Meral Akşener, İyi Parti'nin Altılı Masa'dan ayrıldığını duyurdu

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Altılı Masa'dan ayrıldıklarını duyurdu.

03 Mart 2023 Cuma 15:59
Meral Akşener, İyi Parti'nin Altılı Masa'dan ayrıldığını duyurdu

İyi Parti, Altılı Masa'nın dün cumhurbaşkanı adaylığı konusunu görüştüğü toplantıda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığına itiraz etmesinin kulislere yansıması sonrası, İyi Parti Genel İdare Kurulu (GİK), bugün toplandı.

Akşener, toplantı sonrası açıklama yaptı.

Akşener'in açıklamasından satır başları şöyle:

"Geldiğimiz noktada İyi Parti bir kıskaca alınmış, bir dayatmaya mecbur bırakılmıştır, yıllardır Türk milletine yapıldığı gibi ölüm ve sıtma arasında bir tercihe zorlanmıştır ve elbette buna boyun eğmeyecektir.

Sağduyusunu azme çevirecek, kişisel ikbal hesapları için üretilmiş devşirme bir siyasetin hınk değicisi olmayacaktır. 

Ben ve arkadaşlarım ülkemizin 20 yılını harap eden ucube bir zihniyete karşı ilk günden beri aynı yerde, aynı inançla, aynı kararlılıkla duruyoruz, durmaya da devam edeceğiz. 

Nasıl 2022 yılında milletin aleyhine plan yapanların karşısında durduysak, bugün de aynı yerde dimdik duruyoruz. 

Nasıl ki 2010 yılında milletin istikbaline kast edenlerin karşısında durduysak bugün de aynı yerde dimdik duruyoruz. 

2015 yılında milletin canına kıyanların karşısında durduysak, bugün de aynı yerde dimdik duruyoruz. 

Nasıl ki 2017'de milletin kaderini tek bir kişinin iki dudağı arasına mahkum etmek isteyenlerin karşısında durduk, bugün de aynı yerde duruyoruz. 

Nasıl ki 2018 yılında milletimizi iki yumruk arasına sıkıştırıp birlik ve beraberliğinden etmeye çalışanların karşısında durduk, bugün de aynı yerde duruyoruz. 

Nasıl ki 2019 yılında milletimizin iradesine ipotek koymaya çalışanların karşısında durduk, bugün de aynı yerde dimdik duruyoruz.

Nasıl ki 2020 yılında milletin tercihlerini 'ceketimi assam seçilirim' diyerek hiçe sayanların karşısında durduk, bütün Anadolu'yu gezdik, bugün de aynı yerde dimdik duruyoruz. 

Nitekim 2023 yılında, yani Cumhuriyetimizin yeni asrında milletimiz cumhuriyetimizin yıpratılan değerleri için, tarumar edilen demokrasimiz için, pranga vurulan hürriyetimiz için bir büyük mücadele verirken 'ceketimi assam aday ederim' diyenlerin karşısında da dimdik duruyoruz, durmaya devam edeceğiz. 

Bizim seçimimiz dün de belliydi, bugün de belli. Bizim yolumuz, dün de aynıydı, bugün de aynı. Karşımıza kim dikilirse dikilsin, önümüze kim çıkarsa çıksın bizim itirazımız, bizim mücadelemiz dün de aynıydı bugün de aynı. Çünkü biz milletimize bir söz verdik. Milletin sesini bastıran değil, o sesi duyuran olacağımıza söz verdik. Milletin iradesinden korkan değil, o iradeden güç alan olacağımıza söz verdik. 

Milletin taleplerini hiçe sayan değil, gerçekleştiren olacağımıza söz verdik. Bu bizim kurtuluş felsefemizdir, kuruluş felsefemizdir. Bu bizim temel ilkemizdir. Bu bizim İyi Parti'nin varoluş sebebimizdir. 

Biz bugünlere, dayatmalara direnerek geldik, kirli pazarlıkları reddederek geldik, alışılmış yenilgilere karşı çıkarak geldik. Siyasetimizin merkezine milletimizi alıp, milletimizi karış karış gezdik.

Milletimizin hem dert ve isteklerini, hem iktidara yönelik şikayetlerini, hem de bizden, muhalefetten beklentilerini dinledik. 

Nasıl ki dinlediğiniz dertleri, istekleri ve şikayetleri not edip milletimizin sesini iktidara duyurduysak, aynı zamanda bizden yani muhalefetten beklentileri de duyurmak ve karşılamak için yorulmadan çalıştık. 

Biz demokrasiye olan inancımız gereği ortak aklın ışığında sorunları ve çözümleri konuşabilmeyi aklın ve çağın bir gereği olarak gördük. 

Bu yüzden 5 siyasi parti ile önemli bir adım attık. Türkiye için ortak dertlerimize ve bu dertlerin çözümüne yönelik güçlendirilmiş parlamenter sistem, anayasa teklifi, ortak politikalar metni gibi mutabakatlar sağladık. 

5 siyasi parti tek bir ismi dile getirerek Kılıçdaroğlu'nun adaylığı yönünde görüş beyan ettiler. Biz 3 yıldır sokaklarda ve meydanlarda sıkça duyduğumuz ve yapılan tüm araştırmalarda da uzun süredir Erdoğan'a karşı açık ara kazandığını gördüğümüz iki ismin adaylığı konusunda görüşümüzü beyan ettik. Bu iki isim Mansur Yavaş ile Ekrem İmamoğlu idi. 

Ortak cumhurbaşkanının objektif usulle belirlenmesini önerdik, görüş ve önerilerimiz kesin bir biçimde reddedildi. Altılı Masa'nın son toplantısında "anlayışa" varıldı. Şahsi hırslar Türkiye'ye tercih edildi. Kişisel ajandalar uğruna mübah sayılan kuyruklu yalanlar, milletin kazandığı büyük bir hakikate tercih edilmiştir. Küçük hesaplar, 85 milyonun kazandığı kutlu bir zafere tercih edilmiştir. Biz İyi Partiyi bu yüzden kurmadık. Bir kez bile önce ben önce İyi Parti demedik. Önce millet, memleket dedik. Verdiğimiz sözden caymadık. Parti çıkarlarını göz ardı edip milletimiz için fedakarlık ettik. 

Üzülerek söylüyorum ki geldiğimiz noktada dün itibarıyla Altlılı Masa artık millet iradesini kararlarına yansıtma kabiliyetini kaybetmiştir. Milletimizin ortak iyiliği için iyi niyetli oturduğumuz bu masa artık potansiyel adayların tartışılabildiği bir ortak akıl platformu olmaktan çıkmış, alternatiflerin kara listeye alınarak tek adayın tastiği için çalışan bir noter masasına dönmüştür. 

Biz, ne olursa olsun imzamızın ve milletimize verdiğimiz her sözün arkasındayız ancak ne bir noter masasında ne bir kumar masasında olmayacağız. 

Cumhuriyetimizin yeni asrını göz göre göre hiç etmeyeceğiz. Milletimizin kazanma ümidini yok etmeyeceğiz. 

Ülkemizi sadece kriz üreten bir ucube sisteme mahkum etmeyeceğiz. Bugün de inatla ve ısrarla ben değil biz demeye devam edeceğiz. Milletimizin sesini tüm Türkiye'ye duyuracağız. 

Mansur Yavaş'a ve Ekrem İmamoğlu'na çağrıda bulunuyorum: Siz bu milletin iradesiyle seçildiniz. Tüm engellemelere rağmen çok çalıştınız. Milletimizi enkazın altında bile yalnız bırakmadınız. Ne mutlu size ki milletimiz gayretlerinizi gördü, yanınızda durdu. 100 yıl önce olduğu gibi bugün de milletimiz istiklalini yine kendi azim ve kararına bağlamıştır. Size ateşten gömlek giymeyi vazife kılmıştır. Bu vazife, yepyeni sayfa açma vazifesidir. Sadece bir dayatmayı değil, topyekun bir dayatmacılığı yıkma vazifesidir. Bir kişiyi değil, kendini millet gören çirkin bir zihniyeti yenme vazifesidir. Geleceğimizin tüm seçimlerini kazanma vazifesidir. Bu vazife millet iradesini yeniden hakim kılma vazifesidir. Bu vazife reddedilemez bir vazifedir, görmezden gelinemez bir vazifedir. Bu çağrının sahibi millettir. Bu sözün sahibi millettir. Bu karar, milletindir. Bu saatten sonra bizlere düşen seçim yapmaktır. Ya ışıl ışıl bir güneşin altında durayacağız ya da uzayan gölgelerde kaybolacağız. Ya tarih yazacağız, ya tarih olacağız. İnanıyorum ki hep birlikte tarih yazacağız. 

Son Güncelleme: 03.03.2023 16:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner15