"Halkın Parası ile Yandaş Vakıflar Finanse Edilerek Toplum Mühendisliği Yapılıyor!"

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’den, 5’li Çetenin Yandaş Vakıflara Yaptığı Bağışlar, Bu Bağışlar Üzerinden Faydalandıkları Vergi İndirimleri ve Vakıfların Bu Paraları Hangi Faaliyetler İçin Kullanıldığı Araştırılsın Önergesi!

16 Haziran 2021 Çarşamba 11:48
"Halkın Parası ile Yandaş Vakıflar Finanse Edilerek Toplum Mühendisliği Yapılıyor!"

Hakverdi, konu hakkında “Son yıllarda kamuoyunda iktidara olan yakınlığı ve derin ilişkileri ile tanınan ve kamudan yüklü miktarlarda ihaleler alan; KOLİN, KALYON, MNG, CENGİZ, LİMAK, MAKYOL, ERG, RÖNESANS ve BAYBURT İnşaat gibi firmaların aldıkları bu ihalelerde müşteri garantili ödemelerle birlikte yüklü vergi affından ve vergi muafiyetinden de faydalandıkları bilinmektedir. Dünyada kamudan en çok ihale alan ilk on şirketten beşi Türkiye’den ve son beş yılda bu firmaların sadece beşi toplamda 161 milyar liralık 55 sözleşmeye imza attı” ifadelerini kullandı.

Halkın Parası ile Yandaş Vakıflar Finanse Edilerek Toplum Mühendisliği Yapılmaktadır

TBMM Başkanlığına sunulan önergede; “Gelir Vergisi Kanunu’na göre Cumhurbaşkanınca “kamu yararı statüsü” verilen vakıflara yapılan bağışlar vergiden düşülmektedir. AKP iktidarı döneminde, iktidara yakın birçok dernek ve vakfa kamu yararı statüsü verilerek ayrıcalık sağlanmıştır. Yönetim kurullarında Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu, kızı ve damatlarının yer aldığı bilinen bu dernek ve vakıflar üzerinden siyasi kadrolaşma ve toplum mühendisliği yapıldığı da bilinmektedir. Yandaş vakıfların bu yönlü faaliyetlerinin finanse edilmesi için iktidar gücünün kullanıldığı ve yapılan kamu ihalelerinde bu finansmanın baz alındığı düşüncesi kamu vicdanını derinden yaralamaktadır. Öte yandan bu durum gerçekten kamu yararına çalışan vakıf ve dernekleri de zan altında bırakmaktadır.” İfadelerine yer verildi.

Ayrıcalıklı Statü Kazandırılan Yandaş Vakıflar Üzerinden; İhale Ve Vergi Pazarlığı İddiası Da Araştırılmalıdır.

CHP’li 27 Milletvekilinin imzası ile TBMM Başkanlığına sunduğu araştırma önergesi ile kamuoyunda tartışılan iddiaları dile getiren Hakverdi; “Bu vakıflara bağış yolu ile ekonomik destek veren firmalara kamu ihalelerinde öncelik tanındığı, ihale süreçlerinde bu bağışların da pazarlık konusuna dahil edildiği, hatta bu bağış tutarlarının “usulüne uydurularak” ihale bedeline eklendiği ve bu yolla devletin zarara uğratıldığı görüşü kamuoyunda yaygındır. Yakın süreçte Kızılay gibi ülkemizin güzide kurumlarının dahi iktidara yakın vakıflara kaynak sağlamak için paravan olarak kullanıldığı ve bu yolla bağışçı şirketin vergi indiriminden yararlandığı bilinmektedir. Hal böyle iken kamudan en çok ihale alan KOLİN, KALYON, MNG, CENGİZ, LİMAK, MAKYOL, ERG, RÖNESANS ve BAYBURT İnşaat gibi firmaların hangi vakıflara ne kadar bağış yaptığı ve bu bağışlar sonrasında ne kadarlık vergi indiriminden yararlandığı araştırılmalıdır. Diğer taraftan bu vakıf ve derneklerin aldıkları bu bağışları hangi faaliyetlerinde kullandıkları da araştırılmalıdır” diyerek araştırma komisyonu kurulmasını talep etti.

 “Konu hakkında Bilgi Edinme Kanunu kapsamında yaptığımız başvurulara ya hiç cevap verilmemekte ya da “vergi mahremiyeti” denilerek bu bilgiler gizli tutulmaktadır.” Diyen Hakverdi, bu vahim iddialar karşısında meclisimiz denetleme sorumluluğunu yerine getirmelidir. Bu iddiaların açıklığa kavuşturularak varsa yapılmış usulsüzlüklerin tespit edilmesi, kamu bu yol ile zarara uğratılmış ise sorumluların açığa çıkartılması amacı ile Meclis Araştırması açılmasını talep etti.

Son Güncelleme: 16.06.2021 12:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.