Zeki Aktürk: “Son bir haftada 44 terörist etkisiz hâle getirilmiştir"

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bugün Bakanlık'ta düzenlenen toplantıda; “Son bir haftada 44 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Böylece etkisiz hâle getirilen terörist sayısı bu yıl içinde bin 146’ya, 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar ise 38 bin 489’a ulaşmıştır” dedi. Aktürk ayrıca, “Cumhuriyet tarihimizin en yoğun tedbirleri ve tesis edilen çok katmanlı emniyet sistemi ile korunan hudutlarımızda; son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 474 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 30’u FETÖ mensubu olmak üzere 37’si terör örgütü üyesidir. 4 bin 291 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir” açıklamasını yaptı.

31 Ağustos 2023 Perşembe 13:13
Zeki Aktürk: “Son bir haftada 44 terörist etkisiz hâle getirilmiştir"

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bugün Bakanlık'ta düzenlenen toplantıda; “Son bir haftada 44 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Böylece etkisiz hâle getirilen terörist sayısı bu yıl içinde bin 146’ya, 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar ise 38 bin 489’a ulaşmıştır” dedi. Aktürk ayrıca, “Cumhuriyet tarihimizin en yoğun tedbirleri ve tesis edilen çok katmanlı emniyet sistemi ile korunan hudutlarımızda; son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 474 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 30’u FETÖ mensubu olmak üzere 37’si terör örgütü üyesidir. 4 bin 291 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir” açıklamasını yaptı.

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğa. Zeki Aktürk, bugün Bakanlık'ta basın bilgilendirme toplantısı düzenledi. Aktürk şöyle konuştu:

PENÇE-KİLİT HAREKÂTI'NDA BUGÜNE KADAR 600 TERÖRİST ETKİSİZ HÂLE GETİRİLMİŞTİR”

“Dün, 101’inci yıl dönümünü milletçe idrak ettiğimiz 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü’nü bir kez daha kutluyor, 30 Ağustos itibarıyla terfi eden tüm personelimize yeni rütbe ve görevlerinde başarılar diliyor, emekliye ayrılan mensuplarımıza da hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü kutlamaları kapsamında, Bando Komutanlıklarımız tarafından pek çok ilimizde düzenlenen bando konserleri 9 Eylül’e kadar devam edecektir. Faaliyet programı resmi internet sitemizde yer almaktadır. Ayrıca, Malazgirt Zaferi’nin ve Büyük Taarruz’un yıl dönümünü kutladığımız 26 Ağustos’ta İsveç’te düzenlenen 67’nci Dünya Askerî Pentatlon Şampiyonası’nı kazanarak Dünya Şampiyonu olan ve bizlere büyük bir gurur yaşatan Türk Silahlı Kuvvetleri Spor Gücü Takımı'mızı da bu anlamlı başarısından dolayı bir kez daha tebrik ediyor, personelimize başarılarının devamını diliyoruz.

“BU YIL ETKİSİZ HÂLE GETİRİLEN TERÖRİST SAYISI 1146’YA ULAŞTI”

PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, ülkemize yönelik tüm tehdit ve tehlikelere karşı proaktif ve kesintisiz bir şekilde başarıyla icra edilen operasyonlar ve kararlılıkla uyguladığımız terörü kaynağında yok etme stratejisi ile; son bir haftada 44 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Böylece etkisiz hâle getirilen terörist sayısı bu yıl içinde bin 146’ya, 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar ise 38 bin 489’a ulaşmıştır. Irak’ın kuzeyinde icra edilen Pençe-Kilit Harekâtı’nda bugüne kadar 600 terörist etkisiz hâle getirilmiş, değişik çaplarda toplam bin 336 silah ve 667 bin 547 mühimmat ele geçirilmiş, 2 bin 192 mayın, el yapımı patlayıcı tespit ve imha edilmiş, 640 mağara, sığınak kullanılamaz hâle getirilmiştir.

Kahraman ordumuz, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da şehitlerinin kanını yerde bırakmayacak terörle mücadelesini tek bir terörist kalmayıncaya kadar aynı azim ve kararlılıkla sürdürecektir. Diğer yandan Bakanlığı'mız, FETÖ ile mücadelesini de yeni bilgi, belge ve veriler ışığında bünyesinde FETÖ ile iltisaklı tek bir personel kalmayıncaya dek kararlılıkla sürdürmektedir, sürdürecektir.

“HUDUTLARDA, SON BİR HAFTADA YASA DIŞI YOLLARLA GEÇMEYE ÇALIŞAN 474 ŞAHIS YAKALANMIŞTIR”

Cumhuriyet tarihimizin en yoğun tedbirleri ve tesis edilen çok katmanlı emniyet sistemi ile korunan hudutlarımızda; son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 474 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 30’u FETÖ mensubu olmak üzere, 37’si terör örgütü üyesidir. 4 bin 291 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Böylece, yıl içerisinde hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 5 bin 756’ya yükselmiş, yakalanan şahıslardan 285’i FETÖ mensubu olmak üzere toplam 417 terör örgütü mensubu kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 145 bin 697 olmuştur. Ayrıca, yılbaşından bu yana icra edilen operasyonlarda ise 54 kilogramı son bir haftada olmak üzere toplam 4 bin 857 kilogram uyuşturucu ile bin 911 adet hap ele geçirilmiştir. Hudutlarımızın ve halkımızın güvenliği için sınır güvenliğinde etkin tedbirler alınmaya bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ilgili bakanlık ve kamu kurumları ile koordineli olarak devam edilecektir.

Suriye’de istikrarın bir an önce tesis edilmesi, Suriyelilerin emniyetli bir ortama geri dönüşleri ve normalleşmenin sağlanmasına yönelik çalışmalara devam edilmektedir. Diğer taraftan operasyon bölgelerindeki güvenlik ve istikrarın sürdürülmesi çerçevesinde gerekli tüm tedbirler alınmakta ve teröristlerin saldırılarına misliyle karşılık verilmektedir. Nitekim bu yılın başından itibaren harekât bölgelerimize terör örgütü tarafından 3’ü son bir haftada olmak üzere 96 taciz ve saldırı gerçekleştirilmiş, kahraman komandolarımızın anında müdahalesi ile 31’i son bir haftada olmak üzere 840 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.

26 AĞUSTOS'TA LİMASOL KENTİNDE BULUNAN KÖPRÜLÜ HACI İBRAHİM AĞA CAMİSİ'NE YÖNELİK SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUZ”

Komşumuz Yunanistan ile son dönemde gelişen olumlu havanın devam ettirilmesi ve geliştirilmesi için karşılıklı çabalarımız sürmektedir. Bir diğer önemli husus da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Ada’daki durumudur. Kıbrıs’ta egemen, eşit, bağımsız iki devletin tek çözüm olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. 26 Ağustos’ta Limasol kentinde bulunan Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camisi’ne yönelik saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Müslümanlara, İslam âlemine ve tüm insanlığın ortak değerlerine yönelik tehdit oluşturan ve daha önce de benzerleri yaşanan bu tarz nefret eylemleri Kıbrıs’taki iki devletli çözüm vizyonunun ne kadar haklı ve gerçekçi olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Türkiye, garantör devlet olarak uluslararası anlaşmalar ve uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru haklar çerçevesinde Kıbrıs’ta barış, huzur ve güvenliğin teminatı olmaya devam edecektir.

ROMANYA’DA NATO HAVA SAVUNMA TATBİKATINA KATILDIK

24 Ağustos’ta NATO Müttefik Hava Komutanlığı'nca Artırılmış Teyakkuz Faaliyetleri ile eşgüdümlü yürütülen Esnek Caydırıcılık Seçenekleri kapsamında Romanya hava sahasında icra edilen Entegre Hava Füze Savunması faaliyetine Hava Kuvvetlerimiz tarafından katılım sağlanmış, 25 Ağustos’ta NEXUS ACE Eğitimleri kapsamında F-16 uçaklarımız, Havadan İhbar Kontrol uçağımız ve NATO AWACS uçağının katılımı ile ortak eğitim uçuşu, 29 Ağustos’ta ise Güvence Tedbirleri kapsamında Romanya hava sahasında Havadan İhbar Kontrol uçağımız tarafından görev icra edilmiştir.

USS GERALD R.FORD UÇAK GEMİSİ GÖREV GRUBU İLE İKİLİ EĞİTİM

Ayrıca, NATO Daimî Deniz Görev Grubu-2’de görevli Almanya Deniz Kuvvetleri unsuru FGS FRANKFURT AM MAIN, 24-27 Ağustos tarihleri arasında İzmir’e liman ziyareti gerçekleştirmiştir. Yine, USS Gerald R.Ford Uçak Gemisi Görev Grubu ile TCG Anadolu, TCG Göksu ve TCG Gediz arasında, Doğu Akdeniz’de icra edilen ikili eğitimler sonrası 26-29 Ağustos tarihleri arasında Görev Grubu tarafından Antalya’ya liman ziyareti gerçekleştirilmiştir.

2023'TE TESLİM EDİLMESİ PLANLANAN YENİ NESİL T-155 KUNDAĞI MOTORLU 4 FIRTINA OBÜSÜNDEN 2'Sİ 25 AĞUSTOS'TA ENVANTERE ALINMIŞTIR”

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve teşvikiyle yerlilik ve millîlik oranı yüzde 80’lere ulaşan ve bu alanda marka hâline gelen savunma sanayi ürünlerimiz ile Silahlı Kuvvetleri'miz her geçen gün daha da güçlenmekte ve caydırıcılığını artırmaktadır. Bu kapsamda; çeşitli cins ve miktarda harp silah ve araç gereçleri Silahlı Kuvvetleri'mizin envanterine dâhil edilmektedir. Son olarak, Kara Kuvvetleri'mizin ihtiyaçları doğrultusunda başlatılan 'Yeni Nesil T-155 Kundağı Motorlu (K/M) Fırtına Obüs Tedariki Projesi' kapsamında, 2023 yılında teslim edilmesi planlanan 4 obüsten 2’sinin muayene ve kabul faaliyetleri tamamlanmış, 25 Ağustos’ta envantere alınmıştır. Ayrıca, dün itibarıyla 11’inci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı Etimesgut’ta başlayan Teknofest 2023 Ankara’ya; Millî Savunma Bakanlığı standı, Solotürk ve Türk Yıldızları dâhil çeşitli hava araçları ve askerî bandonun yanı sıra Bakanlığı'mıza bağlı Makine Kimya Endüstrisi Anonim Şirketi ve ASFAT ile katılım sağlanmaktadır. Millî Savunma Bakanlığı stantlarına gençlerimiz başta olmak üzere tüm halkımızı bekliyoruz.

“TSK UÇAK VE HELİKOPTERLERİ ORMAN YANGINLARI İÇİN 1335 SORTİ YAPTI”

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından oluşturulan Rezerv Güç ile yangın söndürme çalışmalarına sağlanan destek de aralıksız sürdürülmektedir. Bu çerçevede, Silahlı Kuvvetleri'mize ait helikopter ve uçaklarımız tarafından şimdiye kadar bin 335 sorti yapılarak yangınlara müdahale edilmiştir. Gelen anlık taleplere istinaden görevlendirmeler ve destek faaliyetleri sürdürülmektedir.

2022-2023 eğitim ve öğretim döneminde Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları'ndan, 17 dost ve müttefik ülkeden 154 subay ve astsubay da mezun olmuştur. Ayrıca, Somali Türk Görev Kuvveti Komutanlığı'nca eğitimleri tamamlanan 99 subay ve 32 astsubay öğrenci için Anadolu Kışlası/Somali’de mezuniyet töreni icra edilmiştir. Mezuniyetlerin, personelimiz ve aileleri başta olmak üzere ülkemiz ile dost ve müttefik ülkelere hayırlı olmasını diliyoruz.”

Türkiye-Yunanistan ilişkilerindeki son duruma ilişkin bir soru üzerine MSB kaynakları, Eylül ayı itibarıyla iki ülke arasındaki çalışmaların ve temasların artmasının beklendiğini ifade etti.

Son Güncelleme: 31.08.2023 13:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.