Kuraklığın Vurduğu Kars'ta Köylüler, Çareyi Bazı Hayvanları Satıp Kalanları Kurtarmakta Buluyor

Kars çiftçisini ilk önce soğuk hava ardından yazın susuz geçmesi ve yaşanan dolu felaketi vurdu. Tarlalarından umdukları ürünü alamayan köylü, hayvanlarının kışı atlatıp yaza nasıl çıkaracağının derdine düştü. Köylüler, hayvanlarının bir kısmını satıp, ellerine geçecek parayla yem ve saman alıp kalanlarını kurtarmayı planlıyor.

13 Ağustos 2021 Cuma 11:50
Kuraklığın Vurduğu Kars'ta Köylüler, Çareyi Bazı Hayvanları Satıp Kalanları Kurtarmakta Buluyor

Kaba yem, gübre, tohum, mazot ve diğer masraflarını karşılayamayan ve tarlaların biçilmesine rağmen hayvanlarını otlaklarda doyuramadıklarını belirten hayvan sahipleri, sorunlarını ANKA Haber Ajansı’na anlattı. Köylülerin açıklamaları şöyle:

“BU GİDİŞLE HAYVANI YAZA ÇIKARMAMIZ BİRAZ İMKANSIZ”

Arpaçay ilçesinden Tahsin Kaya: "Vallahi bu gidişle hayvanı yaza çıkarmamız biraz imkansız. Yem pahalı, alaf pahalı, meramız kıt. Bu durumda ne yapacağız bilmiyorum, perişanız. Elimizdeki hayvanları bir an önce satmayı düşünüyoruz. En azından kuru para da olsa çekilip kenarda durmayı düşünüyoruz. Maliyetler yüksek, geçimimiz zor. Bu yıl da çok kurak geçti. Gördüğünüz gibi hayvanlarımızı otlatamıyoruz, doğru düzgün. Asfaltın kenarı biraz yeşildir diye biraz doyurmaya çalışıyoruz.

“(İTHAL) SAMANDAN HAYIR YOK. YEDİRDİĞİMİZDE HAYVANLARIMIZDAN FİRE VERİYORUZ”

Bunca emekle bakıyoruz. İki hayvan satmamız lazım ki bir hayvanı yaza çıkartalım. Saman pahalı, ithal saman geliyor bin 200 ile bin 300 liraya geliyor. Kars’taki saman ise bin 500 liradır. Hayvanlarımız ithal samanı yemiyor. İthal saman içerisinde topraklı oluyor, küflü oluyor ve zayiat veriyor. Batıdan gelen samandan bir hayır yok. Yedirdiğimizde hayvanlarımızdan fire veriyoruz. Dana atan oluyor, düşük yapan oluyor, hastalanıyor bu yüzden pek fazla verim alamadığımız için mecburen hayvanlarımızı satıp çekilip kenarda duracağız. Başka da bizim bir kurtuluş yolumuz yok.

“BANKALARA BORCUMUZ VAR, HAYVANLARIMIZIN MASRAFLARINI KARŞILAYAMIYORUZ”

Yemin torbası pahalı, gübre pahalı, tohum pahalı, eskisi gibi artık çiftçiliğin bir tadı kalmadı. Her geçen gün daha da sıkıntılı bir hayat yaşıyoruz. Bankalara olan borcumuz, hayvanlarımızın masrafını karşılayamıyoruz.

Bakanlarımız, vekillerimiz hepsi söylediler ki ‘Tarla başına geleceğiz. Kurak gittiğinden dolayı sizlere yardımda bulunacağız’ falan gibi filan söylediler. Ama hiçbirisi ne gelen oldu ne giden oldu. Ne de bir memurdan kimseyi görevlendirdiler ki ‘Gidin bu vatandaşımıza bakın. Bu vatandaşımızın sıkıntısı nedir, bunu giderelim.’ Herhangi bir yardım da görmedik biz de perişan olduk böyle gidiyoruz."

“ÖKÜZLÜ GÜNLERİ ÖZLÜYORUZ” 

Şehit babası Murathan Emekçi: "Vallahi eskileri çok arıyoruz ve bulamıyoruz. Eskiler bundan iyi idi. Bu sene çok zor geçti. Neden geçti? Yağmur yağmadı, kurak gitti. Mal para etmiyor. Samanın kilosu bin 200 lira, bin 250 lira. 5–6 hayvan satacaksın ki 5-6 ton yem, saman veya ot alasın. Mal para etmiyor, satamıyoruz. Alıcı da gelmiyor. Onun için öyle duruyoruz. Hiçbiri gelip sormadı.  ‘Malınız para ediyor mu, haliniz nedir’ hiçbir vatandaş gelip sormadı. 100 dekar tarladan bir traktör ot aldım. Yağmur yağmadı ki hep kurak geçti, ektiğimiz bitmedi. O zamanı çok arıyorum. Neden arıyorum? Bereket onda var idi bunda hiç yok. Motorumuz da var ama gübre alamıyoruz. Gübre pahalı. Öküzü, o zamanı arıyoruz. Yedi oğlum iki kızım var. Bir oğlum Hakkari’de şehit oldu. 10 tane ineğim var 5’ini satıp diğer beşini saklayacağım bir şeyler yapacağım."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.