliği Yapacağına MESEM’lerdeki Çocuk Ölümlerine Engel Olmalı"

CHP Sakarya Milletvekili Ayça Taşkent, Meclis’e sunmuş olduğu soru önergesinde bu konuyu gündeme getirdi. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından yanıtlanması istenen önergede Taşkent, MESEM projesinin çocukların yaşam ve emekleri üzerinden ciddi bir sömürüye neden olduğunu belirtti.

18 Ocak 2024 Perşembe 09:59
CHP’li Taşkent: "Milli Eğitim Bakanı Tarikatlarla İş Birliği Yapacağına MESEM’lerdeki Çocuk Ölümlerine Engel Olmalı"

“MİLLİ EĞİTİM BAKANI TARİKATLARLA İŞ BİRLİĞİ YAPACAĞINA MESEM’LERDEKİ ÇOCUK ÖLÜMLERİNE ENGEL OLMALI”

2016 yılının sonundan bugüne Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak projelendirilen Mesleki Eğitim Merkezleri’nde ucuz işgücü olarak çalıştırılan çocuklar, iş kazaları nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Özellikle son haftalarda MESEM kapsamında çalışan öğrenciler, çalıştıkları yerlerde ihmaller nedeniyle hayatını kaybetmişlerdir. Diyarbakır’da Şehit Abdulvahap Çokur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi 17 yaşındaki Ömer Çakar, Akçaburgaz Mahallesi’ndeki demir çelik fabrikasında staj yapan 14 yaşındaki Arda Tonbul hayatını kaybeden öğrenciler arasındadır.

Kaç öğrencinin MESEM’lerde hayatını kaybettiğini soran Taşkent, Milli Eğitim Bakanı’nın tarikatlarla ilgili yaptığı açıklamanın da altını çizerek, “Yüzümüze karşı açıkça tarikatlarla iş birliğini yaptığını söyleyen bir Bakanla karşı karşıyayız ve tüm bu karanlık içerisinde bizzat Bakanlık onayıyla çocukların gönderildiği bir yerde ölüm haberlerini alıyoruz. Bir Milli Eğitim Bakanı’nın görevi çocukların temel haklarının korunması ve bu hakların devamlılığının sağlanması değilse nedir diye sormak istiyorum. Bizzat kendilerine bağlı olarak uygulanan ve çocukların iş kazalarında hayatını kaybettiği MESEM’ler acilen denetlenmeli ve gereği yapılmalı. Eğer siz çocukları Bakanlık tarafından onaylanan bir yerde çok düşük ücretlerle, güvencesiz bir şekilde çalıştırıyorsanız bu yasal olarak çocuk işçiliğini onaylıyorum demektir.” dedi.

CHP’Lİ TAŞKENT’TEN MİLLİ EĞİTİM BAKANI YUSUF TEKİN’E SORULAR

Taşkent’in, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e yönelttiği sorular şunlar:

MESEM kapsamında kaç öğrenci “stajyer” olarak çalıştırılmaktadır? Bu öğrencilerin çalıştırıldığı iş kolu, yaş, cinsiyet, yaşadıkları illere göre dağılımı nedir?

Kurulduğu tarihten önergenin yanıtlandığı tarihe kadar geçen sürede, MESEM kapsamında çalıştırılan kaç öğrenci çalıştıkları sırada iş kazası geçirmiştir?

Bu öğrencilerin kaçı iş kazası sonucu hayatını kaybetmiştir? Hayatını kaybedenlerin çalıştırıldığı iş koluna, yaş, cinsiyet ve yaşadıkları illere göre dağılımı nedir?

Bu öğrenciler arasında iş kazası nedeniyle hayatına engelli olarak devam etmek zorunda kalan öğrenci var mıdır? Var ise engelli olarak hayatına devam etmek zorunda kalan öğrencilerin çalıştırıldığı iş koluna, yaş, cinsiyet ve yaşadıkları illere göre dağılımı nedir?

MESEM’ler herhangi bir kurum tarafından denetlenmekte midir? Eğer gerekli denetlemeler yapılıyor ise denetleme sonucunda uygun bulunmayan işletmeler hakkında bir yaptırım uygulanmakta mıdır?

Hayatını kaybeden öğrencilerin ölümleri ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır?

Yaşanan ölümlerin arkasındaki ihmal iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır?

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.