CHP’li Ali Gökçek, 12 Ağustos Uluslararası Gençlik Günü’nde Konuştu: “Bu Utanç AKP’nin”

CHP İstanbul Milletvekili Ali Gökçek, 12 Ağustos Uluslararası Gençlik Günü dolayısıyla Türkiye’deki gençlerin sorunlarına, beklentilerine ilişkin konuştu. CHP’li Ali Gökçek, “Türkiye’de 15-34 yaş arasında 26 milyon genç varken bu gençlerin 13 milyonunu 15-24 yaş grubu oluşturuyor. AKP’nin yarattığı 2023 Türkiye’sinde ise bu gençlerin tek bir ortak hayali var. O da Türkiye’den kaçıp gitmek. 18-25 yaş arası gençlerin yüzde 60’ından fazlası fırsat verilmesi halinde başka bir ülkede yaşamak istiyor. Bu utanç AKP’nin” diye konuştu.

11 Ağustos 2023 Cuma 10:19
CHP’li Ali Gökçek, 12 Ağustos Uluslararası Gençlik Günü’nde Konuştu:  “Bu Utanç AKP’nin”

CHP İstanbul Milletvekili Ali Gökçek, 12 Ağustos Uluslararası Gençlik Günü dolayısıyla yazılı olarak yaptığı basın açıklamasında Türkiye’deki gençlerin halet-i ruhiyesini anlattı.

CHP’li Ali Gökçek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Gençlerde Mutsuzluk Oranı İki Katına Çıktı”

“Saray’ın birkaç bin ayrıcalıklı genç nüfusunu bir kenara koyarsak, 21 yıllık AKP iktidarının yarattığı ekonomik, siyasal ve sosyal enkazın en ağır faturasını 26 milyon genç ödüyor. 2023 yılı Türkiye’sinde gençler mutsuz, kaygılı ve stresli. Gençler kendilerini yalnız, güvencesiz hissediyor. Yapılan bir araştırmaya göre 18-25 yaş arası gençlerin yüzde 63’ü fırsat verilmesi halinde başka bir ülkede yaşamak istediğini belirtiyor. TÜİK’in mutluluk istatistiklerine göre, 2003 yılında, yani AKP iktidarının ilk yılında, 18-24 yaş arasında mutsuzluk oranı %7.8 iken bu oran 2022 yılında 15.7’ye yani tam iki katına çıkmıştır. Başka bir araştırmaya göre ise Türkiye’deki gençlerin 5’te 1’i mutsuz, 4’te 1’i geleceği olumsuz algılıyor, 4’te 3’ü ise stresli.”

“Genç Kadınlar Ne Eğitimde Ne İstihdamda”

OECD ülkelerinde toplam işgücü ve işgücüne katılım oranlarına baktığımızda işgücüne katılım oranı Türkiye’de kadınlarda %40, erkeklerde ise %59,2. Buna göre Türkiye kadınların işgücüne katılım oranı sıralamasında OECD ülkeleri arasında son sırada yer alıyor. Gençlerde de tablo pek farklı değil. Örneğin TÜİK’in Temmuz ayında yayınlanan Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre işsizlik oranı 15-24 yaş arası erkeklerde %14,3, kadınlarda ise % 22,3 olarak gerçekleşmiştir.

Bununla birlikte ne yazık ki gençlerin tek sorunu işsizlik ve gelecek kaygısı da değil. Gençler okul bitirse dahi iş bulabileceğine inanmadığı için eğitimden uzaklaşıyor ve eğitime olan güvenleri azalıyor. Ne istihdamda ne eğitimde olan gençlerin oranına (NEET) baktığımızda Türkiye’de 20-24 yaş arası ne eğitimde ne istihdam olan genç kadınların oranı %44’e yükselmiş. 15-19 yaş arası genç kadınlarda bu oran %21’dir. Öte yandan; ne eğitimde ne istihdam olan 20-24 yaş arası erkeklerin oranı %23, 15-19 yaş arası erkeklerin ise %13’tür.”

“Öğrenci Bursuyla Yalnızca 16 Adet Sinema Bileti Alınabiliyor”

“Gençlerimiz her alanda kendilerini çaresiz hissediyor. İş arasalar iş yok, iş bulsalar geçinemiyorlar. Gençlerimiz bir ev bir araba sahibi olma hayalinden çoktan vazgeçti. Arkadaşları ile sinemaya, tiyatroya gitmek, bir kitap almak bile lüks artık. En basitinden 2018’de ortalama 12,40 TL olan sinema bileti fiyatı bugün 78,76 TL’ye ulaştı. 2018’de KYK bursu ile öğrenciler 38 adet sinema bileti alabiliyorken, güncel bursla yalnızca 16 adet sinema bileti alınıyor.”

“Gençler Dijital Yetkinlikte Geride”

“16-29 yaş aralığındaki bireylerin dijital yetkinlik seviyelerine yönelik bir araştırmada ise Türkiye’deki gençlerin AB ülkelerinin bir hayli gerisinde olduğunu görüyoruz. 16-29 yaş arası temel veya temelin üzerinde genel dijital becerilere sahip bireylerin oranı yalnızca %51. AB ülkelerinin ortalaması ise %71. Yine 16-29 yaş aralığındaki bireylerin online kurs alma oranlarına baktığımızda Türkiye’de bu oran 2022 itibariyle %11 iken, AB ülkeleri ortalaması %28’dir. Bu da ne yazık ki bize gençlerimizin yalnızca eğitimde, istihdamda, sosyal becerilerde değil, dijital yetkinlikte de geride kaldığını gösteriyor.”

Son Güncelleme: 11.08.2023 10:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.