Türk Telekom’dan Türkiye’de bir ilk: Yeni nesil 800GE veri iletim teknolojisi ile 800 Gbps hız

Türk Telekom, veri trafiğinde daha yüksek hız, kapasite ve güvenilirlik sağlayan yeni nesil 800GE teknolojisini uzun mesafede canlı trafik taşıyarak Türkiye’de deneyen ilk operatör oldu. İstanbul-Ankara arasında gerçekleştirilen denemede 800 Gbps’lık bağlantı hızına ulaşıldı. Nokia iş birliği ile yapılan testte; mevcut veri iletim teknolojisinin 2 katı hızlara çıkıldı ve yüzde 44’e varan enerji tasarrufu ölçüldü.

28 Mayıs 2024 Salı 11:30
Türk Telekom’dan Türkiye’de bir ilk: Yeni nesil 800GE veri iletim teknolojisi ile 800 Gbps hız

(ANKARA) - Türk Telekom, veri trafiğinde daha yüksek hız, kapasite ve güvenilirlik sağlayan yeni nesil 800GE teknolojisini uzun mesafede canlı trafik taşıyarak Türkiye’de deneyen ilk operatör oldu. İstanbul-Ankara arasında gerçekleştirilen denemede 800 Gbps’lık bağlantı hızına ulaşıldı. Nokia iş birliği ile yapılan testte; mevcut veri iletim teknolojisinin 2 katı hızlara çıkıldı ve yüzde 44’e varan enerji tasarrufu ölçüldü.

Türk Telekom, müşterilerinin günden güne artan veri hızı ihtiyaçlarına cevap verebilecek, daha kolay yönetilebilir ve daha fazla enerji tasarrufu sağlayan yenilikçi şebeke çalışmalarını sürdürüyor. Türk Telekom, bu kapsamda veri trafiğinde daha yüksek hız, kapasite ve güvenilirlik yaratan yeni nesil veri iletim teknolojisini odağına aldı. 

Yüzde 44 enerji tasarrufu

Türk Telekom, İstanbul Gayrettepe ve Ankara Ulus’ta bulunan transport şebeke sistemlerinin 800GE arayüzlerini transmisyon altyapısı üzerinden yedekli transfer ederek, iki büyük şehir arasında tek bir arayüz üzerinden 800 Gbps canlı trafik taşıdı. Türkiye’de bir ilk olarak uzun mesafede ve canlı trafik taşınarak yapılan denemede, mevcut sistemlere göre yüzde 44 enerji tasarrufu sağlandığı görüldü. 

Geleceğin iletişim ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirilen yeni nesil veri iletim teknolojisi ile dijital iş süreçleri kesintisiz ve verimli bir şekilde yürütülürken, ses, video ve veri hizmetleri de entegre bir şekilde sunuluyor. 

Türk Telekom Destek Hizmetleri ve Satın Alma Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Beytur, şunları söyledi:

“Şebekemizi en gelişmiş fiber optik teknolojileri ile güçlendirerek bireysel ve kurumsal müşterilerimizin giderek artan taleplerini bugün olduğu gibi gelecekte de rahatlıkla karşılayabiliyor olacağız. Yaptığımız denemelerde İstanbul ve Ankara gibi iki büyük şehri birbirine 800 Gbps olarak yüksek bir hızla bağladık. Eriştiğimiz bu hızlar ulaşım, dijital oyun, otomotiv, enerji, gıda, tarım, akıllı şehir yönetimi, sağlık ve üretim gibi daha birçok dikey pazar uygulamasının daha verimli kullanılmasına imkân sağlayacak.”

Türk Telekom Destek Hizmetleri ve Satınalma Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Beytur, şunları kaydetti:

“Hız, kapasite ve enerji tasarrufu sağlayan teknolojilerimizle iş süreçlerinde verimliliği artırmayı hedefliyoruz”

“Daha yüksek hız, kapasite ve enerji tasarrufu sağlayan teknolojiler ile müşterilerimize kaliteli ve çeşitli sürdürülebilir servisler sunmayı amaçlıyoruz. Bu teknoloji, 2 kat daha yüksek hızlara ulaşmayı sağlarken aynı zamanda yaklaşık yüzde 44 enerji tasarrufu sağlıyor. Yaptığımız denemelerde İstanbul ve Ankara gibi iki büyük şehri birbirine 800 Gbps yüksek hızla bağladık. Eriştiğimiz bu hızlar ulaşım, dijital oyun, otomotiv, enerji, gıda ve tarım, akıllı şehir yönetimi, sağlık, üretim gibi daha birçok dikey pazar uygulamasının daha verimli kullanılmasına imkân sağlayacak.”

Nokia Türkiye Genel Müdürü Erensoy Bilgin ise şu bilgileri verdi:

“Nokia’nın F5 teknolojisi ile 7750 SR yönlendiricilerinde etkinleştirilen 800GE, hizmet sağlayıcıların trafik talebine ayak uydurabilmeleri ve geniş ölçekte farklılaştırılmış hizmetler sunabilmeleri için ihtiyaç duydukları kapasiteyi ekler. Türk Telekom ile birlikte Türkiye'de ilk kez uzun mesafeli bir bağlantı üzerinden hem teknolojinin performansını hem de enerji verimliliğini kanıtlayabilmiş olmanın gururunu yaşıyoruz.”

İş ve özel hayatın her alanında kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak yüksek hız

Yeni nesil veri iletim teknolojisi yüksek hızlarda veri indirme ve yükleme imkanı sağlıyor. Bu teknoloji ile kamu güvenliği, akıllı şehirler, akıllı araçlar, akıllı ulaşım, akıllı sağlık ve Endüstri 4.0 uygulamaları başta olmak üzere, iş ve özel hayatın her alanında ortaya çıkacak yeni ihtiyaçlar kolaylıkla karşılanabilecek. 

ADVERTORIAL YAYIN

Son Güncelleme: 28.05.2024 12:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.