Kanko: HİZMET-İŞ Kocaeli Şubesinin Üyelerini Cumhurbaşkanının Mitingine Çağırmasını Eleştirdi!

HİZMET-İŞ Sendikası üyelerinin Cumhurbaşkanının Kocaeli’de yerel seçimler için yapacağı mitinge katılım için SMS yoluyla çağrıda bulunmasının sendikaların tarafsızlık ilkesiyle çelişiğini belirten CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, HİZMET-İŞ’in üyelerini Cumhurbaşkanının Kocaeli’de düzenleyeceği mitinge davet etmesinin etik olmadığını vurguladı.

28 Mart 2024 Perşembe 10:27
Kanko: HİZMET-İŞ Kocaeli Şubesinin Üyelerini Cumhurbaşkanının Mitingine Çağırmasını Eleştirdi!

Kanko: HİZMET-İŞ Kocaeli Şubesinin Üyelerini Cumhurbaşkanının Mitingine Çağırmasını Eleştirdi!

Sendikaların Görevi Üyelerinin Özlük, Ekonomik Ve Sosyal Haklarını Korumaktır. İşverenlerin ve ya İktidarların Yanından Değil Üyelerinin Yanında Durmaktır!

Konuyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan Kanko, “Sendikalar, genellikle üyelerinin ekonomik ve sosyal çıkarlarını korumak ve temsil etmekle görevlidir. Ancak, siyasi etkinliklere katılım konusunda üyelerin özgür iradesine saygı göstermek ve tarafsızlık ilkesini koruması gerekmektedir. Sendikanın üyelerini siyasi bir mitinge zorlaması, sendikanın tarafsızlık ilkesine ters düştüğü gibi üyelerin siyasi görüşlerine saygı göstermediğini göstermektedir. Ayrıca, sendikanın bu tür etkinliklere katılımının, sendikanın kamuoyu nezdindeki güvenilirliğini ve itibarını zedeleyebileceğini düşünmelidir” dedi.

Sendikanın üyelerini siyasi bir etkinliğe katılmaya zorlamasının demokratik değerlere aykırı olduğunu ve sendikanın tarafsızlık ilkesini ihlal ettiğini savunan Kanko, sendikaların asli görevinin üyelerin ekonomik ve sosyal çıkarlarını korumak olduğunu belirtirken, siyasi etkinliklere katılım konusunda üyelerin özgür iradesine saygı duyulması gerektiğini vurguladı. Sendikaların siyasi etkinliklere katılımıyla ilgili kararların, üyelerin isteği doğrultusunda alınması gerektiğini ifade etti.

Bu konuda yapılan eleştirilerin, sendikanın kamuoyu nezdindeki güvenilirliğini zedeleyebileceğini ve sendika üyeleri arasında bölünmelere neden olabileceğini dile getiren Kanko, sendikanın bu tür kararlar almadan önce üyelerle istişare etmesi gerektiğini vurguladı.

Kanko, sendikanın tarafsızlık ilkesine ve demokratik değerlere uygun hareket etmesi gerektiğini belirtirken, siyasi etkinliklere katılım konusunda sendikanın daha dikkatli olması çağrısında bulundu.

Kanko, sendikanın üyelerini siyasi etkinliklere katılmaya zorlamasının demokratik ilkelere aykırı olduğunu ve sendikanın tarafsızlık ilkesini ihlal ettiğini belirtirken, sendikanın bu konuda daha hassas davranması gerektiğini vurguladı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner15