Ataşehir'de Kültür Sanat Kasım'da Da Tüm Hızıyla Devam Edecek

Ataşehir Belediyesi, Kasım ayında da hazırladığı konserler, çocuk tiyatroları, seminerler ve söyleşilerle kültür ve sanat etkinliklerini Ataşehirliler'in ayağına getirmeye devam ediyor. Tüm etkinlikler, pandemi nedeniyle E-Kültür Merkezi üzerinden düzenleniyor.

30 Ekim 2020 Cuma 13:39
Ataşehir'de Kültür Sanat Kasım'da Da Tüm Hızıyla Devam Edecek

Ataşehir Belediyesi, Kasım ayında da hazırladığı konserler, çocuk tiyatroları, seminerler ve söyleşilerle kültür ve sanat etkinliklerini Ataşehirliler'in ayağına getirmeye devam ediyor. Tüm etkinlikler, pandemi nedeniyle E-Kültür Merkezi üzerinden düzenleniyor.

10 KASIM'DA ATATÜRK ANILACAK

Kasım ayı kültür sanat etkinliklerinin ilki, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anılacağı “Tarih Okulu” programıyla başlıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Emin Elmacı’nın konuk olacağı programda Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 1911-1919 tarihleri arasında yaptığı çalışmalar ışığında elde ettiği bulgular değerlendiriliyor. Tarihçi Olgay Söyler’in moderatörlüğünde gerçekleşecek programda ayrıca Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dış basında yer alan ilk fotoğrafları ve haberleri de irdeleniyor. Program 10 Kasım’da Youtube ve Radyo Ataşehir’den yayınlanacak.

PANDEMİ DÖNEMİNDE RUH SAĞLIĞI

Konuklarıyla hayata ilişkin söyleşilerine devam eden Özgür Okuryazar'ın Kasım ayı konuğu Uzman Psikolog ve Öğretim Görevlisi Özden Öz Uslu olacak. Özgür Okuryazar, konuğu Özden Öz Uslu ile Mart ayından bu yana dünyayla birlikte Türkiye'yi de etkisi altına alan salgının ruh sağlığına etkisi üzerine bir söyleşi gerçekleştiriyor. 17 Kasım’da Youtube’dan yayınlanacak programın tekrarı 20 Kasım’da Radyo Ataşehir’den yayınlanacak.

MARCUS GRAF İLE SANAT TARİHİ

Prof. Dr. Marcus Graf, seminerler serisinde, başlangıcından günümüze kadar sanat tarihini tartışmaya devam ediyor. Kasım ayındaki seminerde, Prof. Dr. Marcus Graf, milattan önce 5. ve 1. yüzyıllar arasında Eski Yunan sanatında yer alan idealizm ve ideal estetik konseptini ele alıyor. Graf, sanat eserlerinin güzellik ve antik din bağlamında analiz edilmesinin yanı sıra, mitoloji ve sanat felsefesi konularına da değiniyor. Prof. Dr. Marcus Graf’ın programı 11 Kasım saat 10.00’da Youtube, 12 Kasım’da ise Radyo Ataşehir ve Spotify’da yayınlanacak.

SANATÇI SOHBETLERİ

“Sanatçı Sohbetleri”nde bu ay Öykü Demirci, sanatçıların nasıl düşündüğü ve çalıştığını ortaya koyuyor. Çağdaş sanatçılarla yapılan söyleşiler, günümüz estetiği ve sanat kavramları hakkında fikir veriyor. Sanatçı ve akademisyen Fırat Engin’le sanatçının yaşamı, sanatında odaklandığı konu ve kavramlar ile yapıtlarının estetiğini tartışıyor, sanatçının yer aldığı “Maske/Çağrışımlar” ve “Parla” sergileri üzerine sohbet ediyor. Program 13 Kasım saat 10.00’da Youtube’dan, 16 Kasım saat 10.30’da ise Radyo Ataşehir’den takip edilebilir.

“Müze Sohbetleri”nde “Bir Platform Olarak Müzenin Toplumdaki Yeri” tartışılıyor. Sanat yazarı Hatice Utkan Özden, müzelerin nasıl çalıştığını, müze sahipleri, direktörleri ve yöneticileriyle birlikte ele alıyor, müzenin sosyal ve kültürel rollerinin yanı sıra sanat ortamındaki işlevlerini tartışıyor. Hatice Utkan Özden, Pera Müzesi Süreli Sergiler Yöneticisi, Begüm Akkoyunlu Ersöz ile platform olarak müze konusunu tartışıyor. Bu keyifli sohbet 15 Kasım saat 10.00’da Youtube’dan izlenebilir, 18 Kasım’da ise Radyo Ataşehir’den dinlenebilecek.

ÇAĞDAŞ SANAT BULUŞMALARI

“Çağdaş Sanat Buluşmaları”nda bu ay Ceylan Kayhan, “EK Eleştirel Kültür Dergisi” yönetmeni Ali Şimşek ile modernizmden postmodernizme uzanan bir sürecin baskın eğilimlerine odaklanıyor. İroni, camp, pastiş, kitsch, sinizmkinizm gibi 90 sonrası güncel çağdaş sanatın günümüzdeki etkileri üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştiriyorlar. Tarihi bir belge niteliğinde olacak program 16 Kasım saat 10.00’da Youtube’dan, 19 Kasım saat 10.30’da ise Radyo Ataşehir’den dinlenebilecek.

Melike Bayık, galeri sahipleri ve yöneticileriyle galeri yönetimi, koleksiyon geliştirme ve sanat ekonomisi hakkında konuşmalarına kasım ayında da devam ediyor. 90’ların sonunda İstanbul’da kurulan Pi Artworks, Türkiye’nin önemli ve köklü galerilerinden birisi olarak uluslararası ölçekte farklı sanatçılarla çalışıyor. Melike Bayık, Pi Artworks’ün Direktörü Eda Derala ile Türkiye’de kurulup neredeyse çeyrek yüzyılı tamamlayan galerinin uluslararası sanat ortamındaki varlığını, sürekliliği ve sanat piyasasındaki dinamiklerini tartışıyor. Program 20 Kasım’da Youtube, 22 Kasım’da Radyo Ataşehir’de yayınlanacak.

ATAŞEHİR'İN SESLERİ VE ANADOLU'DAN SESLER

“Ataşehir’in Sesleri” programının Kasım ayı konuğu Türk Halk Müziği Sanatçısı Müslüm Eke olacak. Müslüm Eke ile yapılan söyleşi ve yorumuyla hayat bulan birbirinden güzel türkülerin yer alacağı program 12 Kasım saat 10.00’da Youtube, 17 Kasım saat 10.30’da ise Radyo Ataşehir’den takip edilebilecek.

Ataşehir’in çok kültürlü dokusundan yola çıkarak bu ay başlanılan yeni programla, yöresel sesler Kasım ayından itibaren ilçe sakinleriyle buluşacak. Anadolu’nun pek çok bölgesinden gelerek Ataşehir’e yerleşenlerin yöresel ezgilerini tanıtmak için her ay farklı bir bölgeden sanatçı sahne alacak. Kasım ayı programında Giresunlu ses sanatçısı Mehmet Meşe de konuk olacak. Mehmet Meşe’nin konuk olacağı program 27 Kasım’da Youtube’dan, 28 Kasım’da Radyo Ataşehir’den yayınlanacak.

HAYDİ ÇOCUKLAR TİYATROYA

Ataşehir Belediyesi, çocukların yoğun ilgi gösterdiği çocuk tiyatrolarına da kasım ayı programında yer verecek. Bu ayki çocuk oyunları “Müzisyen Sinek Sivrito” ile “Ötmeyi Bilmeyen Horoz”, Yeditepe Tiyatro Ekibi tarafından sergilenen “Müzisyen Sinek Sivrito” 29 Kasım saat 10.00’da Youtube’dan yayınlanacak. Tiyatro Komika tarafından sahnelenen “Ötmeyi Bilmeyen Horoz” ise 22 Kasım saat 10.00’da Youtube’da çocuklarla buluşacak.

RADYO TİYATROSU: “KEREM İLE ASLI”

Ataşehir Belediyesi’nin Musullu Süleyman ile Ekim ayında başladığı “Radyo Tiyatrosu” programı Behçet Necatigil’in uyarladığı “Kerem ile Aslı” oyunuyla devam edecek. Kerem ile Aslı’nın destansı aşk hikâyesinin anlatıldığı oyun Ataşehir Belediyesi Tiyatro Topluluğu tarafından hazırlanıyor. Radyo Tiyatrosu’nun ilk bölümü 23 Kasım, ikinci bölümü ise 24 Kasım saat 10.30’da Radyo Ataşehir’den dinlenebilecek.

EDEBİYAT SOHBETLERİ

“Edebiyat Akşamları” programında, 21. yüzyıl edebiyatının en önemli yazarlarından Haruki Murakami'nin son romanı “Dans Dans Dans” ele alınıyor. Akademisyen ve çevirmen-yazar Prof. Dr. Ali Volkan Erdemir'in konuk olacağı programın moderatörlüğünü Edebiyat Araştırmacısı Ayşe Görkem Kozanoğlu üstleniyor. Program, 24 Kasım'da Youtube'da, 26 Kasım'da Radyo Ataşehir'de yayınlanacak.

“Yazarlar Çocuklarla Buluşuyor” programına bu ay çocuk edebiyatının önemli temsilcilerinden İrem Uşar, son kitabı “Eksik Dünya Baltı” ile konuk oluyor. Gazeteci-yazar Kadir İncesu ve İrem Uşar’ın çocuk edebiyatı üzerine gerçekleştireceği bu keyifli sohbet 18 Kasım’da Youtube, 21 Kasım’da Radyo Ataşehir’den yayınlanacak.

Pandemi sürecinde başlanılan “Umut Şiirleri” programının bu ayki konuğu ise Şair Metin Celâl olacak. Programa, 14 Kasım’da Youtube, 15 Kasım’da Radyo Ataşehir’den erişilebilecek.

SİNEMA SEMİNERLERİ

Kasım ayında sinema yazarları Kerem Akça ve Rıza Oylum ile sinema seminerleri başlıyor. Sinema eleştirmeni ve yazarı Kerem Akça ile Kasım'da başlayıp Aralık'ta da devam edecek akımları ele alan bir seminer dizisi düzenleniyor. Akça'yla 1913'te “Praglı Öğrenci”yle başlayan 'Alman Dışavurumculuğu' ile 1929 tarihli "Endülüs Köpeği" ile bilinen 'Gerçeküstücülük'ü konuşuluyor. Program, 19 Kasım'da Youtube’dan yayınlanacak.

Sinema yazarı ve öğretim görevlisi Rıza Oylum ile de Kasım ve Aralık aylarında Dünya Sineması üzerine dört programlık seminer programı başlayacak. Sovyetlerden günümüze Rus Sineması ve İran Sineması üzerine konuşulacak bu programın yayın tarihi de 21 Kasım.

FELLİNİ 100 YAŞINDA

Kasım ayında sinema söyleşilerinde, İtalyan Sineması'nın dâhi yönetmenlerinden Federico Fellini doğumunun 100. yılında bir söyleşi programı ile anılıyor. Yazar Hakan Bıçakcı ile “Altyazı Sinema Dergisi” editörü Fırat Yücel, Fellini üzerine söyleşi gerçekleştirecekler.

“Sinema Konuşmaları” programı, 23 Kasım saat 10.00’da Youtube'da, 25 Kasım’da ise Radyo Ataşehir’de olacak.

Kasım ayından itibaren konserler dışında kalan tüm etkinlikleri, podcast olarak Spotify’dan dinlemek de mümkün olacak. Ataşehir Belediyesi’nin podcastlerine Spotify’ın “Ataşehir Kültür” sayfasından veya https://link.tospotify.com/FVws1UFcQab linki üzerinden dileyen herkes ulaşabilecek.

Son Güncelleme: 30.10.2020 14:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner15