Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde "Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı" kuruldu

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde "Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı" kurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Alevi ve Bektaşi dernek ve örgütleri dün bu düzenlemeye karşı itirazlarını dile getirmek için TBMM'ye yürümüş, polis müdahalesiyle karşılaşmıştı.

09 Kasım 2022 Çarşamba 10:40
Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde "Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı" kuruldu

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde "Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı" kurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Alevi ve Bektaşi dernek ve örgütleri dün bu düzenlemeye karşı itirazlarını dile getirmek için TBMM'ye yürümüş, polis müdahalesiyle karşılaşmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan Bazı Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine ile Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kuruldu. Kararnameye göre Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın görev ve yetkilerine "Alevi-Bektaşi kültürünün araştırılması ve cemevleriyle ilgili iş ve işlemleri yürütmek" ifadesi eklendi.

ALEVİ-BEKTAŞİ KÜLTÜR VE CEMEVİ BAŞKANLIĞI’NIN GÖREV VE YETKİLERİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan başkanlığın görev ve yetkileri şöyle sıralandı:

“- Cemevlerinin ve ihtiyaçlarının belirlenmesine yönelik çalışmalar yapmak.

- Cemevlerindeki hizmetlerin etkin ve verimli yürütülmesini koordine etmek.

- Cemevlerinin Başkanlıkça belirlenen hizmetlerinin gördürülmesi için yerel yönetimlere veya yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıklarına ödenek aktarımına ilişkin iş ve işlemleri yürütmek.

- Alevi-Bektaşilik hakkında tüm yönleriyle, sosyal ve beşeri bilimler bütünlüğü içinde bilimsel araştırmalar yapmak, yaptırmak ve bu konularda seminer, sempozyum, konferans ve benzeri ulusal ve uluslararası etkinlikler düzenlemek.

- Özgün bilgi üretimi için uygun ortamlar hazırlamak, yayınlar yapmak ve bu alandaki çalışmaları desteklemek.

- Alevi-Bektaşilik ile ilgili akademik faaliyetleri desteklemek amacıyla üniversiteler ve ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapmak.

- Alevi-Bektaşiliği yurt içinde ve yurt dışında bilimsel yönüyle araştırmak, derlemek ve bu amaçla yapılan çalışmaları desteklemek.

- Görev alanı kapsamında ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşların bilimsel çalışmalarını ve bu alandaki yayınlarını takip etmek, gerekli görülenleri tercüme ettirerek basılmasını ve yayımlanmasını sağlamak.

- Alevi-Bektaşilik ile ilgili eğitim ve kültür faaliyetlerini yürütmek ve desteklemek. Bakan tarafından verilen diğer görevleri yapmak."

ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRMEK ÜZERE DANIŞMA KURULU KURULDU

Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı kararıyla Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nın çalışmalarını değerlendirmek ve önerilerini bildirmek üzere danışma kurulu oluşturuldu. İlgili madde şöyle:

“Başkanlığın görev alanındaki çalışmalarını değerlendirmek ve önerilerini Başkanlığa bildirmek üzere Danışma Kurulu kurulmuştur. Danışma Kurulu, başkan ve on bir üyeden oluşur. Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanı, Danışma Kurulu’nun da başkanıdır. Danışma Kurulu üyeleri, Alevi-Bektaşilik yolunda temayüz etmiş kişiler ile Başkanlığın görev alanına giren konularda araştırma ve çalışmaları bulunanlarda Cumhurbaşkanınca 3 yıllığına seçilirler. Bakan gerekli gördüğü hallerde Danışma Kurluna başkanlık edebilir. Danışma Kurulu üyelerinin ve toplantıya davet edilen kişilerin ulaşım ve konaklama giderleri bakanlık bütçesinden karşılanır. Danışma Kurulunun çalışma usul ve esasları Bakanlıkça çıkarılan yönetmelikle belirlenir.”

BAŞKANLIK İÇİN 53 KADRO AÇILDI

Kararname ile Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı için 1 başkan, 2 başkan yardımcısı, 5 daire başkanı, 30 veri hazırlama ve kontrol işletmeni, 2 programcı, 2 çözümleyici, 1 sekreter, 1 şoför, 2 hizmetli, 2 mütercim, 2 sosyolog, 2 psikolog ve 1 grafiker unvanlarından oluşan 53 kadro ihdas edildi.

Son Güncelleme: 09.11.2022 11:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner15