CHP’li Yontar: İktidarınıza yakın bürokratlara 3-5 maaş verilmesi vicdanınızı hiç sızlatmıyor mu …

“Huzur hakkı” başlıklı ek 29'uncu maddede değişiklik yapan madde üzerine konuşan YONTAR, “Birçok bürokratlarınıza ayda 4'ü geçmemek üzere huzur hakkı ödenmesine ilişkin düzenleme yapılmaktadır. Ödenecek bu huzur hakkında, sadece damga vergisi ödenecek olup gelir vergisi ilgili kurum tarafından kişi adına ödenecektir. Ya, nasıl ince bir düşünce bu böyle, değil mi? Çünkü bürokratlarınızı öyle bir alıştırdınız ki artık yüksek tek maaş bile hiçbirine yetmiyor. Dikkatinizi çekiyorum, ayda 4 maaş.” dedi.

28 Aralık 2023 Perşembe 12:07
CHP’li Yontar: İktidarınıza yakın bürokratlara 3-5 maaş verilmesi vicdanınızı hiç sızlatmıyor mu …

-CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten YONTAR esnafın, çiftçinin dar gelirlinin sesi oldu…

-Dünyanın tüm gelişmiş ülkeleri çalışanları refahta buluştururken siz tüm toplumu yoksullukta buluşturuyorsunuz.

CHP Tekirdağ Milletvekili, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Nurten Yontar Meclis Kürsüsünden seslendi.
Bütün ikazlarımıza ve tüm emeklilere ödeme yapılması gerektiğini söylememize rağmen ilk 5 bin liralık ikramiye sadece çalışmayan emeklilere ödendi ama Cumhurbaşkanına yakın olan bürokratlar söz konusu olunca kesenin ağzını açtınız diyen CHP’li Vekil, “TÜİK verilerine göre enflasyonun yüzde 62 olduğu bir ortamda, en düşük emekli maaşı olan 7.500 liranın en az asgari ücret seviyesine yükseltilmesini sizin reddetmenize rağmen biz hâlâ talep ediyoruz. Esnafın, çiftçinin, dar gelirlinin durumlarının her geçen gün daha da kötüleştiği bir ortamda bence bu kesimlere her ay beşer bin lira verebilmelisiniz. İş bulamayan bu kadar gencimiz varken, kiracılar ev bulamazken, bütçe bu kadar açık veriyorken, gelir dağılımındaki eşitsizlik halkı perişan etmişken iktidarınıza yakın bürokratlara 3-5 maaş verilmesi vicdanınızı hiç sızlatmıyor mu? Ülkemizin hazinesinden faizcilere, tefecilere, 5'li çetelere milyarlarca lira aktaran iktidar maalesef ki çalışanlarımızı, emeklimizi, engellilerimizi, gençlerimizi, çiftçimizi, esnafımızı görmezden gelmektedir. Dünyanın tüm gelişmiş ülkeleri çalışanları refahta buluştururken siz tüm toplumu yoksullukta buluşturuyorsunuz. Neden? Çünkü ülkenin kaynaklarının hazinesini kimi 3 kimi 5 yerden maaş alanlara aktarıyorsunuz.” dedi.
Son olarak Can Atalay hakkındaki kararı eleştiren Vekil; “Hukukun olmadığı yerde ot bitmez, can ve mal güvenliği olmaz, devlete inanç ve güven kalmaz. Hukuk, dünyadaki tüm toplumlar için ekmek gibi, su gibi olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Ülkemizde adalet sistemine güven kalmadığı için hiçbir yatırım gelmemektedir, var olan fabrikalar da birer birer kapılarına kilit vurup kendilerinin güvende olabilecekleri ve hukukun olduğu ülkeleri tercih etmektedirler. Dolayısıyla, hukukun üstünlüğünün sağlanması ve sürdürülmesi bir ülkenin geleceğinin teminatıdır. Siz, bunlara uymayarak her türlü kararı ihlal ediyorsunuz ancak şunu biliyor ve görüyoruz ki adaletli bir hukuk düzeni tesis edilmeden yaşadığımız ekonomik sıkıntılardan kurtulmamız mümkün değildir.” diyerek sözlerini noktaladı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.