Murat Emir: "İktidarın sorunu inkar ederek getirdiği noktada 10 yaşında çocuklarımızda dahi uyuşturucu kullanımını görmeye başladık"

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, uyuşturucu kullanım yaşının giderek düştüğüne dikkat çekerek, "Uyuşturucu kullanımı, gençlerimiz hatta çocuklarımız için giderek önemli bir tehlike olmaya devam ediyor. Çığ gibi büyüyor ve biz bu çığ gibi büyüyen bu sorunu maalesef seyretmekle yetiniyoruz. Maalesef iktidar gerçek rakamları ya bilmiyor ya da bizimle paylaşmıyor. İçişleri Bakanlığı'na yılda yakalanan uyuşturucu kullanım sayısı, uyuşturucuya başlama sayısını soruyoruz, bilinmiyor. Aynı şekilde bunların yaş dağılımını soruyoruz çünkü neredeyse 10 yaşına inmiş durumda uyuşturucu kullanımı. Bunun için bu sorunun boyutların çok iyi anlamamız gerekiyor ama bu sorunları maalesef anlayacak bir anlayış yok. Bu sorunu inkar ederek, bu sorunu hafife alarak, 'zaten mücadele ediyoruz' diyerek getirdikleri noktada da 10 yaşında çocuklarımızda dahi uyuşturucu kullanımını görmeye başladık" dedi.

07 Ağustos 2023 Pazartesi 16:22
Murat Emir: "İktidarın sorunu inkar ederek getirdiği noktada 10 yaşında çocuklarımızda dahi uyuşturucu kullanımını görmeye başladık"

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, uyuşturucu kullanım yaşının giderek düştüğüne dikkat çekerek, "Uyuşturucu kullanımı, gençlerimiz hatta çocuklarımız için giderek önemli bir tehlike olmaya devam ediyor. Çığ gibi büyüyor ve biz bu çığ gibi büyüyen bu sorunu maalesef seyretmekle yetiniyoruz. Maalesef iktidar gerçek rakamları ya bilmiyor ya da bizimle paylaşmıyor. İçişleri Bakanlığı'na yılda yakalanan uyuşturucu kullanım sayısı, uyuşturucuya başlama sayısını soruyoruz, bilinmiyor. Aynı şekilde bunların yaş dağılımını soruyoruz çünkü neredeyse 10 yaşına inmiş durumda uyuşturucu kullanımı. Bunun için bu sorunun boyutların çok iyi anlamamız gerekiyor ama bu sorunları maalesef anlayacak bir anlayış yok. Bu sorunu inkar ederek, bu sorunu hafife alarak, 'zaten mücadele ediyoruz' diyerek getirdikleri noktada da 10 yaşında çocuklarımızda dahi uyuşturucu kullanımını görmeye başladık" dedi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, yaptığı açıklamayla ortaokul yaş seviyesine düşen uyuşturucu kullanımının engellenmesine dair iktidarın uyguladığı politikalara tepki gösterdi. Emir, uyuşturucu kullanımının 10 yaşa kadar indiğini belirterek şunları söyledi:

"UYUŞTURUCU KULLANIM YAŞI 10 YAŞINA İNMİŞ DURUMDA"

"Uyuşturucu kullanımı, gençlerimiz hatta çocuklarımız için giderek önemli bir tehlike olmaya devam ediyor. Çığ gibi büyüyor ve biz bu çığ gibi büyüyen bu sorunu maalesef seyretmekle yetiniyoruz. Maalesef iktidar gerçek rakamları ya bilmiyor ya da bizimle paylaşmıyor. Özellikle Sağlık Bakanlığı'na soruyoruz, 'Yılda kaç gencimiz, kaç çocuğumuz uyuşturucu nedeniyle tedavisi hastanelere başvuruyor, AMATEM'lere başvuruyor? Kaç tanesi sonuç alıyor?' diye soruyoruz. Cevap yok. İçişleri Bakanlığı'na yılda yakalanan uyuşturucu kullanım sayısı, uyuşturucuya başlama sayısını soruyoruz, bilinmiyor. Aynı şekilde bunların yaş dağılımını soruyoruz çünkü neredeyse 10 yaşına inmiş durumda uyuşturucu kullanımı. Bunlara dönük de somut veriler maalesef verilmiyor. Biz de kimi diğer verilerden durumu anlamaya, öğrenmeye çalışıyoruz çünkü sahadan biliyoruz ki uyuşturucu yaşı 10'lu yaşlara düştü ve bu sorun çığ gibi büyüyor ve gençlerimiz, çocuklarımız uyuşturucunun pençesine düşmüş durumda.

"SORUNU İNKAR EDEREK GETİRDİKLERİ NOKTADA 10 YAŞINDA ÇOCUKLARIMIZDA DAHİ UYUŞTURUCU KULLANIMI GÖRMEYE BAŞLADIK"

ALO 191 hattı var. Bu hat, uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadele hattı. Bu sorundan kurtulmak isteyenlerin aradığı hat ve ortalama yılda bu hattın aranma miktarının 60 binler civarında olduğunu biliyoruz ama bu yıl sadece ilk 6 ayda 41 bin 500 küsur başvuruda bulunuldu. Yani 41 bin kişi uyuşturucu hattını aradı ve uyuşturucu ve bağımlılıktan kurtulmak istediğini söyledi. İlk 6 ayda neredeyse 1 yıllık rakama yaklaşılmış. Yani 2023 rakamları 2022 rakamlarının neredeyse iki katına ulaşmış. Bu da bu sorunun katlanarak arttığını gösteriyor. İktidarın bu noktada ciddi olması gerekiyor çünkü uyuşturucu hepimizin hep birlikte mücadele edeceği bir sorun. Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve hükümetin bütün birimlerinin bu konuda mücadele etmesi gerekiyor. Bunun için bu sorunun boyutların çok iyi anlamamız gerekiyor ama bu sorunları maalesef anlayacak bir anlayış yok. Bu sorunu inkar ederek, bu sorunu hafife alarak, 'zaten mücadele ediyoruz' diyerek getirdikleri noktada da 10 yaşında çocuklarımızda dahi uyuşturucu kullanımını görmeye başladık."

Son Güncelleme: 07.08.2023 16:41
Anahtar Kelimeler:
ChpMurat Emir
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.