Ali Öztunç: “Fındıktan daha güzel altın yok”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, “Altın mı arıyorlar burada arkadaşlar? Altın arıyorlarsa fındıktan daha güzel altın yok.”diyerek Ordu’ya dokunulmaması çağrısı yaptı.

30 Ekim 2020 Cuma 15:11
Ali Öztunç: “Fındıktan daha güzel altın yok”

Yaşanan gerginlik ve arbede sonrası Ünye’nin Yeşilkent ve Üçpınar mahallelerine geçen CHP heyetinde bulunan Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “Burada altın mı arıyorlar? Altın arıyorlarsa fındıktan daha güzel altın yok.” diyerek tarım sahalarına dokunulmaması çağrısı yaptı.

Heyet içinde bulunan ve Ordu topraklarının yüzde 34’ünün maden sahası ilan edildiğine dikkat çeken Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Bu tamamen Ordu’yu yok saymak demektir. Nedir bu Karadeniz halkından, Ordu halkından istediğiniz. Yetmedi mi? Gözünüz doymadı mı?” dedi.

Yaşananları an be an takip ettiğini belirten ve ziyaretçi heyet içinde bulunan CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel; “FatsaBahçeler’de ne yaptılarsa, burada da aynısını yapacaklar. Yapanlar da FETÖ ile iltisaklı firma.” şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Ali Öztunç ile Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Ünye’nin Üçpınar ve Yeşilkent Mahallelerinde sondaj yapılması planlanan alanlarda yöre halkıyla bir araya geldi. 

-“Mücadelenizi an be an takip ediyorum” -

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, vatandaşlara yaptığı açıklamada, Ünye başta olmak üzere Ordu’nun ilçelerinde maden sahalarına karşı vatandaşların yaptığı mücadeleyi yakından takip ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Burası Fatsa Bahçeler’e kuş uçuşu 4 kilometre. Fatsa’da Bahçeler’de ne yaptılarsa, burada aynısını yapacaklar. Sondaj yaptıkları yer evimizin, bahçemizin içi. Çevredeki 500 hane burada akan suları kullanıyor. Biz uzak diyarları savunmuyoruz. Biz burada evlerimizi, ocaklarımızı savunuyoruz. Mücadelenizi an be an takip ediyorum. Valiyle ve alay komutanıyla devamlı istişarede olduk. Buradaki zulmü yapanlar bile bile yaptılar. Bu madenciler Türkiye’de altın madeni işletenler, geçmişte FETÖ ile iştiraki ve iltisaki olan kişiler. Siz burada insanları kimin adına ve emriyle copluyorsunuz? Üçpınar’da da analar asker doğuruyor, Ballık’ta da analar asker doğuruyor. Üçpınar halkı da vergi veriyor. Siz burada asker analarını kimin adına copluyorsunuz? FETÖcü şirketler adına copluyorsunuz. Yerlerde sürüklüyorsunuz. Hakaret ediyorsunuz. Her daim yanınızda olacağız. Umudunuzu eksik etmeyin.”

1 yılda 1000 tane yeni maden ihalesi yapıldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Kahramanmaraş Milletvekili Ali ÖztunçMaraş’tan Ünye’ye destek olmaya geldiğini, AK Parti hükümetinin elinde para kalmadığı için son 1 yıldır gözünü madenlere diktiğini belirterek şunları söyledi;

 “1 yılda Türkiye’de bin tane yeni maden ihalesi yaptılar. Onlardan bir kısmı da buralarda.Ekonomi bitmiş durumda, para kalmamış durumda. ‘Ne yapacağız? E ne yapalım, milletin elindeki bağı bahçeyi alalım. Oraya biz maden açalım, maden bulalım.’Bütün dertleri bu.

-“Burada TC.’nin onurlu vatandaşlarına eziyet ediliyor” -

Burada Türkiye Cumhuriyeti’nin onurlu vatandaşlarına eziyet ediliyor. Kadınlara yönelik, gençlerimize yönelik edilen laflar, sıkılan biber gazları, joplar. Olacak iş değil, kabul edilemez. O askere talimatı veren komutan suçludur. Buradaki analar da asker doğuruyorlar. Doğurmuyorlar mı? Nasıl böyle bir talimat verirsin?Ordu Valisi buna nasıl izin verir? Lafa gelince şirinlik yapan Ordu Valisi, burada anaların coplanmasına izin veremez, vermemeli, verdirmeyeceğiz de.”

-“Fındıktan daha güzel altın yok” -

Altın mı arıyorlar burada arkadaşlar? Altın arıyorlarsa fındıktan daha güzel altın yok. En güzel altın fındıktır. Eğer, biz fındığı bitirmek istiyoruz, biz tarımı bitirmek istiyoruz, fındık üretimini bitirmek istiyoruz.’ diyorlarsao ayrı bir konu. Ama her fırsattaKaradenizli olmakla övünen Recep Tayyip Erdoğan, tarihe Karadeniz’in yaylalarını katleden, fındık ağaçlarını iki kuruşaltın içinkestiren Cumhurbaşkanı olarak geçecektir. Siz bu direnişinizi sürdürün, biz de sizin yanınızda her zaman olacağız.Sizinle birlikte olmaya, sizinle mücadelenizle yanınızda olmaya söz veriyoruz, devam edeceğiz.”

“Nedir Ordu halkından istediğiniz, gözünüz doymadı mı?”

Ordu topraklarının yüzde 34’ünün maden sahası olarak ilan edildiğine dikkat çeken CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun,Üçpınar ve Yeşilkent Mahalleri başta olmak üzere Ordu il genelinde yapılan talana dur demek için, olumsuzluğa haksızlığa karşı hep birlikte direnme çağrısı yaptı.

-“Karadeniz’de bir talan başladı” -

“Şu anda maalesef Karadeniz’in bu yeşil coğrafyasında, bu bereketli alanlarında bir talan başladı.” diyerek Ordu’nun yüzde 34’ünün maden sahası ilan edildiğine dikkat çeken Seyit Torun, şunları söyledi:

-“Ordu topraklarının yüzde 34’ü maden sahası ilan edildi”-

“17 Eylül’de yapılan ihaleyle birlikte Ordu topraklarının yüzde 34’ü maden sahası olarak ilan edildi. Düşünebiliyor musunuz? Bu tamamen Ordu’yu yok saymak demektir. Ordulu üreticiyi yok saymak demektir. Ama biz biliyoruz ki bu toprakların üstü altından değerlidir. O yapılan hareketin de hesabını mutlaka soracağız.Bu toprakları bekleyen, bu geniş alanları bekleyen, burada yaşam mücadelesi veren hemşerilerimize hiç kimsenin el kaldırmaya hakkı yoktur, bu güvenlik kuvvetleri de olsa. Onlar bizim güvenliğimizi sağlamak için buradalar,bize dayak atmak için değil.  Mutlaka bunun da takipçisi olacağız. Biz demokrasiden yanayız, biz adaletten yanayız. Ama görüyoruz ki burada ciddi bir adaletsizlik var. Nedir bu Karadeniz halkından, Ordu halkından istediğiniz. Yetmedimi? Gözünüz doymadı mı?”

-“Çıkardığınız madenin on katını satsanız, bu doğayı geri getiremezsiniz” -

Fatsa’da gördük bahçeleri, durum ortada. Buralarda eğer aynı şekilde olursa bunun bedeli ağır olur. Bunun daha geri dönüşü yok. Oradan çıkardığınız madenin on katını da satsanız bu doğayı yerine geri getiremezsiniz.

Böyle bir coğrafyada yaptığınız o sondaj ve altın aramalarının mutlaka ve mutlaka yeraltı sularını etkileyecektir. Sudan daha değerli bir şeyimiz var mı? Bu toprakları hep birlikte korumanın mücadelesini vereceğiz. Sonuna kadar yanınızdayız. Her şekilde yanınızdayız. Bu haksızlığa mutlaka ‘dur’ diyeceğiz ama vatandaşa zulmedenlere de hesabını soracağız. Haklı direnişinizden dolayı sizleri yürekten kutluyorum. Bu haklı mücadeleyi birlikte sonuna kadar sürdüreceğimizi ifade ediyorum.”

Yaptıkları açıklamaların ardından Torun, Öztunç ve Adıgüzel ,beraberindekilerle birlikte Üçpınar ve Yeşilkent Mahallelerinde sondaj yapılması planlanan alanları gezdi, yöre halkını dinledi, konunun Genel Merkez olarak takibini yapacaklarını söylediler. 

Haber: Ünye Kent Haber

Son Güncelleme: 02.11.2020 12:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner15