Gürer: “Sütün üretici ve market arasındaki fiyat farkı 3 katına çıktı”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, üreticiden 13 buçuk liraya alınan sütün marketlerde tüketiciye 39 lirayı satılmasının hayvancılık yapana faydası olmadığını söyledi.

19 Şubat 2024 Pazartesi 10:09
Gürer: “Sütün üretici ve market  arasındaki fiyat farkı 3 katına çıktı”

Süt üreticisi ise “Maliyetler sürekli artıyor. Asgari ücret kadar bile para kazanamıyoruz. Kime çalıştığımız belli değil, süt toplayan firmaya mı, yemciye mi çalışıyoruz, bilmiyoruz. Bu işin tek karlı yeni kendi ürettiğimiz peyniri yememiz oluyor” diyerek yaşadıkları sorunları anlattılar.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili ve Tarım ,Orman ve Köyişleri Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, Niğde’de, çiftçilerin ve üreticilerin sorunlarını da yerinde tespit etmeye devam ediyor.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçilik ve hayvancılıkla geçimlerini sağlamaya çalışan üreticileri ziyaret ederek sorun ve taleplerini dinledi.

Hayvancılıkla uğraşan ve kiraladıkları tarlalarda hayvan yemi olarak arpa yetiştiren üreticiler, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e yaşadıkları sorunları anlattılar.

TARLA KİRALARINDAKİ ARTIŞ ÜRETİCİYİ MAĞDUR EDİYOR

Tarla kiralarının çok arttığını, 300 liradan 3 bin liraya kadar kiralık tarlaların olduğunu belirten üreticiler, “Kira fiyatları tarla sahibinin insafına kalıyor. Biz buğday üretirken, üründen kar elde edemedik. O nedenle arpa üretimine geçerek, en azından hayvanlarımız için yem sorununu çözmeye çalışıyoruz. Ürettiğimiz sütü USK tavsiye fiyatı 13 buçuk liraya çıkardı ama 50 kg hayvan yemini torbası 570 lira oldu” diyerek yaşadıkları zorluklara dikkat çektiler.

KİME ÇALIŞTIĞIMIZ BELLİ DEĞİL

Ulusal süt konseyi çiğ sütün tavsiye fiyatını 13 buçuk lira olarak belirlemesine rağmen 10 liraya, 11 liraya süt satmak zorunda kaldıklarını da anlatan üreticiler, “Süt üretimi her geçen yıl biraz daha zorlaşıyor. Sabah 6.30’da 7.00’de kalkıyoruz. Kime çalıştığımızı da bilmiyoruz. Yemciye mi çalışıyoruz, süt toplayıcısına mı çalışıyoruz belli değil” dediler.

BİZ PARA KAZANAMIYORUZ AMA MARKETLERDE 39 LİRAYA SÜT SATILIYOR

“Bu işin bizim için karlı olan yanı kendi peynirimizi üretiyoruz, kendi sütümüzü içiyoruz. Ancak kazancımız yok, elde ettiğimiz para asgari ücret kadar bile değil” diyen üreticiler, “Bizden yeni düzenleme ile 13 buçuk liraya alınan sütler büyükşehirlerdeki marketlerde 3 katına, yani yaklaşık 39 liraya satılıyor. Biz kazanamıyoruz ama büyük firmalar büyük işletmeler kazanıyor. Aile tipi küçük işletmeler ise bitme noktasına geldi” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

ÜRETİCİDEN ALINAN SÜT

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise üreticiden alınan sütün market raflarına ulaşana kadar 3 katına çıkmasının, üreticiler ve tüketiciler açısından büyük bir sorun olduğuna dikkat çekti.

SİYASİ İKTİDARA SÜT UYARISI

Bu olumsuz tablonun neden olduğu sorunların çözülememesi durumunda, süt üretimiyle ilgili problemlerin ortaya çıkma ihtimalinin yüksek olduğuna değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Maliyet artışlarının altında ezilen üretici süt üretiminden kar edemezken, aracılar ve büyük firmalar raflarda 39 liraya kadar çıkan sütten gelir elde ediyor. Üretici ve tüketici mağdur oluyor, Büyükbaş Hayvan sayısında 2020 yılında 18 milyon 157 bin 971 büyükbaş varlığı 2023 yılında 16 milyon 583 bine düştü. İşin ilginç yanı hayvan varlığı azalırken TÜİK veriler ile süt üretimini artırmayı başardı. Köylere gitseler, düşen hayvan varlığı yanında boşalan ahırları görürler. Yeterli hayvan beslemede de sorun var. Ahır giderleri sürekli artıyor. Veterinerden aşıya, vitaminden yeme fiyatlar artarken hayvancılık yapan süt inekçiliği yapıyorsa hayvanını ya satıyor ya doğrudan kesime veriyor. Çiftçilik yapmadan hayvancılık sürdürülebilir bir durum olmaktan çıktı” diyerek, siyasi iktidara uyarılarda bulundu.

KENDİ ÇIKARDIKLARI KANUNA KENDİLERİ UYMUYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, üreticilerin mutlak surette desteklenmesi ve başta yem fiyatları olmak üzere girdi maliyet artışlarının durdurulması gerektiğini de belirtti.

Tarım Kanununun ilgili maddesine göre yıllık bütçenin yüzde 1’inin çiftçiye verilmesi gerektiğini da hatırlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ancak siyasi iktidar kendi çıkardığı kanunu bile uygulamıyor. AKP dönemlerinde hiçbir zaman milli gelirin yüzde 1’i çiftçilere verilmedi. Bu yıl 91 milyar lira çiftçilere verileceği açıklandı. Ancak bütçeye göre çiftçiler için ayrılması gereken para miktarı en az 411 milyar lira olmalıydı. Çiftçilere bu para verilmedikçe ithal ürün geliyor, ithal ürün getirildiği için yerli üretici de üretimden uzaklaşıyor. Sorun çığ gibi büyüyor” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner15