CHP'li İlgezdi: Türkiye’nin hafızası yok mu edilecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, uzun yıllar TRT İstanbul Radyosu olarak kullanılan Harbiye’deki radyoevinin apar topar boşaltılmasını TBMM gündemine taşıdı. İlgezdi, “TRT’nin daha önceki uygulamalarından biliyoruz boşalttıkları binalar ellerinden çıktı. Türkiye’nin hafızası olan her yerinde ülkemizin müzik tarihine ışık tutacak anısı olan radyoevi binası da mı yok edilecek" diye sordu.

08 Ocak 2021 Cuma 21:19
CHP'li İlgezdi: Türkiye’nin hafızası yok mu edilecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, uzun yıllar TRT İstanbul Radyosu olarak kullanılan Harbiye’deki radyoevinin apar topar boşaltılmasını TBMM gündemine taşıdı. İlgezdi, “TRT’nin daha önceki uygulamalarından biliyoruz boşalttıkları binalar ellerinden çıktı. Türkiye’nin hafızası olan her yerinde ülkemizin müzik tarihine ışık tutacak anısı olan radyoevi binası da mı yok edilecek" diye sordu.

İlgezdi, TRT’nin Harbiye’de bulunan Radyoevi binasının deprem gerekçesi ile apar topar boşaltılmasını soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı. İlgezdi, Harbiye'deki İstanbul'un simge yapılarından olan radyoevinin 2000 yılında otele dünüştürülmek, 2012 yılında ise Birleşmiş Milletler’e tahsis edilmek istendiğini anımsatarak, “Şimdi de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'na devredileceği iddiaları gündemdedir. Hatta TRT’nin Çekmeköy’de arazi satın aldığı ve yapılacak binaya tüm birimlerini taşıyacağı da gündemde. Uzun yıllardır ülkemizin müzik kültürünün merkezi olan anıt binaya kıymayın” dedi.

TÜRKİYE'NİN HAFIZASI MI YOK EDİLECEK?

TRT’nin önceki yaptıklarını da anımsatan Gamze Akkuş İlgezdi, “99 depreminden sonra Ortaköy’deki misafirhane boşaltıldı ve bu bina TRT’nin elinden çıkarıldı. Radyoevi ve Ulus’taki TRT binası boşaltılarak bir televizyon kanalının binası kiralandı. Çekmeköy’de TRT’nin bir arazi satın aldığı iddiaları var. Antalya’da da TRT binası 4 yıl önce boşaltıldı binanın akıbeti belli değil. İzmir’deki TRT Müdürlüğünün de taşınacağı iddiaları gündemde. TRT bu binaları neden elden çıkarıyor? Türkiye’nin hafızası yok mu edilecek” dedi.

İlgezdi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yönelttiği sorular şöyle:

-İstanbul'da Harbiye ve Ulus'taki binaların boşaltılma nedeni nedir?

-Binalarin deprem riski taşıdığına ilişkin raporlar nereden alınmıştır?

-1999 Marmara Depremi'nden sonra Ortaköy'deki TRT misafirhanesi boşaltılırken bu binalar için risk taşımadığına ilişkin rapor verilmiş midir?

-Ortaköy'deki misafirhane gibi bu binalar da TRT'nin elinden çıkarılacak mıdır?

-Çekmeköy'de bir arazi satın alındığı ve tüm TRT binalarının buraya taşınacağı doğru mudur?

-Boşaltılan iki binadaki TRT personelinin bir başka medya kuruluşunun binasına taşınması kararı kim tarafından alınmıştır? Bu bina kaç yıllığına kiralanmıştır ve ne kadar kira ödemesi yapılacaktır?

-TRT İstanbul Radyosunun arşivi nerede korunacaktır?

-TRT Antalya Bölge Müdürlüğü de 4 yıl önce benzer biçimde boşaltılmış, Antalya'da başka bir bina kiralanmıştır. Bu binaya 4 yılda ne kadar kira ödenmiştir? Antalya'nın merkezinde TRT'ye ait bu bina için 4 yıl içinde ne yapılmıştır? TRT Antalya Bölge Müdürlüğü kiraya çıkmak yerine neden kendi mülkü olan Lara TRT Kampına taşınmamıştır?

-İzmir'de Kahramanlar semtinde bulunan TRT binasının, AVM yapılmak üzere satılacağı ve yeni bina yapılması için Torbalı ilçesinde arsa arandığı bilgisi doğru mudur?

-TRT İzmir Bölge Müdürlüğüne ait Kahramanlar'da bulunan ek bina kime, hangi tarihte, hangi gerekçeyle ve ne kadara satılmıştır?

-TRT Çukurova Bölge Müdürlüğünün kapatılacağı ve sadece Adana'da bir haber bürosu bırakılacağı iddiası doğru mudur? Mersin'de görev yapan TRT personelinin durumu ne olacaktır? Mersin'deki bina da satışa çıkarılacak mıdır?

-TRT'nin gerek bandrol gelirleri gerekse elektrik payından aldığı miktar her geçen gün yükselirken, reklam gelirleri de artarken, bu kadar çok mülkün elden çıkarılmasının gerekçesi nedir?

- Radyoevi binasının Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'na devredileceği doğru mudur?

- TRT'de 4 Ocak 2021 tarihi itibariyle memur, kadro karşılığı sözleşmeli ve özel sözleşmeli olarak kaç personel çalışmaktadır? TRT'ye son 2 yıl içinde ÖHT statüsünde 3 bin yeni personel alındığı bilgisi doğru mudur?

-TRT Haber, 2020 yılında 19 Mayıs, 30 Ağustos, 10 Kasım ve 17 Aralık'ta alt yazı hatalarıyla gündeme gelmiş, bu önemli günlerde yapılan ciddi hatalar kamuoyunun büyük tepkisini çekmiştir? Bu yayın hatalarıyla ilgili olarak kaç yönetici ve çalışan hakkında soruşturma yürütülmüştür? Kaç kişiye ceza verilmiştir? Ceza alan yönetici var mıdır?"

Son Güncelleme: 08.01.2021 21:23
Anahtar Kelimeler:
ChpGamze Akkuş Ilgezdi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.