CHP'li Belediyelerde Halka Hizmet İçin Önce AKP Engellemelerini Aşma Mücadelesi Veriliyor!

Kahramanmaraş Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan’la, iktidarın yaklaşan genel seçimler öncesi ayyuka çıkardığı CHP’li belediyeleri çalıştırmama metotlarını ve kendilerinin tüm bu engellemeleri nasıl aştıklarına dair konuştuk. Vatandaşa bedel ödetilmemesi ve her görüşten insana eşit düzeyde sunulan belediye hizmetinin aksamaması için verilen mücadeleyi aktaran Bozan, her şartta çözüm odaklı çalıştıklarını ve çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

12 Mayıs 2022 Perşembe 13:04
CHP'li Belediyelerde Halka Hizmet İçin Önce AKP Engellemelerini Aşma Mücadelesi Veriliyor!

GERÇEK MUHABİR / ALİ GÜNEŞ

Son yerel seçimlerle birlikte belediyelerde gücünü kaybeden AKP iktidarının, özellikle muhalefet yönetimindeki büyükşehirleri, halka hizmetin aksamasına bakmaksızın çalıştırmama prensibi dikkat çekerken, Anadolu’da kamuoyunun gözünden uzak bölgelerde muhalefet yönetimi altındaki belediyelerin ise, merkezi yönetimle iletişimi dahi kalmamış durumda.

 “BİRÇOK YETKİLİNİN NURHAK VAR MI YOK MU HABERİ YOKTUR” 

İlk dikkat ettikleri konunun vatandaşın mağdur olmaması olduğunu anlatan Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan, Kahramanmaraş merkeze en uzak ilçeyiz. En uzak ilçe olmamız ve farklı bir partiden olmamız dolayısıyla da hizmetler en son Nurhak'a gelir. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Nurhak ile iletişimini tamamen koparmış durumdadır. Bunun en temel sebebi mesafe bir tarafa, Nurhak Belediyesi'nin CHP'li olması nedeniyledir. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nden gelen bir yetkili, Nurhak Belediyesi ile asla görüşmez. Kendi partisinden meclis üyeleri yahut kendisine yakın gördüğü başka birileriyle iletişim kurar. Bu nedenle de yapılması gerekli her iş yapılmaz ve kalır. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'ne ait görevlerin neredeyse yüzde 90'ı ile ilgili Nurhak sınırları içerisinde herhangi bir çalışmanın olmadığını ilçeye gelen bir ziyaretçi rahatlıkla gözlemleyebilir. Birçok yetkilinin Nurhak var mı yok mu haberi dahi yoktur.” Tespitini dile getirdi.

“BÜYÜKŞEHİRDEN HİZMET BEKLEMEK SADECE ZAMAN KAYBI”

“Bizler çok çağrıda bulunduk ancak Meclis çoğunlukları nedeniyle dikkate almıyorlar. Meclislerde yaşatılan sıkıntıları artık anlatmaya dahi gerek yok. Biz artık bazı şeyleri bahane olarak sunulduğu algısı ile dillendirmiyoruz bile.” İfadelerini kullanan Başkan İlhami Bozan, “Biz Nurhak olarak artık şunu anladık; Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nden hizmet beklemekle sadece zaman kaybı yaşıyoruz. Bu nedenle büyükşehirin görevi dâhilinde olan birçok konuyu kendi kısıtlı imkânlarımızla bizler gerçekleştiriyoruz. Özellikle Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nden sorumluluk sahasında yer alan çok sayıda yolu kışın problemli zamanlarında ulaşıma açmasını beklersek, vatandaşlarımızın çok uzun süreler sıkıntı ile baş başa kalmasına müsaade etmiş oluruz. Nurhak yaylacılık memleketi ve 300 Km’ye yakın yayla yollarının düzenli olarak bakımının yapılması gerekli. Nurhak Belediyesi kışın bu yolları açıyor, yaza doğru yaylacılığın başlamasıyla da buraların bakımını yapıyor. Bu anlamda vatandaşlarımız hizmet noktasında eksik kalmaması adına varımıza yoğumuza bakmadan çözüm odaklı çalışmaya devam edeceğiz.” Dedi.

 “KAHRAMANMARAŞ’TAKİ TEK CHP’Lİ BELEDİYE OLDUĞUMUZ İÇİN…”

Küçük bir ilçe olan Nurhak üzerinden muhalif belediyelere uygulanan kıskacın boyutlarını gözler önüne seren Başkan Bozan, açıklamalarının devamında şunları söyledi;

“CHP'li belediyelerin hepsi de kurumsal anlamda ciddi zorluklar yaşıyor. Öncelikle kültürel alanda yaşatılan zorluklardan bahsedebiliriz. En son 1 Mayıs ile ilgili bir problem yaşadık. 1 Mayıs'ı belediye olarak kutlamak istedik ama buna izin alamadık. İlginç bir şekilde Meclis kararı istendi. Yine aynı şekilde Anneler Günü'nü kutlamak istedik ancak önümüze Meclis kararı talebi geldi. Biz elbette bu kutlamayı yaptık, peki bunları neden söylüyorum çünkü bir devlet kurumu olan, bir kamu kurumu olan belediye, bünyesindeki kültür müdürlüğü ile birlikte bu tür organizasyonları rahatlıkla yapabilmelidir. Ki AKP'li belediyelerin hepsinin, kendi yapmak istedikleri kültürel etkinlikleri, herhangi bir zorlukla karşı karşıya kalmadan yapabilmekte olduklarını görüyoruz. Çok uzağa gitmeye gerek yok; geçen yıl pandeminin ortasında olmamıza rağmen, daha aşının dahi bulunmadığı dönemlerde AKP'li belediyelere birçok konuda izin verildi. AKP'li belediyeler bu dönemde etkinliklerinin hiçbirini ertelemediler. Şuanda pandemi de bitmesine rağmen farklı bir partide bulunduğumuz için engellemelerle karşılaşıyoruz. Çünkü sosyal aktiviteler vatandaşın belediyelerle en iyi buluştuğu anlar olduğu için buna müsaade etmiyorlar. Aslında mevcut yasalar, resmi bayramlarda belediyelerin etkinlik yapabileceğinin çok açık örnekleriyle dolu. Sadece Nurhak'a özgü değil, bütün Türkiye'de belediyeler herhangi bir şekilde Meclis kararı almadan etkinlikler yapıyorlar ve işin aslı yapmaya da devam edecekler. Biz de Kahramanmaraş'taki tek CHP'li belediye olduğumuz için, üzerimizdeki baskı daha fazla artırılmaya çalışılıyor.”

“KURUMLAR BİZİMLE İSTİŞAREDE BULUNMUYOR”

“Nurhak'ta madenler ve HES'lerle ilgili ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Hiçbir kurum bizimle istişarede bulunmuyor, iletişime geçmiyor. Tamamıyla Cumhuriyet Halk Partili bir belediye olduğumuz için herhangi bir görüş alışverişinde bulunmadan kararlar tepeden alınıyor ve yine de uygulanmaya çalışılıyor. Vatandaş buna büyük tepki göstermesine ve bu tepkilerin yetkili makamlara ulaştırılmasına rağmen bir çözüm bulunmuyor. Özellikle halkın katıldığı HES ve maden toplantılarından örnekle, halkın istemediği bir şeyin yapılmaması yönünde birçok mahkeme kararı var. Tam aksine yasalara ve hukuka aykırı davranılıyor.”

“İL KOORDİNASYON TOPLANTILARI – ÇİFTE STANDART”

“Yaşadığımız sıkıntıları en iyi örnekleyen olaylardan biri de her 3 ayda bir yapılan il koordinasyon toplantıları. Bu toplantılarda şehrin sorunları konuşulur. Her belediye başkanı kendi bulunduğu ilçenin sorunlarını konuşur, masaya yatırır, çözüm aranır. Bu toplantılarla ilgili defalarca yaptığımız çağrılara rağmen, vali beyin başkanlığında gerçekleşen il koordinasyon toplantısına sadece AKP'li belediye başkanları ve AKP ilçe başkanları davet ediliyor. Biz bu durumu vali beye belirttiğimizde, vali bey bu durumun normal olduğunu ve yatırımlar hükümet tarafından yapıldığı için hükümetin partisi AKP'den olan ilçe başkanlarını davet ettiğini bize ifade ediyor. Bu son derece vahim bir açıklamaydı.”

“BAŞKA BELEDİYENİN BİR AYLIK RESMİ EVRAK İŞİ BİZDE BİR YIL”

“Muhalefet partisi belediyesi olarak neredeyse müdürlüklerin tamamıyla irtibatımız kopartılmış durumda. Bizler karayolları ile ilgili, çevre ve şehircilikle ilgili, tarım il müdürlüğü ile ilgili ve ilçemizde bulunan diğer tüm müdürlüklerle ilgili sıkıtılar yaşandığında iletişime geçip sorunları çözemiyoruz.

Kurumların bizlere yapmış olduğu engellemelerle ilgili bir örnek verecek olursak, Nurhak-Gölbaşı güzergahında, Nurhak merkezi sonrası 3. ya da 4. kilometreden itibaren karayollarına ait son derece sorunlu bir alanımız var. Buraya Nurhaklılar 'ölüm yolu' diyor. Her sene büyük çoğunlukla maalesef ölümle sonuçlanan kazalar yaşanıyor. Burası Gölbaşı,  Kapıdere Doğanşehir istikametinden gelen araçla - Nurhak istikametinden gelen aracın rampa nedeniyle kör nokta dediğimiz bölgede bir birini görmediği bir yer. 'Ölüm yolu' ile ilgili biz defalarca Karayolları'na dilekçe yazdık.

Sorunlara baktığımız zaman anlatmakla bitecek gibi değil. Bir küçük sanayi sitesi yapmaya çalışıyoruz, başka bir belediyede bir ayda sonuçlanacak bir süreç, bizde 1 yıl geçiyor sadece evrak işlemleri dahi sonuçlanmıyor.”

“İLLER BANKASI AKP’Lİ REFERANSI OLMADAN KREDİ VERMİYOR”

“Biz İller Bankası'na gittiğimiz zaman bizleri sürekli bir siyasiye yönlendiriyorlar. Bu nedenle diğer yerel yönetimlere sunulan kredi imkânlarına biz yaklaşamıyoruz bile. Bizlerden siyasi referans istiyorlar. Bulunduğun bölgeye göre AKP'li birinin referansıyla gelinmesi gerektiğini de açıkça ifade ediyorlar. Bu artık belediyeler açısından çok bilindik bir durum.”

“BÜYÜKŞEHİRİN YAPMIŞ OLDUĞU TÜM İŞLERİ NURHAK ÖLÇEĞİNDE MİKRO DÜZEYDE YAPIYORUZ”

Başkan Bozan, iktidarın vatandaşın hakkını gözetmeden muhalif belediyeleri çalışmaz göstermek adına sahaya yansıttığı agresif politikaları aşmak için uyguladıkları yöntemleri ise şu şekilde sıraladı;

“Bizler artık bırakın büyük projeleri, özellikle ekonomik kriz sonrası vatandaşımızın zorunlu işleriyle meşgul olmaya başladık. Kahramanmaraşlı CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç'un girişimleri ve CHP'li belediyelerin bölgedeki vatandaşlara el vermesiyle birlikte vatandaşlarımızın en başta zorunlu ihtiyaçlarının hepsi olmak üzere, tüm sıkıntı ve problemleri için günün 24 saati çalışıyoruz. Büyükşehir belediyesinin yapmış olduğu tüm işleri Nurhak ölçeğinde mikro düzeyde karşılıyoruz.”

“HIZLI ÇÖZÜM; VATANDAŞLA İŞ BİRLİĞİ”

“AKP'li belediyelere çok fazla imkân tanınmasına rağmen, bizler vatandaşa daha fazla hizmeti sunduğumuz kanaatindeyiz. Sahadaki uygulamalar incelendiği takdirde bu açık bir şekilde meydanda olan bir gerçek. Örneğin sosyal yardımlar konusunda bizler, dar olanaklarımızla ciddi bir şekilde vatandaşımıza fayda sağlıyoruz. Bütçemizin noksanlığı durumunda vatandaşlarımızın sorunlarını el birliği ile çözüyoruz. Nasıl diyecek olursanız örnek olarak dar ve sorunlu sokaklarda vatandaşlarımıza malzemesi, taşı olsun gerekli ihtiyaçlarını teslim ediyoruz ve halkımız işçiliğini kendi karşılayarak temiz sokağına kavuşuyor. Merkezi yönetimin uyguladığı ikircikli düzeni halkımızla omuz omuza aşıyoruz ve bölgemizi kalkındırma çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

“MUHALİF BELEDİYELERİN DAYANIŞMASI, VATANDAŞA HİZMETİ AKSATMIYOR”

“CHP'li belediyelerin bölge halkına yardımları sayesinde de halkımıza hizmet için gerekli envanteri sağlıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden kilit-parke taşı, 2 tane otobüs aldık. Ataşehir Belediyesi pazar yerimizin inşaatına şu anda devam ediyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi'nden iş makinası aldık. Yine Mersin, sokak hayvanlarının gıda ihtiyacı için yardımlarda bulundu. Hatay Büyükşehir Belediyesi'nden belirli bir süreliğine araç yardımı aldık. Konyaaltı Belediyesi'nden 4*4 pikap yardımı aldık. Adana Büyükşehir Belediyesi bize ağaç yardımında bulundu. Teknik düzeyde bütçesi Nurhak'ın çok çok üzerinde olan belediyeler için ufak olan bu yardımlarla, vatandaşlarımıza hizmet noktasında bir eksiklik yaşatmıyoruz. Bu konuda örneklerimizi çoğaltmak mümkün çünkü hükümetin yapmadıklarını CHP'li belediyeler aracılığıyla yapma imkânına sahip oluyoruz. 3 yıldır Nurhak'ta görevdeyiz, Kahramanmaraş Valiliği bize 5 Km’lik yol konusunda yardımcı oldu. Bu konuda teşekkür ediyorum ancak biz AKP'li belediyelerle eşit görünmek istiyoruz.”

TOPLUMSAL YAŞAM DESTEKLENİYOR

Görmezden gelinen ilçede her şeye rağmen toplumsal yaşamı olumlu yönde desteklemek adına yürüttükleri faaliyetleri ayrı bir yere koyduğunu ifade eden Başkan Bozan ile birlikte,  Kahramanmaraş'ın spor kulübü olmayan tek ilçesi Nurhak’ın güzel başarılar elde eden Nurhak Belediyesi Spor Kulübüne kavuştuğunu da biz ilave edelim. Başkan kulübün mantalitesini, “Biz kendi spor anlaşımız dâhilinde transfer yapmadan, Nurhak içerisinde yaşayan gençlerimizi teşvik ediyoruz.” Şeklinde açıklıyor.

Yine ilçede yaşamını sürdüren çok sayıda engelli vatandaş için Nurhak Engelliler Derneği kurulmuş.

2021 verilerine göre on iki binin üzerinde insanın yaşadığı ilçede, hastane ihtiyacı ise çok uzak konumda olan (180 Km) merkezden yahut çevre illerden karşılanıyor.  Maddi zorluklar çekerken bir yandan hastalıkla uğraşan vatandaşların ulaşım sorunlarına da belediye koşuyor.

Yardımlara ilçe dışında okuyan lise ve üniversiteli öğrenciler de katılarak, yılda iki kereye mahsus burs veriliyor.

Son Güncelleme: 12.05.2022 14:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.