Gürer: “Asgari ücretlinin maaşına haciz konulmamalı”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, asgari ücretle çalışanların maaşına haciz konulmaması istemiyle Kanun Teklifi hazırladı.

26 Aralık 2023 Salı 10:21
Gürer: “Asgari ücretlinin  maaşına haciz konulmamalı”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, İcra ve İflas Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına ulaştırdı.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz ortamının, geniş bir toplumsal kesimi olumsuz etkilediğine dikkat çeken Gürer, “Krizin sürmesi ve yaşam şartlarının her geçen gün ağırlaşması, vatandaşları zor durumda bırakmaktadır. Bu süreçte, ekonomik zorluklara rağmen hayatlarını devam ettirmeye çalışan bireyler, benimsenen yanlış ekonomi politikalarının etkisiyle borç batağına sürüklenmiş ve borçlarını ödeyemez duruma gelmiştir” dedi.

EKONOMİK KRİZLER EN ÇOK ASGARİ ÜCRETLİYİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Ekonomik krizin en çok etkilediği kesimlerden başında asgari ücretle çalışanların geldiğine işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,

“Kriz ortamında enflasyonun artması, asgari ücretli çalışanların yaşam maliyetlerini yükseltmektedir. Ancak bu artış, gelirlere yansımadığı için asgari ücretli çalışanlar, mali zorluklarla karşılaşmaktadır. Asgari ücretin, işçinin temel ihtiyaçlarını karşılaması gereken bir maddi desteği sağlamak amacıyla belirlenmesine rağmen, ülkemizde belirlenen asgari ücretin temel ihtiyaçları karşılamaya yetmediği bir gerçektir” diye konuştu.

ASGARİ ÜCRETLİLER ÖDEYEMEYECEKLERİ

BORÇ YÜKÜNÜN ALTINA GİRİYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yüksek enflasyon oranları nedeniyle, asgari ücretli çalışanın satın alma gücünün de sürekli azaldığına vurgu yaparak, “Asgari ücretli çalışanlar, temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için sürekli olarak bankalara borçlanmaktadır. İktidarın benimsediği ekonomi politikaları, asgari ücretle çalışan vatandaşların artık ödeyemeyecekleri bir borç yükü altına girmelerine neden olmuştur” şeklinde konuştu.

İCRA DAİLERİNDE YER KALMADI

Bu ekonomik sıkıntılar sonucunda vatandaşların bankalara olan bireysel kredi ve kredi kartı borçlarının, artan kredi faizleriyle birlikte sürekli büyüdüğünü belirten CHP Milletvekili Gürer, “Bankaların tahsil edilemeyen alacaklarını icra takibine alması, mali zorlukların bir göstergesi olarak ortaya çıkmaktadır. İcra dairelerindeki dosya sayısındaki artış da bu olumsuz durumu somut bir şekilde göstermektedir” dedi.

TEMEL GEÇİM KAYNAĞI KORUNMALIDIR

CHP Milletvekili Gürer, asgari ücretin icra takibinden ve haciz işleminden muaf tutulması gerektiğini de belirterek, şunları söyledi:

“Bu uygulama düşük gelirli çalışanların sosyal ve ekonomik korumasını sağlamak açısından büyük önem taşımaktadır. Bu düzenleme, asgari ücretle çalışan bireylerin temel geçim kaynaklarının korunmasını amaçlamaktadır. Sosyal adalet, insan haklarına saygı ve toplumsal denge açısından kritik bir adım olan bu muafiyet bir an önce hayata geçirilmelidir…”

GÜRER’İN İCRA VE İFLAS KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK

YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunun 82'nci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

"14. Asgari ücret karşılığında çalışanların ücretleri,"

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.