Erdoğan: Deniz Taşımacılığındaki En Büyük Projemiz Kanal İstanbul'dur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Deniz taşımacılığındaki en büyük projemiz Kanal İstanbul'dur. İstanbul Boğazı’nın artık artan yük ve yolcu trafiğini taşıyamaz hale geldiği, kıyılarımızın sürekli tehdit altında olduğu gerçeği bizi böyle bir alternatif arayışına yöneltmiştir. Yaklaşık 10 yıl önce gündeme getirdiğimiz Kanal İstanbul, enine boyuna konuşulmuş, tartışılmış, gereken hazırlıkları yapılmış ve fiilen uygulama aşamasına gelmiştir" dedi. Erdoğan, projenin ilk somut adımının "Sazlıdere Köprüsü" olduğunu söyledi.

08 Ekim 2021 Cuma 12:29
Erdoğan: Deniz Taşımacılığındaki En Büyük Projemiz Kanal İstanbul'dur

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen 12'nci Ulaştırma ve Haberleşme Şurası'na katıldı. Erdoğan, deniz taşımacılığı anlamında en büyük projelerinin Kanal İstanbul olduğunu ifade etti. 

Türkiye'deki karayolu ulaşım hatlarının arttığını söyleyen Erdoğan, "Ülkemizde ne aşılmaz dağlar ne geçilmez vadiler ne adına türküler yakılan geçit vermez ırmaklar bıraktık. Bu eserlerle artık karayolu ulaşımı vatandaşlarımız için külfet olmaktan çıkıp keyif haline dönüşmüştür" dedi. 

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

KAOS DÖNEMİNİN BEKLEDİĞİ DE AÇIKTIR: İnsanlık, tarihi boyunca önemli değişimlerin hemen hepsinin gerisinde iklim değişikliklerinden yeni ulaşım alternatiflerinin ortaya çıkmasına kadar bugün tekrar tartışmaya başladığımız gelişmeler oluyor. Dünyanın yeniden ve köklü değişimin eşiğinde olduğunu görüyoruz. Şayet bu süreci ülkeler ve toplumlar olarak doğru okur, üzerimize düşen sorumlulukları adil bir şekilde yerine yetirirsek insanlığın ortak geleceği adına hayırlı bir iş yapmış oluruz. Eğer bu ortak bilinci harekete geçiremezsek insanlığı yeni sancılı ve ağır maliyetli bir kaos döneminin beklediği de açıktır.

TİCARET HATLARI HEP BU COĞRAFYADAN GEÇİYORDU: Türkiye, tarih boyunca tüm büyük değişikliklerin yaşandığı coğrafyada yer alan bir ülke olarak önümüzdeki yeni sürecin de yürütme sorumluluğuyla karşı karşıyadır. Bilindiği gibi kadim medeniyetleri besleyen uzak doğuyu, batıya bağlayan Baharat Yolu ve Çin’den Akdeniz’e uzanan İpek Yolu gibi önemli ticaret hatları hep bu coğrafyadan geçiyordu.

TÜM DOSTLARIMIZI VE KARDEŞLERİMİZİ DAVET EDİYORUZ: Her ne kadar Sanayi Devrimi’yle başlayan bu sürecin nispeten dışında kalmış olsak da coğrafyamız jeo stratejik önemini hiçbir zaman kaybetmedi. Bugün üretimden lojistiğe, her alanda yeniden merkez olma konumunu güçlendiren bu güzel coğrafyanın sakinleri olarak insanlığa sunacağımız katkıları artırmak için biz hazırız. Kendimizle birlikte tüm dostlarımızı ve kardeşlerimizi de bu büyük atılımda birlikte olmaya, birlikte hareket etmeye davet ediyoruz.

DEVAM EDİYORUZ, EDECEĞİZ: Afrika’dan Asya’ya kadar tüm coğrafyalarda dostlarımıza hep bu teklifle gidiyor, adımlarımızı da hep bu anlayışla atıyoruz. Medeniyetimizin ve kültürümüzün bize emaneti olan bu yaklaşımla yolumuza devam ediyoruz, edeceğiz.

HIZLI, KONFORLU, GÜVENLİ BİR KARAYOLU ULAŞIMI ALTYAPI KURDUK: Türkiye olarak ulaştırma ve haberleşme alanlarında geçtiğimiz 19 yılda 1 trilyon TL’lik kamu yatırımı hayata geçirmiş bir ülkeyiz. Bu yatırımların her biri şura çalışmaları boyunca mutlaka zikredilmiştir, konuşulmuş, tartışılmıştır. Hatırlatma babında bu yatırımların bir kısmını ana başlıklarıyla tekrar ifade etmek istiyorum. Karayolunda bölünmüş yol uzunluğunu 6 bin 101 kilometreden aldık 28 bin 340 kilometreye çıkardık. Böylece yolcu ve yük taşımacılığında hızlı, konforlu, güvenli bir karayolu ulaşımı altyapı kurduk.

EDİRNE’DEN, ŞANLIURFA’YA KADAR KESİNTİSİZ OTOYOL: Otoyol uzunluğumuzu 1714 kilometreden 3532 kilometreye yükselttik. Balkanlar’dan ülkemize giriş kapısı olan Edirne’den, Ortadoğu’ya çıkış kapısı olan Şanlıurfa’ya kadar kesintisiz otoyol ulaşımına sahip bir ülkeyiz. Halen sürmekte olan Aydın-Denizli 1915 Çanakkale Köprüsü’nün de yer aldığı Malkara-Çanakkale gibi projelerle otoyol uzunluğumuzu 2023’te 4100 kilometrenin üzerine çıkarıyoruz.

VATANDAŞLARIMIZ İÇİN KÜLFET OLMAKTAN ÇIKIP KEYİF HALİNE DÖNÜŞMÜŞTÜR: Yollarımızdaki toplam tünel uzunluğunu 50 kilometreden 631 km'ye, köprü ve viyadük uzunluğunu 311 kilometreden 710 kilometreye çıkardık. Ülkemizde ne aşılmaz dağlar ne geçilmez vadiler ne adına türküler yakılan geçit vermez ırmaklar bıraktık. Bu eserlerle artık karayolu ulaşımı vatandaşlarımız için külfet olmaktan çıkıp keyif haline dönüşmüştür.

SİNYALİZASYON VE ELEKTRİFİKASYON ÇALIŞMALARINDA ÖNEMLİ MESAFE KAT ETTİK: Osmanlı'dan ve Cumhuriyet'in ilk yıllarından kalan demiryolu ağlarımız uzunca bir süre ihmal edilmişti. Neredeyse hiçbir geliştirme ve ilave yapılmadan teslim aldığımız 12 bin 803 kilometre demiryolu ağımızı baştan sona tamamen yeniledik. Mevcut hatlardaki sinyalizasyon ve elektrifikasyon çalışmalarında önemli mesafe kat ettik. Ülkemizde ilk defa yüksek hızlı tren (YHT) hatlarını inşa ettik ve işletmeye açtık. Halen 3500 kilometre yeni demiryolu hatlarımızın inşası sürüyor.

SAZLIDERE KÖPRÜSÜ, KANAL İSTANBUL’UN İLK SOMUT ADIMIDIR: Deniz taşımacılığındaki en büyük projemiz Kanal İstanbul'dur. İstanbul Boğazı’nın artık artan yük ve yolcu trafiğini taşıyamaz hale geldiği, kıyılarımızın sürekli tehdit altında olduğu gerçeği bizi böyle bir alternatif arayışına yöneltmiştir. Yaklaşık 10 yıl önce gündeme getirdiğimiz Kanal İstanbul, enine boyuna konuşulmuş, tartışılmış, gereken hazırlıkları yapılmış ve fiilen uygulama aşamasına gelmiştir. Sazlıdere Köprüsü, Kanal İstanbul’un ilk somut adımıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.