CHP'li Kaya'dan MKE Tepkisi: "AKP, Yüz Yıllık Cumhuriyetin Hayırsız Evladıdır!"

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Makine ve Kimya Enstitüsü’nü (MKE) Anonim Şirket haline getirecek Kanun Teklifi görüşmelerinde yaptığı konuşmada; “Bundan 3 ay 21 gün önce KİT Komisyonu’nun MKE görüşmelerinde öve öve bitiremediğiniz, bu tıkır tıkır işleyen güzide kurumumuz ne oldu da bir anda aksaklıklar yaşamaya başladı ve anonim şirket olması gerekti? Bugün o sattığınız ve satmaktan övünç duyduğunuz fabrikaları Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları yaptı, Cumhuriyet Halk Partisi yaptı. Mustafa Kemal Atatürk ‘Her fabrika bir kaledir’ diyordu, siz her fabrikayı satılacak bir mal olarak gördünüz. AKP yüz yıllık cumhuriyetin hayırsız evladıdır, mirasyedisidir” dedi.

01 Temmuz 2021 Perşembe 13:45
CHP'li Kaya'dan MKE Tepkisi: "AKP, Yüz Yıllık Cumhuriyetin Hayırsız Evladıdır!"

AKP’nin hazırlayıp Meclis’e sunduğu, Makine ve Kimya Enstitüsü Kurumu’nun Anonim Şirket olmasının önünü açan Kanun Teklifi, CHP’nin tüm itirazlarına rağmen AKP ve MHP oylarıyla kabul edilerek kanunlaştı. Böylece MKE’nin özelleştirilmesinin önü açıldı. Milli bir misyonu da olan söz konusu kurumun özelleştirilmesinin önünün açılmasına karşı çıkan CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Meclis kürsüsünde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

MKE 3 AY ÖNCE TIKIR TIKIR İŞLİYORDU

“Ben Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu üyesiyim. Bundan yaklaşık 3 ay 21 gün önce KİT Komisyonunda yani 9 Mart 2021’de Makine Endüstrisi Kurumunu konuştuk. Sayın Genel Müdür orada bir sunum konuşması yaptı, kurumun tarihçesini ve başarılarını anlattı. Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumunun gelişen teknolojiye ayak uyduran, hareket esnekliğine sahip, üretim imkân ve kabiliyeti yüksek, nitelikli personel istihdam eden, yerli ve uluslararası firmalarla iş birliği içinde üretim yapabilen, AR-GE çalışmalarına ciddi bütçeler ayıran ve verimli çalışan, sermayesini artıran, kâr eden ve tıkır tıkır işleyen, bir kurum olduğunu söyledi.”

3 AY SONRA NE OLDU DA ANONİM ŞİRKET OLMASI GEREKTİ?

“KİT Komisyonu’nun AKP’li üyeleri, Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen ve Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman’ın bu sunumdan sonra teşekkür konuşmaları var. Sayın Genel Müdüre ve bu güzide kurumumuzun işleyişine yönelik ‘Çok iyi yapıyorsunuz, sizleri tebrik ediyoruz. Daha iyi şeyler yapmanız için her türlü desteği vereceğiz’ dediler. Şimdi, aradan üç ay geçti, o günden bugüne ne oldu da bu tıkır tıkır işleyen güzide kurumumuz, bir anda aksaklıklar yaşadı, anonim şirket olması gerekti? Yeni teknolojilere ihtiyaç duydu? Yeni gelişmelere ihtiyaç duyduğu konuşulur oldu ve bunu yapabilmenin yolu olarak da anonim şirket olması önümüze kondu."

HAYIRSIZSINIZ, MİRASYEDİSİNİZ

“Siz söyleyemiyorsunuz ama biz söyleyelim: Burada niyet başka çünkü bu konuda siciliniz bozuk, daha önce de benzer örnekleri yaşadık. Tank Palet Fabrikasında yaşadık, önce bir AŞ'ye devrettiniz, sonra o güzide kurumumuz ‘vatan’ dediğimiz kurumumuz özelleştirildi, elimizden çıktı. Benzer bir akıbetin Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumunu beklediğini düşünüyoruz, bu konuda kaygılıyız ve sizleri uyarıyoruz: Yapmayın, etmeyin. Bugün o sattığınız ve satmaktan övünç duyduğunuz fabrikaları Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları yaptı, Cumhuriyet Halk Partisi yaptı. Mustafa Kemal Atatürk ‘Her fabrika bir kaledir’ diyordu, siz her fabrikayı satılacak bir mal olarak gördünüz. AKP yüz yıllık cumhuriyetin hayırsız evladıdır, mirasyedisidir. Bu anlayıştan artık vazgeçin.”

Son Güncelleme: 01.07.2021 14:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.