Dr. Mustafa Adıgüzel: Ordu'da bir Çevre Mücadelesinde, Kıyı Talanında Çifte Zafer…

Bir coğrafya insanı ve tarihi ile birlikte değerlendirilir, sadece toprak, su, hava ve diğer jeolojik bileşenleri ile değil. Ordu’nun Altınordu sahili de Ordu halkının deniz kültüründen, kent yaşamından, tarihinden ayrı değerlendirilemez.

17 Nisan 2024 Çarşamba 11:16
Dr. Mustafa Adıgüzel: Ordu'da bir Çevre Mücadelesinde, Kıyı Talanında Çifte Zafer…

Ordu, Karadeniz otoyolu kendi sahilinden geçecekken itiraz edip eylem koyan tek kenttir.

Tarih açısından da bu kıyılar Rüsumat-4'ün Ordu halkı ile destan yazdığı mekândır. Bugün o Rüsumat-4 nasıl ki Eynesil'de sahil yolunun taş dolgusu altına gömüldü ise, Ordu’daki hatırası da benzer bir girişime sahne olmaktaydı.

Mesele siyaset değildir. Bu kent herkesindir. İste o yüzden bir önceki Ordu Büyükşehir Belediyesi başkan ve yönetimi tarafından Belde Evler projesi ile yapılan kıyı tecavüzü Erdoğan'ın müdahalesi ile bertaraf edilmiş, ama kamu bugünkü rakamlar ile milyarlarca lira zarara uğratılmıştır. Şimdi yine OBB eliyle yeni bir kıyı talanı; halkın olanı 3-5 çıkar mensubuna peşkeş çekme girişimi vardı.

Dolgu zeminler deprem etkisinde oldukça sorunlu alanlardır. Kuzey Anadolu fay hattına 40 km mesafede, hatta doğrudan altında yeni diri faylar tespit edilen bir yerde, geçmişteki Fatsa depreminin ve Erzincan depreminin Ordu kent merkezinde yaptığı hasar ortada iken tamamen alüvyon deltası olan Ordu kent merkezinin kıyı şeridine dolgu planı akla da bilime de ziyandı.

Dolgu planlanan alanlardan biri de teleferiğin başlangıç noktasının 20 metre kenarı olup binlerce ton kaya kütlesi buraya bombardıman edilirken, o teleferiği kullanan insanlar da riske edilecekti. Antalya'daki kaza daha yeni bir örnekti.

İskeleden Melet ağzına kadar tüm girişimler mahkeme kararları ile durdurulmuşken, yargı kararını takmayan faaliyete devam eden bir belediye yönetim anlayışının Ordu halkı ile inatlaşmasının sonu ise bellidir. Burası bu kentin kalbidir. Ordu halkı bu kentin doğal özelliği ve güzelliği üzerine yapay çirkinliklere asla müsamaha göstermeyecektir.

Ordu halkı deniz ile arasına kimseyi daha önce sokmadı yine sokmayacaktır.

Şehirle deniz arasına, kıyı ile Ordu halkı arasına konulacak her bir kürek toprak bu şehre de bu şehrin insanlarına da ihanettir

İşte bu yüzden dün Çevre Bakanlığında bu projenin OBB tarafından yapılan ÇED başvurusunda İDK toplantısına katılmıştık. Yukarıda özetlediklerimi anlatmıştım.

Ordu'nun hakkını Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül ve Av. Haluk Türkmen abimizle birlikte savunmuştuk.

Az önce bildirilen karar ile ÇED SÜRECİ BİRBİRİ İLE İLİŞİK İKİ PROJE IÇIN DE DURDURULMUŞTUR. Melet Nehri ve tüm Altınordu sahiline bir saldırı daha püskürtülmüştür.

Bir defa daha Ordu halkı, Ordu kent kültürü ve doğa hakları kazanmıştır. Bu mücadeleyi inanılmaz bir dirençle yürütüp bu noktaya taşıyan Ordu Çevre Derneğimiz ve kıymetli başkanı Ertuğrul Gazi Gönül ve Av. Haluk Türkmen başkanım başta olmak üzere tüm çevre örgütümüze, aktivistlere, medyaya ve tüm Ordu halkına çok teşekkür ediyorum.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanını da bundan böyle aklıselime davet ediyorum.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner15