Bakan Nebati, 'Yeni Evim Konut Finansman Programı'nı açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ‘Yeni Evim Konut Finansman Programı’nın detaylarını açıkladı. Nebati, “Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacaktır. Tüm bölgelerde asgari peşinat oranı yüzde 10 olarak belirlenmiştir. Azami 15 sene vade ile sağlanacak finansmanlarda faiz/kâr payı oranları, yüzde 0,69’dan başlayan oranlarla uygulanacaktır” dedi.

04 Ocak 2023 Çarşamba 12:24
Bakan Nebati, 'Yeni Evim Konut Finansman Programı'nı açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ‘Yeni Evim Konut Finansman Programı’nın detaylarını açıkladı. Nebati, “Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacaktır. Tüm bölgelerde asgari peşinat oranı yüzde 10 olarak belirlenmiştir. Azami 15 sene vade ile sağlanacak finansmanlarda faiz/kâr payı oranları, yüzde 0,69’dan başlayan oranlarla uygulanacaktır” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ‘Yeni Evim Konut Finansman Programı’nın detaylarını, bugün Ankara’da düzenledikleri ortak basın toplantısıyla duyurdu. Nebati, şunları söyledi:

“İLK EVİM İLK İŞ YERİM PROJESİ’ İLE 5 YILLIK DÖNEMDE 500 BİN SOSYAL KONUT YAPMAYI, 1 MİLYON KONUT AMAÇLI ARSA SUNMAYI VE 50 BİN İŞ YERİNİ TAMAMLAMAYI HEDEFLİYORUZ”

“Bizler, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, son 20 yıldan bu yana vatandaşlarımızın uygun koşullarda konut sahibi olmasına hep önem verdik ve bu anlayışla esaslı adımlar attık. Bildiğiniz üzere, yakın zamanda İlk Evim İlk İş Yerim Projesi ile Cumhuriyet tarihimizin en büyük sosyal konut hamlesini başlatmıştık. Bugün de orta gelirli vatandaşlarımızın konuta erişimini kolaylaştırmak amacıyla tasarladığımız Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Evim Programı’nın detaylarını paylaşmak üzere sizlerle bir aradayız.

Biliyorsunuz ki bizim kültürümüzde ev, barınmadan öte sevgi ve huzurun başlangıç noktasıdır, bir yuvadır. Yeni Evim Programı’nı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mız ile eşgüdüm içerisinde işte bu farkındalıkla hazırladık. Malumunuz, 2016 yılında, ilk kez konut sahibi olacak vatandaşlarımıza kolaylık sağlayan Konut Hesabı’nı uygulamaya aldık. Bu uygulamayla en az 3 yıl sistemde kalan katılımcılara devlet katkısı sağlıyoruz.

Vatandaşlarımızı konut piyasasındaki dalgalanmaların olumsuz etkilerinden korumak amacıyla geçtiğimiz mayıs ayında Konut Finansman Projesi’ni hayata geçirdik. Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı sosyal konut projesi olan ‘İlk Evim İlk İşyerim Projesi’ ile 5 yıllık dönemde 500 bin sosyal konut yapmayı, 1 milyon konut amaçlı arsa sunmayı ve 50 bin iş yerini tamamlamayı hedefliyoruz. Bu projeyle dar gelirli vatandaşlarımızın konuta erişimlerini kolaylaştırıyoruz.

“ORTA GELİR DÜZEYİNDEKİ VATANDAŞLARIMIZ İÇİN İLK 3 YIL BAKANLIĞIMIZ KATKISIYLA ÖDEME KOLAYLIĞI SUNDUĞUMUZ YENİ EVİM PROGRAMINI HAZIRLADIK”

Vatandaşlarımızın barınma ihtiyacını uygun koşullarda ve uygun maliyetlerle karşılamasını son derece önemsiyor, bu doğrultuda kaynaklarımızı etkin bir şekilde kullanıyoruz. Bugün de özellikle orta gelirli vatandaşlarımıza yönelik uzun süreli devam edecek yepyeni bir projeyi hayata geçiriyoruz. Orta gelir düzeyindeki vatandaşlarımız için, piyasa koşullarına göre çok daha avantajlı faiz/kâr payı ve vade yapısı, ilk 3 yıl Bakanlığımız katkısıyla ödeme kolaylığı ve kredi vadesi boyunca hane halkının geliriyle uyumlu bir ödeme planı sunduğumuz Yeni Evim Programı’nı hazırladık.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mızla birlikte çalışarak, gelir düzeyi ve konut fiyatlarının genel seyri açısından ülkemizi 3 bölgede ele aldık. Programımız kapsamında İstanbul 1. Bölge; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. Bölge; diğer tüm illerimiz de 3. Bölge olarak belirlenmiştir. Programımız çerçevesinde bankalarımız ve katılım finans kurumlarımız tarafından sağlanacak finansman tutarları; 1. Bölge olan İstanbul’da en çok 5 milyon TL, 2. Bölge’deki illerimizde en çok 3 milyon TL, 3. Bölge’deki illerimiz için ise en çok 2 milyon TL’dir.

“PROGRAMDAN YARARLANACAK KİŞİLERİN HALİHAZIRDA BİR KONUTUNUN OLMAMASI GEREKMEKTEDİR”

Programımız kapsamında sağlanacak finansman sıfır konutlara yöneliktir. Programdan yararlanabilmek için hane halkı toplam gelirini dikkate almaktayız. Programdan yararlanacak kişilerin halihazırda bir konutunun olmaması ve son bir yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması gerekmektedir.

“AZAMİ 15 SENE VADE İLE SAĞLANACAK FİNANSMANLARDA FAİZ/KÂR PAYI ORANLARI, YÜZDE 0,69’DAN BAŞLAYAN ORANLARLA UYGULANACAKTIR”

Ayrıca, 1. Bölge (İstanbul) ve 2. Bölge’deki illerimizde (Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Muğla) konut almak isteyen vatandaşımızın, son bir yılda bu illerde ikamet etmiş olması şartı aranacaktır. 3. Bölge’deki illerimizdeyse ikamet şartı aranmayacaktır. Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacaktır. Tüm bölgelerde asgari peşinat oranı yüzde 10 olarak belirlenmiştir. Azami 15 sene vade ile sağlanacak finansmanlarda faiz/kâr payı oranları, yüzde 0,69’dan başlayan oranlarla uygulanacaktır.

Vatandaşlarımızın ilk 3 yılda ödeyecekleri aylık taksit tutarının belirli bir kısmını, kredinin toplam vadesi bitmeden geri ödenmek şartıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak biz üstleneceğiz. Sağlayacağımız bu katkı ile ilk 3 sene için taksit tutarlarını önemli şekilde aşağıya çekecek ve böylece vatandaşlarımız konutlarının tamamlanmasını beklerken yüklerini hafifletmiş olacağız.

Programımız kapsamında vatandaşlarımız, üç farklı aşamadaki konutlar için kredi kullanabilecektir. Birincisi, tamamlanmış konutlar; ikincisi, belirli bir oranda tamamlanmış ve bankaların kredi verme kriterlerine uygun konutlar; üçüncüsü ise yapımına başlanacak olan konutlar.

İlk iki durumda, konuta ve başvuru sahibine dair şartların ilgili banka tarafından kredilendirme için uygun olarak değerlendirilmesi halinde, program kapsamında finansman imkanı ve Bakanlığımız katkısı sağlanacaktır.

Yeni başlayacak projeleri kapsayan üçüncü durumda ise konutun bir parçası olduğu konut projesinin bankalarımız tarafından kredilendirme için uygun olarak değerlendirmesi ana kıstas olacaktır. Bu durumda, projenin bu program kapsamına alınması için bankanın müteahhitle proje bazında garantörlük anlaşması imzalaması gerekecektir. Bu sayede, inşaatın temeli atılmadan konut kredisi kullanma imkanı oluşacaktır.

“HAZİNE DESTEKLİ KGF KEFALETİYLE BAŞLANGIÇTA 25 MİLYAR LİRALIK FİNANSMANA ERİŞİM İMKANI DA SUNACAĞIZ”

Bu kapsamda, bankalarla garantörlük anlaşmalarını yapan ve programa dâhil olarak konut üretme taahhüdü veren müteahhitlerimiz için Hazine Destekli KGF kefaletiyle başlangıçta 25 milyar liralık finansmana erişim imkanı da sunacağız. Program kapsamında diğer önemli bir hedefimiz de konut arzının dengeli ve sürdürülebilir bir şekilde artırılmasıdır. Böylece, konut fiyatlarında ortaya çıkan dönemsel hızlı yükselişleri de orta vadede en az seviyeye indirmektir.

Bugün açıkladığımız Yeni Evim Programı ile konut ediniminde önemli bir adımı atmış oluyoruz. Şunun da altını çok net çizmek isterim ki konut fiyatlarını Bakanlık olarak uzun zamandan bu yana yakinen izlemeye ve değerlendirmeye devam ediyoruz. Bakanlığımız tarafından gayrimenkul sektörüne yönelik mali, finansal, tapu ve emlak ilan site verileri kullanılarak analiz ve değerlendirme çalışmaları detaylı şekilde yürütülmektedir.

“ENFLASYONLA MÜCADELE KAPSAMINDA, HAKSIZ FİYAT ARTIŞI GERÇEKLEŞTİRENLER ÖZELİNDE DE TESPİTLER YAPILMAKTA VE İLGİLİ BİRİMLERLE PAYLAŞIM SAĞLANMAKTADIR”

Ayrıca, enflasyonla mücadele kapsamında, haksız fiyat artışı gerçekleştirenler özelinde de tespitler yapılmakta ve ilgili birimlerle paylaşım sağlanmaktadır. Gayrimenkul sektörüne yönelik fiyat artışları takip edilerek arz-talep dengesini olumsuz etkileyen kişiler ve bu kişilere aracılık edenler özelinde değerlendirmelere itinalı bir şekilde devam edilecektir. Haksız fiyat artışı gerçekleştirdiği tespit edilen kişiler, gereği yapılmak üzere ilgili birimlerle paylaşılacaktır.

“PİYASA GERÇEKLERİ DIŞINDAKİ FİYATLAMALARA MÜSAMAHA GÖSTERMEYECEĞİZ”

Vatandaşlarımızın refahını artırmak için enflasyonla amansız bir mücadele verdiğimiz şu dönemde, çok net vurgulamak isterim ki piyasa gerçekleri dışındaki fiyatlamalara müsamaha göstermeyeceğiz. Bizler, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, tüm adımlarımızı her daim milletimizin menfaatleri doğrultusunda attık ve milletimizle kenetlenerek sayısız kazanımlar elde ettik. 

Şimdi de ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonumuzla çok daha büyük başarılara inşallah yine beraberce imza atacağız. Ve Allah’ın izniyle 21’inci yüzyılın tarihe Türkiye Yüzyılı olarak geçmesini birlikte başaracağız. Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere programa destek veren herkese teşekkür ediyor, tüm vatandaşlarımıza ve ülkemize hayırlı olmasını canı gönülden temenni ediyorum.”

“TÜRK ŞEHİRLERİNİ, MUTLU İNSANLARIN YAŞADIĞI ŞEHİRLERİN İNŞASINI BİR HEDEF OLARAK BELİRLEMİŞ DURUMDAYIZ”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise şöyle konuştu:

“Türkiye’miz yeni bir yüzyıla adım atmıştır ve 28 Ekim tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Yüzyılı’nın başladığını tüm Türkiye’ye, tüm dünyaya ilan ettiler. O muhteşem buluşmada, milletimizin önünde yepyeni bir dönemin açıldığını, güçlü Türkiye’nin istikbalini tüm detayları ile milletimiz ile paylaştılar. Biz de ilgili bakanlıklar olarak üstümüze düşen vazifeyi yeni yüzyıla ilişkin hedeflerimizi bir bir ortaya koyduk ve bu hedefler doğrultusunda da çalışmalarımızı azimle sürdürüyoruz. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak, milletimizin refahını, insanımızın mutluluğunu; yavrularımızın, çocuklarımızın, gençlerimizin istikbalini merkeze alarak biz de Türkiye Yüzyılı’nda insanlarımızın muhteşem Türk şehirlerini, mutlu insanların yaşadığı şehirlerin inşasını bir hedef olarak belirlemiş durumdayız. Bu hedefe yaraşır şekilde öncelikli olarak insanlarımızın barınma hakkını yerine getirmek için yoğun bir gayret içindeyiz.

“EN GEÇ 2 YIL İÇİNDE İLK 250 BİN KONUTUN İNŞASINI TAMAMLAYIP, YENİ YUVALARINI SÖZ VERDİĞİMİZ TARİHTE BİTİRMENİN GAYRETİ İÇERİSİNDE OLACAĞIZ”

Bu anlayışla aslında tüm dünyanın sosyal devlet anlayışının rafa kaldırdığı dönemde, biz bu anlayış ile küresel salgına rağmen ve küresel salgın ile birlikte gelen ekonomik daralmayı, arz problemine sebep olan maliyet artışlarını, maliyet artışları ile birlikte malzeme tedariğindeki zincirin bozulmasına da dair problemleri kendimize bir engel olarak hiçbir zaman görmedik, görmüyoruz. Geçtiğimiz eylül ayında da Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı Cumhuriyet tarihimizin en büyük sosyal konut kampanyasını milletimiz ile paylaştık. TOKİ Başkanlığı’mız ile üreteceğimiz toplamda 500 bin konut, 1 milyon konut amaçla arsa ve 50 bin iş yerini vatandaşımıza, esnafımıza kazandırdık ve kura çekimlerini de hızlı bir şekilde sürdürüyoruz. 5 milyon 135 bin gibi rekor bir başvuru sayısı ile bu projemize başladık. Mart ayına kadar tüm kuralarımızı bitirmiş olacağız ve en geç 2 yıl içinde ilk 250 bin konutun inşasını tamamlayıp; her afette, her depremde, her selde, her yangında milletimize söz verdiğimiz gibi, yeni yuvalarını söz verdiğimiz tarihte bitirmenin gayreti içerisinde olacağız.

“İLK ETAPTA 100 BİN AİLEMİZİ ÇOK KISA BİR ZAMAN İÇERİSİNDE İNŞALLAH EV SAHİBİ YAPMAYI HEDEFLİYORUZ”

Az önce Sayın Bakan’ımızın da ifade ettiği gibi, yine büyük bir kampanyaya hep birlikte imza atarak, evi olmayan kardeşlerimize pozitif ayrımcılık yaparak yeni konut, finansman modeli ile ‘yeni evim’ diyoruz ve bu kampanyamız ile birlikte ilk etapta 100 bin ailemizi çok kısa bir zaman içerisinde inşallah ev sahibi yapmayı hedefliyoruz. Vatandaşımızın başvuru süreci şöyle olacak: Öncelikli yüklenici firmalarımız, yani bu proje kapsamına girmek isteyen, bu finans modelinden faydalanmak isteyen firmalarımız, belirlediğimiz kriterlere uygun yapılan konut projeleri ile birlikte kampanyamıza dahil olacaklar. Konut almak isteyen vatandaşlarımız, kendi ödeme koşullarına uygun daireleri seçecekler ve bankalarımızın şubelerine başvuru yapacaklar. Bankalarımız da uygunluk durumunda krediyi vatandaşımıza tahsis edecek ve satın alma süreci de böylelikle başlayacak.

“İNŞAAT SEKTÖRÜ BİZİM LOKOMOTİF SEKTÖRÜMÜZ VE BU ÇERÇEVEDE YENİ ARZLARI DA ARTIRMAK DURUMDAYIZ”

Vatandaşlarımız hangi projelerden faydalanacak? Vatandaşlarımız, Türkiye’nin her yerindeki bitmiş projelerden faydalanabilecekler. Yine aynı şekilde belli bir oranda tamamlanmış, inşaat seviyesi belli bir seviyeye gelmiş projelerden de faydalanabilecekler. Mevcut stokların satışın, diğer taraftan da arzın artırılmasına yönelik çok önemli bir adımı da yine Hazine ve Maliye Bakanlığı’mız ile birlikte atmış oluyoruz. Çünkü inşaat sektörü bizim lokomotif sektörümüz ve bu çerçevede yeni arzları da artırmak durumdayız. Bu çerçevede de bankalar ile garantörlük sözleşmesi imzalamış, yeni başlayan projelerden istifade edebilecekler. Bankalar ile imzalanacak bu garantörlük nedir diye soracak olursanız da banka ve müteahhitlerimizin anlaşması sonucu proje imzalanacak ve sözleşme sonrasında da müteahhitlerin ilerlemesine göre, yani inşaatın ilerlemesine göre de yapılan hak edişler, ödemeler, bankalar tarafından yüklenici firmalara sağlanacak. Bu sayede de projenin bir taraftan kontrolünü bir taraftan garantörlüğünü ve tamamlama sürecine de takip etmiş olacağız ve vatandaşımız da bu projelerden alması durumunda da işin biteceğinin aslında bir taraftan da garantisini teminat altına almış olacak. Hangi projeler kampanyaya dahil olacak? Bu çerçevede Emlak Konut bünyesinde yapılan tüm projeler bu kampanyaya dahil.”

Anka

Son Güncelleme: 04.01.2023 13:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.