Gürer: “100 bin öğretmen atanmalıdır”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Bakanlıkları bünyesinde 45 bin 654 sözleşmeli öğretmenin görev yaptığını söyledi.

27 Kasım 2023 Pazartesi 09:43
Gürer: “100 bin öğretmen atanmalıdır”

Bakan Tekin, TYP kapsamında9 ay süreyle çalıştırılmak üzere 60 bin personelin görevlendirildiğini de açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Milli Eğitim Bakanlığında, geçici ve sözleşmeli öğretmen ve personelle ilgili sayısal verilerin açıklanması istemiyle Bakan Yusuf Tekin’e soru önergesi verdi.

Gürer, yazılı soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

“Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan, kadrolu personel dışında kalan çalışan sayısı ne ve bu çalışanların görev tanımına göre dağılımı nedir?

Taşeron firmalardan gelip, 10 ay süre ile çalıştırıldıktan sonra iki ay sonra geri alımı yapılan çalışan sayısı kaçtır?

2023 yılında TYP kapsamında alınıp işten çıkarılan çalışan sayısı kaçtır?

2022-2023 eğitim öğretim döneminde ücretli, sözleşmeli ve vekil olarak görevlendirilen öğretmen sayısı kaçtır ve işsiz kalan öğretmen sayısı kaçtır?

2022-2023 döneminde branş öğretmeni olmadığı için boş geçen ders sayısı kaçtır? Kadrolu öğretmen açığı ne kadardır?”

60 BİN TYP’Yİ VAR

CHP Niğde Milletvekili Öker Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Bakanlıklarına bağlı okul ve kuramlarda görev yapan kadrolu personel dışında Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında temizlik ve bakım-onarım işlerini yürütmek üzere okullarda 9 ay süre ile 60.000 personel görevlendirildiğini açıkladı.

30 BİNE YAKIN GEÇİCİ İŞÇİ

10 ay süre ile çalışan geçici işçilerin, 5620 sayılı “Kamuda Geçici İş Pozisyonlarında Çalışanların Sürekli İşçi Kadrolarına Veya Sözleşmeli Personel Statüsüne Geçirilmeleri, Geçici İşçi Çalıştırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”da yapılan değişiklik ile 2023 yılında 11 ay 29 gün olarak vizelerinin yapıldığını hatırlatan Bakan Tekin, “Bu kapsamda Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatlarında toplamda 29.371 geçici işçi görev yapmaktadır” dedi.

SÖZLEŞMELİ PERSONEL

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Bakanlıkları bünyesinde 45.654’ü sözleşmeli öğretmen olmak üzere toplam 50.151 sözleşmeli personelin görev yaptığını da belirtti.

ÖĞRETMENLER ARASINDA AYRIM OLMAMALIDIR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise öğretmenlerin kadrolu, geçici, sözleşmeli ya da ücretli olarak ayrıştırılmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını belirtti.

Aynı işi yapan öğretmenlerin, farklı ücretlere ve farklı sosyal haklara tabi tutulduğuna işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu durumun öğretmenler arasında haksızlık yaratığını söyledi. Gürer, “Öğretmenler arasında ücret ve kadro adaletsizliği büyük haksızlıktır. Tüm öğretmenler kadrolu olmalıdır. 100 bin öğretmen ataması bir an önce sağlanmalıdır. Öğretmenlerin özlük hakları iyileştirilmelidir. Yoksulluk ücreti altında öğretmen maaşı kalmamalıdır. Kapanan köy okulları açılıp köylerde yeniden öğretmenlerin görev yapması sağlanmalıdır. Öğretmenler arasında ayrım eğitiminde verimliliği düşürmektedir. Kadrolu dışında öğretmen olmamalıdır. Öğretmenler asıl kadrolarında görev yapmaları sağlanmalıdır. Öğretmenlerin mutlu ve huzurlu bir çalışma ortamına ermesi eğitimin kalitesi artıracaktır.” dedi.

KAMU ÇALIŞANLARI ASLİ KADROYA ALINMALI

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kamuda görev yapan çalışanların ise TYP ve sözleşmeli gibi sınıflarda yer almaması gerektiğini ifade ederek, tüm çalışanların eşit işe eşit ücret anlayışı doğrultusunda asli kadroya verilmesi gerektiği söyledi. “Geçici ve güvencesiz çalışma şartlarının MEB’de sürmesi, ucuz işçilik anlayışının yansımasıdır.” diyen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ayrımsız tüm MEB’de çalışan güvenlik ve hizmetliler kurum kadrosunda sürekli işçi olarak alınmalıdır. Geçici ve proje elemanı olarak işçilerin çalıştırılıp, sömürülmesi büyük haksızlıktır. Güvencesiz, kadrosuz, düşük ücretle kamuda çalışan olması sosyal devlet anlayışı ile örtüşmüyor. Asıl işin kadrosuna bir an önce tüm kadrosuz ve güvencesiz çalışanların alınması sağlanmalıdır” dedi.

Son Güncelleme: 27.11.2023 09:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner15