"TCDD adeta ‘paralel İBB' haline getirildi"

CHP’li Mahmut Tanal, TCDD’nin adeta ‘paralel İBB haline getirildiğini’ söyledi. Tanal, AKP İBB’sinden TCDD’ye geçenlerin listesini paylaştı.

05 Ocak 2021 Salı 16:41
"TCDD adeta ‘paralel İBB' haline getirildi"


CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kaybetmesinin ardından, İBB’deki çok sayıda yöneticinin soluğu TCDD’de aldığını söyledi. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Tanal, “Ekrem İmamoğlu’nun başkanlığı devralması sonrası AKP’yle özdeşleşen İstanbul Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na atanmasıyla, TCDD ve bağlı/ilgili kuruluşların, adeta ‘paralel İBB haline getirildiğini” kaydetti.

2021’İN İLK GÜNÜNDE TCDD’YE ATAMALAR PEŞPEŞE GELDİ!

Liyakat kriterinin esas alınmaması nedeniyle TCDD’nin kazalarla, zararla, usulsüzlüklerle anıldığını belirten Tanal, 2021 yılının daha ilk gününde siyasi kadrolaşma ve liyakatsiz atamaların demiryollarında bir kez daha yüzünü gösterdiğini dile getirdi. Tanal, Cumhurbaşkanlığı’nın 2021/12 ve 2021/13 nolu kararı ile TCDD Taşımacılık AŞ ve TCDD 1.Bölge Müdürlüğü’ne atamaların ardı ardına geldiğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararıyla Mart 2020’de İstanbul İETT’den TCDD’ye direkt olarak Modernizasyon Daire Başkanı olarak atanmış olan Hasan Pezük’ün, görevden alınan Kamuran Yazıcı’nın yerine TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü’ne getirildiğini ifade eden Tanal, Pezük’ün İETT’den TCDD’ye direkt yönetim kadrosuna atanmasının yanı sıra Gümüşhane Mühendisler Platformu’nun (GÜMÜP) da başkanlığını yaptığını hatırlattı.

İBB’DEN TCDD’YE GEÇTİ, İMAMOĞLU’YLA TARTIŞTI

Tanal yine 2020’nin ilk aylarında İBB’ye bağlı İSKİ’den TCDD’ye atanan ve 57 günde TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Vekili görevine yükseltilen Necmettin Acar’ın, Erdoğan imzalı atama kararıyla TCDD 1. Bölge Müdürlüğü görevine asaleten atanmış olduğunu anlattı. Tanal, Acar’ın geçtiğimiz haftalarda düzenlenen ve İBB’nin taksi teklifinin reddedildiği UKOME toplantısının kayıt altına alınmasına karşı çıkmasıyla ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile tartışmaya girmesiyle kamuoyunun gündemine geldiğini anımsattı.

TAMAMEN İBB’DEN ATANAN KİŞİLERİN YÖNETİMİNE GEÇTİ

Demiryollarının, iyiden iyiye eski AKP’li İBB’nin arka bahçesi haline getirilmesi yönündeki çabaların son derece rahatsız edici olduğunu vurgulayan Tanal, yapılan bu son iki atamayla, demiryollarıyla ilgili tüm kamu kurumlarının, yani TCDD Genel Müdürlüğü, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü ve TCDD’nin bağlı ortaklıkları olan TÜVASAŞ-TÜLOMSAŞ-TÜDEMSAŞ’ın birleştirilmesiyle kurulan TÜRASAŞ Genel Müdürlüğü’nün, tamamen Ekrem İmamoğlu’nun seçilmesinden sonra İBB’den atanan kişilerin yönetimine geçtiğini söyledi.

CHP’li vekil Mahmut Tanal şöyle devam etti: “Demiryolları gibi, gerek ülkemizde, gerekse de tüm dünyada ‘özel ihtisas’ ve ‘uzmanlık’ isteyen, içinde birçok bilim dalını ve mühendisliği barındıran, özel ve yıllar süren eğitim süreçlerinin olduğu bir sektörün bu şekilde, AKP’nin kaybettiği İBB’den siyaseten getirilen kişilerin yönetimine verilmesi, iyice eski AKP’li İBB’nin arka bahçesi, ‘paralel iktidar İBB’si’ haline getirilmesi, kamu kaynaklarının yanlış kullanımının önünü sonuna kadar açmaktadır. Gazetelerde neredeyse her gün demiryolları ile ilgili usulsüzlük haberleri yayınlanır oldu. Sayıştay’ın denetim raporundaki tespitler, TCDD’nin içler acısı halini gözler önüne seriyor. Ehil olmayan kişilerin eline bırakılan kurum, kazalarla anılır oldu. ‘Çin tören treni’, gibi mizansen, şov amaçlı hareketlerle demiryollarının ciddiyeti ayaklar altına alınmakta, kurum kamuoyunda dalga konusu olmaktadır.”

AKP DÖNEMİNDEKİ TREN KAZALARI

İşin ehli olmayan, liyakat kriterlerini karşılamayan, demiryollarını bilmeyen, kurum kültürüne yabancı, kurum içinde yetişmemiş, demiryollarını bilmeyen kişileri yönetime getirmenin demiryollarına telafisi imkansız zararlar vermeye devam ettiğini belirten Tanal, “Hepsi AKP iktidarı döneminde olan, Pamukova, Tavşancıl, Kütahya, Eskişehir, Çorlu, Ankara, Çankırı vb. birçok yerde yaşanan katliam gibi tren kazaları, bu yeni ve yanlış yönetim anlayışının TCDD’yi getirdiği son nokta olarak karşımızda durmaktadır” şeklinde konuştu.

İBB’NİN ESKİ YÖNETİCİSİ KARAİSMAİLOĞLU’NUN EKİBİNDELER

Demiryolları ile ilgili tüm kamu kurumlarının yöneticilerinin AKP dönemi İBB’sinden seçilmesinin tesadüf olmadığına dikkat çeken Tanal, bu kişilerin, eski İBB Genel Sekreter Yardımcısı olan şu anki Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun ekibinden olduğunun yadsınamaz bir gerçek olduğunu vurguladı.  

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, İBB ve diğer belediyelerden direkt olarak TCDD ve ilgili kurumlar yönetimine atanan kişilerin listesini şöyle aktardı:

Ünvanı

Geldiği yer

TCDD Genel Müdürlüğü

TCDD Genel Müdürü ve TCDD Yönetim Kurulu Başkanı-Ali İhsan Uygun

İBB/Ulaşım A.Ş.

TCDD Genel Müdür Yardımcısı/Yönetim Kurulu Üyesi-Metin Akbaş

(eski demiryolu çalışanı) İBB/İSKİ(İmamoğlu’nun seçilmesinden sonra TCDD’ye geri döndü)

TCDD Trafik ve İstasyon Yönetimi Daire Başkanı-Abdullah Özcanlı

Aynı zamanda TCDD Emlak Dairesi Başkanlığı’na da bakıyor!

İBB Mezbahane, BELBİM, METRO İstanbul'da görev yaptı.  Ardından TCDD Vakfı ile Raytest, Sarco, Raysimaş şirketlerinde de çalıştı. 1 Ağustos 2019'da TCDD Destek Hizmetleri'ne açıktan memur olarak atanan Özcanlı, 6 gün sonra da şube müdürü yapıldı. Özcanlı, 19 Eylül'de ise Trafik ve İstasyonlar Daire Başkanı oldu, yani 50 GÜNDE!

TCDD Teftiş Kurulu Başkanı-Ahmet Ayaz

İBB/İSKİ

TCDD Modernizasyon Dairesi Başkanı HASAN PEZÜK

İBB/İETT-01/01/2021 TARİHİNDE TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü görevine atandı

TCDD Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı-Dr. Abdullah Önder Türkoğlu

İBB/İETT

TCDD Bilgi Teknolojileri Daire Bşk. Yrd.-Şahabettin ÇAĞLAR   

İBB

TCDD 1.Hukuk Müşaviri Av.Ercan Atasever

İBB/İSKİ

Destek Hizmetleri Daire Başkanı-Şems Çakıroğlu

Sarıyer Belediye eski başkan yardımcısı-eski İBB/İETT çalışanı. Eğitimi: Marmara Üniversitesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Din Sosyolojisi bölümü mezunu

TCDD 1.Bölge Müdürü Necmettin ACAR

İBB/İSKİ

TCDD 2.Bölge Müdürü Ferhat Bingöl

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı

Kurumsal İletişim Dairesi Başkanı-Haluk Yılmaz

2019 girişli. İlk olarak TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’un danışmanı…

2012'de Konya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı'nda Şehir Düzeni Şube Müdürü olarak göreve başlamış. 2014 yılında Zabıta Dairesi Başkanlığı’na atanmış...

TCDD TAŞIMACILIK AŞ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

TCDD Taşımacılık AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hasan PEZÜK-01/01/2021 tarihinden itibaren

İBB/İETT

4 Mart 2020 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 2186 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı gereği TÜLOMSAŞ, TÜDEMSAŞ ve TÜLOMSAŞ, TCDD’nin bağlı ortaklığından çıkartılmış, akabinde yeni kurulan ve iktisadi devlet teşekkülü olan Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayi Anonim Şirketi (TÜRASAŞ)’a devredilmiştir.

TÜRASAŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Metin Yazar

Eski İBB Ulaşım A.Ş. ve Raysimaş Genel Müdürü

TÜRASAŞ Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu üyesi İrfan İPŞİR

İBB Ulaşım A.Ş. Metro İşletme ve Bakım Müdürü-İmamoğlu'ndan sonra atama

TÜRASAŞ Yönetim Kurulu üyesi Enver Mamur

İBB Yapı İşleri Müdürü-İmamoğlu'ndan sonra atama

TÜRASAŞ Yönetim Kurulu üyesi Murat BAŞTOR

İBB Ulaşım AŞ Koordinasyon Müd Yrd.

 

Son Güncelleme: 05.01.2021 16:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.