Zeki Aktürk: "Son bir haftada 37 terörist etkisiz hâle getirilmiştir"

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, "Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil; son bir haftada 37 terörist etkisiz hâle getirilmiştir" dedi. Aktürk ayrıca, "Son bir haftada hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 530 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 9’u FETÖ terör örgütü üyesidir. 4 bin 196 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir" bilgisini de paylaştı.

05 Ekim 2023 Perşembe 12:22
Zeki Aktürk: "Son bir haftada 37 terörist etkisiz hâle getirilmiştir"

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, "Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil; son bir haftada 37 terörist etkisiz hâle getirilmiştir" dedi. Aktürk ayrıca, "Son bir haftada hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 530 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 9’u FETÖ terör örgütü üyesidir. 4 bin 196 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir" bilgisini de paylaştı.

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk bugün Bakanlığın faaliyetleri ile ilgili olarak bakanlıkta, Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Salonu’nda basın toplantısı düzenledi. Aktürk şöyle konuştu:

"SON 1 HAFTADA 37 TERÖRİST ETKİSİZ HÂLE GETİRİLMİŞTİR"

"1 Ekim’de İçişleri Bakanlığı'mızın önünde gerçekleşen hain terör saldırısında yaralanan kahraman polislerimize bir kez daha acil şifalar, şehit veteriner sağlık teknikerimize Allah’tan rahmet diliyoruz.

Millî Savunma Bakanlığ'nın tüm birlik ve kurumları ülkemizin savunma ve güvenliği için büyük bir şevk ve gayretle çalışmaya devam etmektedir. PKK, KCK, PYD, YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, ülkemize yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve sınır ötesinde icra ettiğimiz operasyonlarımız kesintisiz bir şekilde sürmektedir.

Kararlılıkla uyguladığımız terörü kaynağında yok etme stratejisi ile Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil; son bir haftada 37 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Böylece etkisiz hâle getirilen terörist sayısı bu yıl içinde bin 388’e, 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar ise 38 bin 731’e ulaşmıştır.

Ayrıca, Irak’ın kuzeyindeki Metina, Gara, Hakurk, Kandil ve Asos bölgelerinde bulunan terörist hedeflere yönelik 1, 3 ve 4 Ekim’de hava harekâtları icra edilmiştir. Bu kapsamda teröristlerce kullanılan ve içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan toplam 58 hedef başarıyla imha edilmiştir. Hedeflerdeki etki kıymetlendirmesi devam etmektedir.

"BUGÜN BAKANLIĞI'MIZDA BAKANIMIZ İLE IRAK SAVUNMA BAKANI ARASINDA BİR GÖRÜŞME GERÇEKLEŞMEKTEDİR"

Terör inlerini bir gece ansızın yerle bir etme azim ve kararlılığımız; eli kanlı teröristler bu coğrafyadan yok olup gidinceye kadar artan bir şiddetle sürecek, gereken yer ve zamanda terör yuvaları yok edilmeye devam edilecektir. Komşularımızın egemenlik haklarına ve toprak bütünlüğüne saygılı olarak gerçekleştirdiğimiz terörle mücadelemiz, Irak ile yakın iş birliği içinde devam etmektedir. Bu kapsamda bugün, Bakanlığı'mızda; sayın Bakanımız ile Irak Savunma Bakanı arasında başta terörle mücadele ve hudut güvenliği olmak üzere ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik ile savunma sanayisinde iş birliği konularının ele alınacağı bir görüşme gerçekleştirilmektedir.

Diğer taraftan Suriye’de harekât alanlarımızda oluşturulan güvenlik ve huzur ortamını bozmaya yönelik taciz ve saldırı girişimleri de devam etmektedir. Nitekim, yıl içerisinde birliklerimize yönelik gerçekleştirilen 348 taciz ve saldırıya gerekli karşılık verilerek 22’si son bir haftada olmak üzere bin 13 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Bölgede istikrarın sürdürülmesi için gerekli tüm tedbirler alınmakta, Suriyelilerin emniyetli bir ortama geri dönüşlerinin sağlanmasına yönelik çalışmalara da devam edilmektedir.

"SON BİR HAFTADA HUDUTLARIMIZDAN YASA DIŞI YOLLARLA GEÇMEYE ÇALIŞAN 530 ŞAHIS YAKALANMIŞTIR"

Son bir haftada hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 530 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 9’u FETÖ terör örgütü üyesidir. 4 bin 196 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Böylece, 1 Ocak’tan bu yana hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 8 bin 593’e yükselmiştir. Yakalanan şahıslardan 369’u FETÖ mensubu olmak üzere toplam 533 terör örgütü mensubu kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 166 bin 611 olmuştur. Teknolojik vasıtalarla desteklenmiş fiziki güvenlik tedbirleri ve tesis edilen çok katmanlı emniyet sistemi ile korunan hudutlarımızda; birliklerimizin imkân ve kabiliyetleri geliştirilmeye ve etkin önlemler alınmaya devam edilmektedir.

Bakanlığımızın; yeni bilgi, belge ve veriler ışığında hassasiyetle devam ettirdiği FETÖ ile mücadelesi, bünyemizde FETÖ ile iltisaklı tek bir personel kalmayıncaya dek kararlılıkla sürdürülecektir.

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; terörle mücadele ve hudut güvenliği ile mavi ve gök vatanımızdaki hak ve menfaatlerimizin korunmasının yanı sıra bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamayı da sürdürmektedir. Bu kapsamda; millî meselemiz olan Kıbrıs’ta; Kıbrıslı kardeşlerimizin meşru çıkarlarını her koşulda desteklediğimizi ve kazanılmış hakları olan egemen eşitlikleri ve eşit uluslararası statülerinin teyidinin bizler için olmazsa olmaz olduğunu ifade ediyoruz. 'İki devlet, tek millet' anlayışı ile Azerbaycanlı kardeşlerimizin haklı davalarında yanlarında olduğumuzu bir kez daha belirtiyor, Kafkasya bölgesinin istikrarı için Azerbaycan ve Ermenistan arasında kalıcı barışın tesis edilmesine yönelik çabaları destekliyoruz. Kosova’da ve Balkanlarda kalıcı barış ve istikrarın sağlanmasının yapıcı bir tutum ve diyalogdan geçtiğini her daim hatırlatıyoruz. Libya’da, toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini sağlamış; barış, huzur ve istikrar içerisinde yaşayan 'tek ve birleşik Libya'nın oluşumuna katkıda bulunmayı sürdürüyoruz. Rusya Federasyonu ve Ukrayna arasındaki savaşın bir an önce son bulmasını, Karadeniz’in stratejik rekabet alanına dönüşmemesi ve istikrarın muhafazasının önemini bir kez daha vurguluyoruz.

"10 EKİM'DE İCRA EDİLMESİ PLANLANAN KFOR KOMUTANLIĞI DEVİR TESLİMİNE İLİŞKİN HAZIRLIKLAR DEVAM ETMEKTEDİR"

Ayrıca ülkemiz, NATO’nun komuta ve kuvvet yapısı ile harekât ve misyonlarına önemli katkılar sağlamayı da sürdürmektedir. Bu kapsamda, 10 Ekim’de icra edilmesi planlanan KFOR Komutanlığı devir teslimine ilişkin hazırlıklar devam etmektedir. Görevi devralacak KFOR Komutanımız Tümgeneral Özkan Ulutaş, 25-29 Eylül tarihleri arasında NATO Karargâhı ve SHAPE’te inceleme ve koordinasyon faaliyetlerini tamamlamış, 3 Ekim itibarıyla Kosova’ya intikal etmiştir. KFOR Komutanlığı ülkemiz sorumluluğunda da, NATO ve Birleşmiş Milletler kararlarına uygun olarak, uluslararası sorumluluğun gerektirdiği tam bir tarafsızlık ve şeffaflık ile görevini yerine getirmeyi sürdürecektir.

Birçok coğrafyada başarıyla görev yapan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz eğitim ve tatbikat faaliyetlerini de aralıksız sürdürmektedir. Bu kapsamda; 30 Eylül-8 Ekim tarihleri arasında Sonsuzluk, 2-13 Ekim tarihleri arasında; Millî Anadolu Ankası, NATO Tiger Meet, Yıldırım Seferberlik, 2-20 Ekim tarihleri arasında Erciyes Hava İndirme-2023, 5-19 Ekim tarihleri arasında da NATO Steadfest Jüpiter tatbikatları icra edilmektedir.

6-25 Ekim tarihleri arasında Indus Shield, 10-13 Ekim tarihleri arasında ise Ateş Serbest-2023 tatbikatlarının icra edilmesi planlanmaktadır.

Ayrıca; Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu 1'inci Sınıf öğrencilerinin Açık Deniz Eğitimleri kapsamında, TCG Cezayirli Gazi Hasanpaşa ve TCG Osmangazi gemilerimizle 2-5 Ekim tarihleri arasında Gazimağusa/KKTC’ye liman ziyareti gerçekleştirilmiştir. Diğer yandan NATO Daimî Deniz Görev Grubu-2’de görevli Birleşik Krallık Deniz Kuvvetlerine ait HMS DUNCAN tarafından 6 Ekim’de Sarayburnu/İstanbul’a liman ziyareti icra edilmesi planlanmaktadır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği, desteği ve teşvikiyle her geçen gün gelişen ve dünyada marka hâline gelen savunma sanayi ürünlerimizin katkısıyla ordumuzun; kara, deniz, hava ve siber harekât alanlarındaki etkinliği ve caydırıcılığı da her geçen gün artmaktadır. 27 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı Çiğli’de gerçekleşen, Bakanlık olarak bağlı birim ve kuruluşlarımızla katıldığımız ve vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği Teknofest 2023 İzmir başarıyla tamamlanmıştır.

Başta deprem bölgelerinde hayatın normalleştirilmesi olmak üzere orman yangınları ve diğer afetlerle mücadele çalışmalarına yurt içinde ve dışında ilgili bakanlık ve kurumlarla tam bir koordinasyon içerisinde destek verilmeye devam edilmektedir. Libya’da meydana gelen kasırga felaketi dolayısıyla gemi ve uçaklarımızla ulaştırılan yardımların ardından, 28 Eylül’de askerî kargo uçağı ile Libya’ya sağlık personeli ve sağlık malzemesinin sevki sağlanmıştır.

Personel ve askerî öğrenci alım/temin faaliyetlerimiz planlandığı şekilde devam etmektedir. 'Millî Savunma Üniversitesinde Görevlendirilmek Üzere Dış Kaynaktan Muvazzaf Subay Adayı Temini' başvuruları 9-22 Ekim; 'İç ve Dış Kaynaktan Hukuk Sınıfı Muvazzaf Subay Adayı Temini' başvuruları ise 6 Ekim-6 Kasım tarihleri arasında yapılabilecektir. Şanlı ordumuzda görev yapmak isteyen tüm gençlerimizi bekliyoruz.

Sonuç olarak, gücünü bağrından çıktığı asil Türk milletinin sevgisi ve güveninden alan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; Anayasa’ya ve kanunlara bağlı olarak, millî, manevi ve mesleki değerlerimiz çerçevesinde, Atatürk ilke ve inkılapları ile aklın ve bilimin rehberliğinde, sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri ile amir ve komutanların emirleri doğrultusunda, tüm paydaşlarla uyum, koordine ve istişare içerisinde, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kendisine tevdi edilen her türlü görevi başarıyla yerine getirecek ve asil milletimizin gurur kaynağı olmaya devam edecektir."

BAKANLIK KAYNAKLARI: TÜRKİYE'NİN OPERASYON YAPMASI EN DOĞAL HAKKI

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın terörle mücadele konusundaki açıklamaları hatırlatılarak, uzak durması tavsiye edilen 'üçüncü taraflar' ifadesiyle kimin kastedildiğinin sorulması üzerine Bakanlık yetkilileri, "PKK/KCK ve diğer terörist unsurlarını etkisiz hâle getirerek halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak maksadıyla uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda Türkiye’nin operasyon yapmasının en doğal hakkı olduğunu" vurguladı. Yetkililer, " Daha önce gereken yer ve zamanlarda, gerekli operasyonlar yapıldı, şu anda yapılıyor ve yapılmaya devam edecek. PKK/YPG aynı terör örgütüdür, nerede faaliyet gösterirlerse göstersinler meşru hedefimiz olduğunu her zaman söylüyoruz. Başta dost ve müttefik ülkeler olmak üzere diğer ülkelerin bu teröristlerin yakınlarında bulunmamaları gerektiğini her zaman ifade ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"BU BİR HATIRLATMADIR. KİM ÜZERİNE ALINIYORSA GEREKLİ TEDBİRLERİ ALMAK ONLARIN KENDİ TERCİHİDİR"

Söz konusu uyarının yeni bir uyarı olup olmadığının sorulması üzerine kaynaklar, “Bu bir hatırlatmadır. Kim üzerine alınıyorsa gerekli tedbirleri almak onların kendi tercihidir” dedi.

Irak’ın kuzeyine yönelik hava harekatları bağlamında, “Bunların yeni bir kara harekatına dönüşme ihtimali var mı” sorusunun yöneltilmesi üzerine kaynaklar, askeri yöntemlerle hedeflerin ele geçirilmesinde birçok hareket tarzının olduğuna dikkati çekti. Hangi hareket tarzının uygulanacağının belirlenmesinde çok sayıda faktörün etkili olduğunu belirten kaynaklar, tek hedeflerinin Türkiye’ye tehdit oluşturan terör örgütlerini yok etmek olduğunu, tek seçeneğin kara harekatı olmadığını belirtti.

"GENEL BİR GÜVENLİK DEĞERLENDİRMESİ VE İSTİŞARE TOPLANTISIYDI"

Dün Milli Savunma Bakanlığı’nda İçişleri ve Dışişleri Bakanları ile MİT Başkanı ve Genelkurmay Başkanı'nın da katılımıyla yapılan toplantıya yönelik soru karşısında kaynaklar, “Toplantı genel bir güvenlik değerlendirmesi ve istişare toplantısıydı” karşılığını verdi. Son terör saldırısı dahil olmak üzere güvenlik konusundaki durum ve yapılacaklara ilişkin genel bir istişarenin yapıldığı, ihtiyaç olduğu zamanlarda bu tür toplantıların devam edebileceği bildirildi.

Ankara’daki saldırı girişiminde bulunan teröristlerin “paramatorla yurda girdikleri” iddiasının sorulması üzerine kaynaklar, yapılan araştırma sonrasında saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin PKK/YPG üyesi olduğunun kesinleştiğini hatırlattı. Kaynaklar, teröristlerin yurda nasıl girdiğine yönelik araştırmanın ilgili birimlerce devam ettiğini aktardı.

Son Güncelleme: 05.10.2023 12:24
Anahtar Kelimeler:
Milli Savunma Bakanlığı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner15