Hakimlik Savcılık Sınavında Şaibe İddiaları; "Adayların Siyasi Kimlikleri Kriter Mi? "

TBMM Adalet Komisyonu üyesi CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, hakimlik-savcılık sınavının ardından adayların girdiği sözlü sınavla ilgili ortaya atılan iddiaları Adalet Bakanı'na sordu. Bülbül, "Türkiye’de adaleti sağlamakta görev alacak bu kişilerin atamalarındaki şaibeler, adalet kavramını derinden zedelemektedir" dedi.

09 Ağustos 2019 Cuma 14:21
Hakimlik Savcılık Sınavında Şaibe İddiaları; "Adayların Siyasi Kimlikleri Kriter Mi? "

Bülbül'ün önergesi şu şekilde:

            Hakimlik ve savcılık yazılı sınavından 70 puan alarak mülakata giren bir adayın hakim olarak atandığı, 83 puan alan diğer adayın ise mülakatta elendiği, atanan adayın AKP İl Başkan Yardımcısının oğlu olduğu için mülakattan geçtiği iddia edilmiştir.

           Yine, hukuk fakültesini okul birinciliği ile bitirip hakim ve savcılık sınavına giren, yaklaşık 10 bin aday içinden 205’inci olan Mahpare Tanın, mülakat sistemi ile elenmiştir.

 Yukarıda verilen örnekler yakın zamanda yapılan Hakimlik – Savcılık sınavının ardından uygulanan mülakat sürecine aittir. Adaylara neden elendikleri ise açıklanmamıştır.

Geçmiş yıllardan yapılan mülakatlarda da kişilerin etnik ve dini kimlikleri ile siyasi tercihlerinin sorulduğu ve elemelerin de buna göre yapıldığına dair pek çok örnek bulunmaktadır. Bunun yanı sıra mülakatların ardından ataması yapılan aday listelerinin açıklanmaması, mülakatlarda haksızlık yapıldığı iddiasıyla idari yargıya açılan davaların gerekçesiz reddedilmesi mülakatlarda ‘torpil’ yapıldığının adeta ispatı niteliğindedir. Geçmiş yıllarda yaşanan bu haksız ve hukuksuz durumlar ise son yapılan mülakattın ardından ortaya çıkan iddiaların doğru olduğu algısını güçlendirmektedir.

            Türkiye’de adaleti sağlamakta görev alacak bu kişilerin atamalarındaki şaibeler, adalet kavramını derinden zedelemektedir.

Bu bağlamda;

  1. Son 3 yılda Hakimlik - Savcılık sınavında 80-100 arasında puan alan kaç kişi mülakatta elenmiştir?
  2. Mülakatla elenen adayların elenme nedenleri adaylara açıklanmakta mıdır? Açıklanmıyorsa bunun nedeni nedir?
  3. Yazılı sınav sonuçları ile mülakat sonuçları neden kamuya açık, liste usulü yayınlanmamaktadır?
  4. Adayların “siyasi kimlikleri” mülakatta “başarılı” olmalarında bir kriter midir?
  5. Son yapılan mülakatı geçen kişilerin kaçının birinci derece yakını AKP üyesi ya da  yöneticisidir?
  6. 70 puan alarak ataması yapılan kişinin birinci derece yakının AKP üyesi olması mülakat sistemindeki şaibe iddialarını güçlendirmez mi?
  7. Söz konusu mülakatlar bilimsellik çerçevesinde yapılıp, nesnel bir biçimde denetlenmekte midir?
  8. Mülakatlarla ilgili şaibe iddialarının ortadan kalkması için mülakat sırasında sesli ve görüntülü kayıt alınmasına yönelik bir uygulama Bakanlığın gündeminde midir? Değil ise Bakanlık bu şaibe iddiaları ile ilgili ne yapmayı düşünmektedir?
  9. Son yapılan mülakatın ardından ortaya atılan iddialarla ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?
Son Güncelleme: 09.08.2019 14:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.