Hasan Öztürk, “AKP’nin 20 yıllık iktidarında tarım da bitti, çiftçi de bitirildi.

Bursa Yenişehir’de 5 bin çiftçinin emeklilik haklarına erişememesiyle ilgili Meclis genel Kurulu’nda konuşan Bursa Milletvekili Hasan Öztürk, “Yenişehir çiftçisi emeklilik hakkı kazandı ama maaş alamıyor. Meclis’in ivedilikle harekete geçmesi gerekiyor” dedi.

25 Ocak 2024 Perşembe 10:39
Hasan Öztürk, “AKP’nin 20 yıllık iktidarında tarım da bitti, çiftçi de bitirildi.

EMEKLİLİK HAKKI KAZANAN YENİŞEHİR ÇİFTÇİSİNİN SORUNU ÇÖZÜLMELİDİR

YENİŞEHİR ÇİFTÇİSİNİN EMEKLERİ YOK SAYILIYOR

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde Ziraat Odası kayıtlarında yaşanan aksaklıklar 5 bine yakın çiftçiyi mağdur etti. Çiftçiler emeklilik için gerekli prim günlerini tamamlamış olsalar da SGK kayıtların gerekli şekilde tutulmadığını gerekçe göstererek, emeklilik hakkı kazanmış çiftçileri emekli etmedi.

Çiftçilerin yaşadığı sorun İYİ Parti’nin ‘Bursa ili Yenişehir Ziraat Odasına kayıtlı bulunan çiftçilerin yaşadığı sorunların araştırılması’ şeklindeki önerisiyle Meclis Genel Kurulu’na taşındı.

Cumhuriyet Halk Partisi adına söz alan Bursa Milletvekili Hasan Öztürk, “AKP’nin 20 yıllık iktidarında tarım da bitti, çiftçi de bitirildi. Tarım Cumhuriyet’in ilk yıllarında ülkenin dinamiğiydi, şimdi AKP iktidarlarında üvey evlat oldu. Genç kuşak toprağını terk edip şehre göçtü, kalanlar ise ne ekecek para buldu ne de ektiğini satacak. Çiftçi perişan, pazarda maydanozu yarım kestiren şehirdeki tüketici de daha perişan…

Köylü ne yapsın?” diyerek çiftçilerin yaşadığı sorunları sıraladı.

Mazot fiyatının son bir yıla göre neredeyse iki katından fazla arttığını, son bir yılda besi yemi fiyatının yüzde 50’den fazla artış gösterdiğini belirten Öztürk, zirai ilaçların ise pahalılık nedeniyle ulaşılamaz olduğunu söyledi.

ÇİFTÇİNİN KULLANDIĞI SULAMA ÜCRETİ YÜZDE 50 ZAMLANDI

Üreticiler açısından en önemli maliyet kalemlerinden bir diğerinin sulama ücretleri olduğunu söyleyen Öztürk, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından işletilen sulamalarda, bölgelere göre değişmekle birlikte su ücretlerinde yüzde 50’den fazla oranda artış gösterdiğinin altını çizdi. Tüm tarife grupları için geçerli olmak üzere çiftçilerin tamamen kendi imkânlarıyla kullandıkları yeraltı suyu ücretlerine de yüzde 50’ye yakın zam geldiğini söyleyen Öztürk konuşmasına şöyle devam etti:

“Artan sulama fiyatları üretim maliyetlerini daha da artırdı. Girdiler böyle olunca sonuç ne oldu?

Söyleyeyim size:

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre, 2022 yılı Kasım ayı sonunda, tarım ve balıkçılık nakdi ve takipteki toplam kredi bakiyesi 309 milyar 814 milyon lira olarak gerçekleşirken, geçen Kasım ayı sonunda 584 milyar liraya ulaştı. Son iki aydan bu rakam gün ve gün artış gösteriyor.

Son bir yıllık süreçte çiftçilerin bankalara olan toplam kredi borcu yüzde 88,5 arttı. Bu oran yüzde yüzü bulmak üzere…

400 bin çiftçi sistemden çıktı, üretmiyor, bir fabrikada sigortalı işçi olmaya mahkûm edildi.

Çiftçimizin, tarımımızın hazin tablosu böyle…

Sorsan ‘Çiftçiyi destekliyoruz’ derler”

“YENİŞEHİR ÇİFTÇİSİ EMEKLİLİK HAKKI KAZANMIŞ AMA MAAŞ ALAMIYOR”

Yenişehir’de yaşanan soruna ilişkin Öztürk’ün açıklamaları şöyle oldu:

“Yenişehir ilçemizde 5 bine yakın çiftçimiz ki bu aileleriyle birlikte 20 bin kişi eder, mağdur durumdalar. Emeklilik hakkı kazanmışlar ama maaş alamıyorlar. Varlar ama yoklar. Niye?

SGK mevzuatı gereğince Tarım Bağ-Kur’undan SGK'da tescili bulunan çiftçilerimiz, ödedikleri prim veyahut sattıkları ürünlerden kesilen primler sayesinde Tarım Bağ-Kur’undan emekli olabiliyor. Bu kayıtla birlikte SGK'ya prim ödüyor, ödediği primler sayesinde de yıllarca devletin sağlık hizmetlerinden yararlanıp emekli oluyor.

Yenişehir Ziraat Odasında tüm işlemleri yapabilen çiftçilerimiz, bu kayıtlar usulüne uygun tutulmadığı gerekçesiyle, kimi çiftçilerin ödediği prim gün sayısı 9 bin günden 6 bin güne, kimi çiftçilerin 7200 günden 3 bin güne, kimi çiftçilerin ise 5400 günden 300 güne indirilerek Yenişehir çiftçisi büyük bir mağduriyetle baş başa bırakılıyor.

Defalarca her yolu denediler bir sonuç alamadılar. SGK ile Yenişehir Ziraat Odası arasında sıkışıp kaldılar. Bu sorunun ivedilikle çözülmesi için Yüce Meclisimizin harekete geçmesini talep ediyor. ‘Köylü milletin efendisidir’ diyorum”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.